שתף קטע נבחר

ההפגנה בחיפה: שוטר נחקר באזהרה במח"ש

שוטר נוסף העיד בנוגע לאלימות בהפגנה בחיפה. במקביל, התייחס מפכ"ל המשטרה לחקירה: "שוטרים צריכים לשמור על החוק"

 

 

מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב רוני אלשיך, התייחס בצהריים (יום ג') שוב לטענות על אלימות מצד שוטרים בהפגנות של המגזר הערבי בחיפה, שבהן נפצע ג'עפר פרח. בטקס פתיחת נקודת שיטור עירונית בטירת הכרמל, אמר המפכ"ל: "שוטרים צריכים לשמור על החוק ולכן בכל פעם שעולה טענה על זה שאולי נעברה עבירה - אנחנו מכניסים את מח"ש לתמונה". במקביל, שוטר מחיפה נחקר באזהרה ושוטר נוסף העיד במשרדי מח"ש.


ג'עפר פרח (צילום: עידו ארז)
ג'עפר פרח(צילום: עידו ארז)

הפגנת פעילי שמאל בעד עצורי עזה (צילום: גיל נחושתן)
ההפגנה בחיפה(צילום: גיל נחושתן)

כוננות לקראת הפגנת התמיכה בתושבי עזה מחוץ לבית משפט השלום בחיפה (צילום: זהר שחר)
(צילום: זהר שחר)

ההפגנה בחיפה נערכה במחאה על האירועים בעזה וכצעד של תמיכה בתושביה. במהלכה נעצרו 21 מפגינים, אך בית המשפט שחרר אותם מאוחר יותר - בניגוד לעמדת המשטרה, לאחר שהתפרסמה הפגיעה בפרח, מנכ"ל עמותת מוסאוא, שטוען כי שוטר שבר את רגלו בעת מעצרו.

 

המפכ"ל הוסיף כי "מח"ש מקבלת את כל החומרים וחוקרת ככל שנראה לה. אם יש לה ראיות בתהליך עוד אפילו לפני שסיימה את החקירה, שבגינה אפשר לשקול צעדים פיקודיים, היא מעבירה לנו".

 

רב-ניצב אלשיך התייחס לשוטר מחיפה שנחקר באזהרה ולחוקר הנוסף שהעיד במשרדי מח"ש. "כרגע, למיטב ידיעתי, החקירה עדיין מתנהלת. לא הועבר לנו שום דבר שכרגע מצדיק צעד פיקודי", הוא אמר. "אנחנו לוקחים ברצינות כל מה שיועבר לנו ואני מקווה שיגיעו למסקנה". הוא אמר כי על כל הטענות להיבדק: "זו נקודת האיזון. מטבע הדברים כל עובר חוק בא בטענות לשוטרים והטענות צריכות להיבדק".

 

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, התייחס גם הוא לחקירה: "אנחנו סומכים על מח"ש שתשלים את זה במהירות ובאופן מקצועי. למיטב ידיעתי המשפטית, ברגע שמח"ש נכנסת לפעולה ואין שום עדות שכרגע יוצרת ראיות מנהליות כנגד מי מהשוטרים, אז אני לא מכיר דרך משפטית לנהוג בצורה כזו כנגד מי שטוען שהוא חף מפשע. לכן מח"ש תשלים את החקירה".

 

"מצופה מהשוטרים לנהוג באיפוק. הצורך באיפוק ובמקצועיות גם כשמדובר בהפגנה שתומכת באויבי ישראל ובארגון טרור. לא במקרה ראש עיריית חיפה כינה את ההפגנה הזאת הפגנה מסיתה".

 

הוא הוסיף: "גם כשיש חשד או חשש לאירוע חריג בפעילות המשטרה, דבר המחייב בדיקה וחקירה, אנחנו מגבים את השוטרים במשימתם הקשה והמתסכלת. אם יש שוטר שחרג מהנורמה, המשטרה או מח"ש יודעות לתפעל את האירוע במידת הצורך".

 

מוקדם יותר היום קרא האיחוד האירופי לישראל לחקור את נסיבות פציעתו של ג'עפר פרח. בהודעה נמסר בנוסף כי "הארגון ימשיך לפעול למען החברה האזרחית באירופה, בישראל ובשטחים הפלסטינים הכבושים". 

 

ארדן אמר על קריאת איחוד האירופי לפתוח בחקירה כי "אנחנו לא זקוקים להטפות מוסר מגופים מוטים וצבועים כמו האיחוד האירופי שידרשו דווקא ממדינת ישראל, הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, לחקור אירועים כאלו. האיחוד האירופי המתעלם ממדינות שבאמת מפרות זכויות אדם ברמה היומיומית שלהם צריך להתבייש לפני שהוא מטיף מוסר למדינת ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
השר ארדן ואלשיך
צילום: עמית שאבי
מומלצים