שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מהפכת סמים בניו יורק: מזריקים בחסות העירייה
  בעיר הגדולה בארה"ב מתרחבת התופעה של מוות ממנת יתר. הפתרון: פתיחת מרכזים שבהם יורשו הנרקומנים להזריק לעצמם סמים - תחת עינם המשגיחה של צוותים רפואיים ועובדים סוציאליים. ובשדה המריחואנה: ראש העיר יורה למשטרה להפסיק לעצור את המעשנים בציבור

  העיר ניו יורק נערכת בימים אלה לשורה של שינויים בכל הקשור למלחמה שלה בסמים – קלים וקשים כאחד. העירייה מתכוונת להקים אתרים שבהם יורשו נרקומנים להזריק לעצמם סמים קשים כגון הירואין, ולהבדיל אלפי הבדלות היא נערכת גם להפסיק לעצור אנשים בגין צריכת מריחואנה בציבור.

  אילוסטרציה סמים הרואין (צילום: shutterstock)
  התקווה: לפחות חלק מהמכורים ישתכנעו לקבל טיפול(צילום: shutterstock)

  ראש העיר ביל דה בלזיו הכריז בתחילת החודש על תמיכתו בתוכנית חדשה שבמסגרתה ייפתחו ברחבי העיר ארבעה מרכזי פיילוט שבהם יותר למכורים לסמים להזריק לעצמם חומרים אסורים. ארבעת ה"מרכזים למניעת צריכה של מנת יתר" ייפתחו במנהטן (שניים), בברונקס ובברוקלין, ואם הפעלתם תוכרז כהצלחה ייפתחו מרכזים נוספים.

   

  מטרת התוכנית היא להילחם בתופעה ההולכת ומתרחבת של מוות ממנות יתר בעיר, והעירייה מכנה את המרכזים שייפתחו "אתרים להזרקה בטוחה". אתרים כאלה כבר קיימים בכמה ערים בקנדה ובאירופה, אולם בארה"ב מדובר בתקדים. בניו יורק, העיר הגדולה ביותר בארה"ב, מתו אשתקד 1,441 מצריכת מנת יתר של סמים – מספר גבוה יותר ממספר המתים ממעשי רצח, התאבדות ותאונות דרכים גם יחד.

  ראש העיר דה בלזיו. 1,441 מתים בשנה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  ראש העיר דה בלזיו. 1,441 מתים בשנה(צילום: AFP)

  במרכזים שייפתחו יועסקו צוותים רפואיים ועובדים סוציאליים, והם יוכלו להגיש למשתמשים בסמים סיוע רפואי. התקווה היא לשכנע לפחות חלק מהמכורים לפנות לגמילה.

   

  בהכרזתו על התמיכה בתוכנית בתחילת החודש אמר דה בלזיו: "אחרי בחינה דקדקנית של מאמצים דומים שנעשו ברחבי העולם, ואחרי ששקלנו היטב את ענייני בריאות הציבור ואת עמדותיהם של מומחים, אנחנו מאמינים שמרכזים למניעת צריכה של מנת יתר יצילו חיים וישכנעו תושבים רבים יותר בניו יורק לקבל את הטיפול שהם צריכים ולנצח את ההתמכרות הקטלנית". את הפרויקט אמורים לממן ארגונים הפועלים ללא מטרות רווח.

  אילוסטרציה סמים הרואין (צילום: shutterstock)
  יותר מתים ממנת יתר מאשר בתאונות דרכים ובמעשי רצח(צילום: shutterstock)

  כאמור, דה בלזיו גם צפוי להורות בקרוב למשטרת ניו יורק להפסיק לעצור אנשים המעשנים מריחואנה בציבור – אלא להסתפק לכל היותר בזימונם לבית משפט. הצעד נועד כנראה להכשיר את הקרקע ללגליזציה מלאה של השימוש במריחואנה. דה בלזיו התנגד במשך שנים ללגליזציה, אבל בשנים האחרונות שינה את דעתו.

   

  מעצרם של משתמשי מריחואנה בניו יורק עורר במשך השנים ביקורת קשה לא רק בקרב התומכים בצריכת הסם. מנתונים שנאספו עולה כי אכיפת החוק אינה שוויונית: הסיכוי של אדם שחור להיעצר בגין שימוש במריחואנה גבוה פי שמונה מזה של אמריקני לבן שאינו היספני, אף שלבנים צורכים מריחואנה לא פחות משחורים ומהיספנים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  "אתרי הזרקה בטוחה". ניסוי חדש ב-NY
  צילום: shutterstock
  מומלצים