שתף קטע נבחר

הרחפן שמיירט עפיפונים בפעולה. תיעוד

בהליך מזורז נרכשו על-ידי מחלקת פיתוח אמצעי לחימה במשרד הביטחון (מפא"ת) מאות רחפנים שעליהם "הולבשו" פתרונות טכנולוגיים כדי להתמודד עם ההפגנות בעזה ו"טרור העפיפונים": "כלי בעל פוטנציאל מבצעי עצום". וגם: היוזמה הפרטית של איש הקבע שאומצה על-ידי צה"ל

 

 

 

בעוד שעל הקרקע נפרשו צלפי צה"ל והיוו את הכוח העיקרי שבלם חדירות של פלסטינים מרצועת עזה לישראל במסגרת קמפיין "צעדת השיבה" של חמאס, באוויר היו אלה מאות הרחפנים שפותחו ונרכשו בהליך מזורז של כמה ימים, שעליהם "הולבשו" פתרונות טכנולוגיים כדי לתת מענה להפרות הסדר מצד הפלסטינים. אחד הרחפנים הללו תועד בפעולת יירוט של עפיפון תבערה (בסרטון בפתח הכתבה).

 

רחפן רחפנים צה
העפיפון, רגע לפני שהושמד על-ידי הרחפן

רחפן רחפנים צה
רחפן צבאי במבט מקרוב

שריפה ליד יער בארי ()
התוצאות הקשות של עפיפוני התבערה

 

  

רכישת הרחפנים החלה בערב ליל הסדר ונמשכה אל תוך ימי חול המועד פסח. בפרק זמן של ימים בודדים הצליחו במחלקת פיתוח אמצעי לחימה במשרד הביטחון (מפא"ת) לספק פתרונות מבצעיים ש"הולבשו" על רחפנים קיימים, או כאלה שנמצאים בפיתוח בתעשיות הביטחוניות, דוגמת "פגאסוס 120" של "אירונאוטיקס" – רחפן שיכול לשאת מטען של כ-75 קילוגרם ונוּסה למטרה אחרת בתרגיל הגיס הצפוני בשנה שעברה: נשיאת מטעני אספקה – בהם תחמושת ודלק – לכוחות המתמרנים בעומק שטח האויב.

 

רחפן של צה
רחפן מפזר גז מדמיע בגבול הרצועה(צילום: MCT)
 

רחפן של צה
(צילום: MCT)

רחפן מפזר גז מדמיע (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

רחפן רחפנים צה

רחפן רחפנים צה
אנשי החברה, יחד עם קצינים מזרוע היבשה ומהנדסי יחידת מטמו"ן המפתחת אמצעי לחימה, התאימו את הרחפן למשימה אחרת: פיזור מפרי סדר באמצעות הטלת רימוני גז, כפי שנחשף לראשונה ב-ynet, או הטלת נוזלים מצחינים. חלק קטן מהרחפנים הופל באמצעות ירי על ידי הפלסטינים, כפי שניתן היה לראות בתיעוד שפורסם ברשת "אל-ג'זירה", אך רובם עמד במשימה ורק בשבוע האחרון היו אחראים להרחקת המונים מהגדר ולהפלת יותר מ-150 עפיפוני תבערה.

 

הפתרון לטרור העפיפונים עדיין לא הוכרז באופן רשמי כמבצעי, וגם הוא נוסה תוך כדי תנועה. בעוד שבמערכת הביטחון חשבו רבות כיצד ליירט את העפיפונים שמציתים שריפות בשדות החקלאיים של עוטף עזה, הגיע לפתע איש קבע בחיל הים, חובב רחפנים, שהחליט להפיל עפיפוני תבערה מעזה באמצעות כמה מרחפניו הפרטיים. במשרד הביטחון ובאוגדת עזה ראו כי טוב – ומיהרו לספק עשרות רבות של רחפנים זעירים לכוחות הביטחון השוטף בגבול.

 

צעדת השיבה בעזה ()

מפגינים בגבול רצועת עזה ()

בזכות הרחפנים: "טרור העפיפונים" צומצם

עלות הרחפן הזעיר מהשוק האזרחי עומדת על כ-1,500 שקלים. הוא מופעל באמצעות משקפיים שאליהם מוקרנת למפעיל התמונה לשם שליטה בכלי. הפלסטינים מצליחים, בינתיים, להמשיך ולהפריח עפיפוני תבערה, שחלקם נושא גם מטעני חבלה קטנים' אך הלמידה בצד הישראלי הביאה לצמצום התופעה ולהתמודדות נוספת מול בלוני ההליום שהופרחו מעזה לשם אותה מטרה – והֻפְּלוּ גם הם.

 

"פעלנו בפרקי זמן שאינם מקובלים וביצענו רכש מידי של רחפנים רבים שהגיעו מחו"ל", סיפר ל-ynet גורם במפא"ת. "למדנו תוך כדי לחימה כיצד לשפר את המענה. הכיוון הראשון שלנו היה כיצד להשתמש ברחפנים כפלטפורמה לנשק 'אל-הרג'. ביצענו בדיקות בשטח סביב השעון ופיתחנו תורת לחימה. הרחפנים הם כלי פורץ גבולות, קלים לתפעול ועם פוטנציאל מבצעי עצום. לא נשקיע בהם במקומות שבהם אין לנו יתרונות מול השוק האזרחי, אלא נרכוש אותם כמוצרי מדף קיימים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
העפיפון רגע לפני פגיעת הרחפן
מומלצים