שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  רוחאני לארה"ב: מי אתם שתקבעו לאיראן ולעולם?
  נשיא איראן מגיב על "נאום 12 הנקודות" של מזכיר המדינה פומפאו, שבו הציב לטהרן תנאים להסרת הסנקציות: נסיגה מסוריה והפסקת התמיכה בחיזבאללה והאיומים על ישראל. "טהרן תמשיך בדרכה - העולם לא מוכן שארה"ב תחליט עבורו". הפנטגון: צבא ארה"ב נערך לפעול נגד איראן אם נצטרך

  נשיא איראן חסן רוחאני הדף הערב (יום ב') את איומיו של מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו והשיב לו: "מי אתה שתקבע לאיראן ולעולם?". לפי סוכנות הידיעות האיראנית אילנ"א, רוחאני אמר כי טהרן תמשיך בדרכה בעזרת תמיכתו של העם האיראני וכי העולם אינו מקבל עוד את המצב שבו ארה"ב מקבלת את ההחלטות עבור המדינות כולן, משום שכיום המדינות עצמאיות: "העידן הזה נגמר".

   

  דבריו של רוחאני באו בעקבות "נאום 12 הנקודות" שנשא קודם לכן הערב מזכיר המדינה פומפאו בוושינגטון. בנאומו הציג 12 דרישות של הממשל האמריקני מאיראן, ובהן הוצאת כל הכוחות האיראניים מסוריה, הפסקת התמיכה בחיזבאללה והפסקת האיומים לפגוע בישראל. פומפאו אמר כי מעתה תפעיל וושינגטון לחץ כלכלי חסר תקדים על טהרן וכי כשהסנקציות יוטלו במלוא עוצמתן, איראן תתקשה לשרוד כלכלית. עוד אמר כי הסנקציות יוחרפו אם איראן לא תשנה את דרכה.

  עלי חמינאי מייקל פומפאו איראן ארה
  רוחאני ומזכיר המדינה פומפאו. בדרישות של וושינגטון: "תחשפו את כל מה שעשיתם כדי להשיג נשק גרעיני"(צילום: EPA, רויטרס)

  בין הדרישות שהציג פומפאו לאיראן: הפסקה של העשרת האורניום, שאותה הותר עד כה לאיראן להמשיך עד לרמה מסוימת תחת מנגנון פיקוח קפדני שנקבע בהסכם הגרעין; מתן אפשרות כניסה בלתי מוגבלת לפקחי גרעין לאתרים ברחביה; הצהרה מפורשת של איראן על כל המאמצים שעשתה עד כה כדי להשיג נשק גרעיני; הפסקת התמיכה האיראנית במורדים החות'ים השיעים בתימן; הסגת כל הכוחות האיראניים מסוריה; הפסקת התמיכה בחיזבאללה; הפסקת האיומים על ישראל; ושחרור את כל האזרחים האמריקנים העצורים באיראן בגין האשמות שווא.

   

  "אחרי שהסנקציות האמריקניות ייכנסו לתוקף במלואן איראן תידרש למאמצים כבירים כדי לשמור את הכלכלה שלה בחיים", אמר פומפאו. הוא הצהיר כי כשכל העיצומים המתוכננים יוטלו יהיו אלה "הסנקציות החזקות בהיסטוריה". לדבריו ארה"ב תמצה את הדין עם מי שיעשה עסקים אסורים עם איראן. עוד הדגיש כי הקלה בסנקציות תיעשה רק כשארה"ב תראה שינוי מוחשי, ברור ועקבי במדיניות של טהרן.

  בנימין נתניהו (צילום: אלכס קולומויסקי)
  נתניהו הערב. "זו הדרך היחידה להבטיח שלום"(צילום: אלכס קולומויסקי)

  פומפאו אמר כי ארה"ב מוכנה להגיב אם איראן תחליט לחדש את תוכנית הגרעין שלה. "הדרישות שלנו בנוגע לאיראן אינן בלתי הגיוניות – ותרו על התוכנית שלכם. אם הם יחליטו לחזור לתוכנית, אם הם יחליטו להעשיר שוב אורניום, אנחנו מוכנים לגמרי להגיב גם על זה. אני מקווה שהם יקבלו החלטה אחרת ויבחרו בדרך אחרת". כוונתו של פומפאו להעשרת אורניום לרמה גבוהה, כזו שתקרב מאוד את האיראנים לנשק גרעיני.

   

  הערב, ממש במקביל לדבריו של נשיא איראן, אמר דובר משרד ההגנה האמריקני רוברט מנינג כי צבא ארה"ב ינקוט את כל הצעדים הדרושים כדי להתמודד עם התנהגותה של איראן באזור וכי הוא נמצא בעיצומו של גיבוש הערכות בנוגע לשאלה אם יש צורך בפעולות חדשות. "ננקוט את כל הצעדים הדרושים כדי להתמודד עם ההשפעה הרעה של איראן באזור ולהגיב עליה", אמר מנינג לכתבים.

   

  ראש הממשלה בנימין נתניהו התייצב הערב לצד פומפאו ואמר: "טראמפ נקט עמדה נוקשה כלפי איראן. זה קיבל ביטוי היום על ידי מזכיר המדינה פומפאו - בלי העשרה, עם סנקציות קשות ועם דרישה ליציאת איראן מסוריה. אנחנו מאמינים שזו המדיניות היחידה והנכונה שיכולה להבטיח שלום באזור. אנו קוראים לכל המדינות לפעול לפי המדיניות האמריקנית, כי איראן תוקפנית". 

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים