שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אושר בכנסת: מאסר למפרסם מודעות גיוס לזנות
  ההצעה אושרה בקריאה ראשונה, ולפיה העונש למפרסמי מודעות לגיוס קטינים לזנות יהיה עד 5 שנות מאסר: "המודעות - חוליה הכרחית בשרשרת הזנות". בכירה במטה למאבק בסחר בנשים: "צעד מבורך, אך אינו מספיק"

  מליאת הכנסת אישרה הערב (ג') בקריאה ראשונה את הצעת החוק האוסרת פרסום מודעות גיוס לזנות. ההצעה קובעת כי העונש על עבירה זו יהיה שלוש שנות מאסר, ואם ההצעה לעסוק בזנות מופנית לקטין - העונש יגדל לחמש שנים. מדובר על כל סוג של פרסום - בכלי התקשורת השונים, באמצעות מודעות, כרטיסי ביקור, או באינטרנט, בין היתר ברשתות חברתיות ופורומים.

   

  הצעת החוק נועדה לשנות את המצב הקיים, שבו בעוד פרסום שירותי הזנות עצמם כבר נחשב לעבירה פלילית, לא כך הדבר לגבי פרסום מודעות גיוס לזנות. הן מופיעות בדרך כלל במודעות הדרושים, באתרי אינטרנט ובקבוצות חברתיות ומנוסחות באופן עמום, כגון הצעת "עבודה רווחית" לנשים "ליברליות ונאות".

   

  אילוסטרציה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

  על פי ההצעה, שימוש בשמות קוד שונים כגון "עיסוי" ו"אירוח" ייאסר אף הוא. בהצעת החוק, שהוגשה ביוזמת חברי הכנסת שולי מועלם (הבית היהודי), דב חנין (הרשימה המשותפת) ועליזה לביא (יש עתיד), נכתב כי נשים רבות, ובעיקר צעירות, מעידות כי כניסתן למעגל הזנות עברה דרך תיווך של מודעות הגיוס לזנות.

   

  "המודעות המגייסות והמפתות קורבנות חדשים למעגל הזנות הן חוליה הכרחית בשרשרת הזנות והסחר, המאפשרת את הגדלת מעגל הזנות", הוסיפו הח"כים, "הצעת חוק זו נועדה להציב לנגד עיני הציבור את קורבנות הזנות של המחר, אשר נכנסים לתוך מעגל הזנות מתוך מצוקה ונשאבים אליו בערוץ הישיר והזמין ביותר.

   

  היא נועדה להגן על קורבנות העתיד, ליצור הרתעה משמעותית בקרב המפרסמים ולתת מענה לקשיים רבים בהם נתקלו המשטרה והפרקליטות בהתמודדותן עם תופעת הפרסומים של מודעות הגיוס, בהיותם חלק בלתי נפרד מפעילותם הבלתי חוקית של סרסורים וסוחרי נשים".

   

  ח"כ שולי מועלם אמרה בעקבות אישור ההצעה בקריאה ראשונה כי "נשים רבות שקעו אל תוך המציאות הקשה של עולם הזנות בעקבות מודעות תמימות לכאורה המגייסות נשים לעבודות עם כסף קל. חברה ששואפת לצדק חייבת להוקיע מתוכה את מי שמשדל נשים לעסוק בזנות ולהגדיר את פרסום מודעות השידול כעבירה פלילית לכל דבר ועניין.

   

  אדם שמגייס אחרים ליפול אל תוך תעשיית הניצול חייב לתת על כך את הדין". ח"כ דב חנין הוסיף כי "אישור החוק הוא עוד התקדמות במאבק נגד פרסומות זנות, חלק מאותו מנגנון כלכלי המרוויח מתעשיית הזנות על חשבונן של הנשים".

   

  יו"ר ועדת המשנה למאבק בסחר בנשים ובזנות, ח"כ עליזה לביא, בירכה על האישור אך מחתה על כך שהחוק להפללת לקוחות זנות לא מתקדם בקצב מספק לדבריה. "החוק עדיין תקוע בשלב הקריאה הטרומית, והוא המפתח לצמצום הביקוש לזנות ולשיקום הנשים. אין סיבה להמשיך ולמרוח זמן. אני קוראת לשרת המשפטים איילת שקד לפרסם את התזכיר הממשלתי שהובטח כבר בשבועות הקרובים", אמרה.

   

  עו"ד ניצן כהנא, מנהלת שותפה במטה למאבק בסחר בנשים ובזנות, התייחסה גם היא להצעת החוק להפללת צרכני זנות ואמרה: "התקדמנו היום צעד נוסף במאבק הארוך והחשוב נגד תעשיית הזנות. הצעת החוק שתמנע את פרסום מודעות הגיוס תצטרף לחקיקה ששמה גדרות על פועלם של הסרסורים וסוחרי הנשים. על אף שמדובר בצעד מבורך - לא די בו. תעשיית הזנות תמשיך לשגשג עד שלא נטפל בצרכני הזנות".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים