שתף קטע נבחר

"התפרצות חסרת תקדים": הלבה בהוואי עדיין זורמת

גם אחרי 19 ימים זרימת הלבה מהר הגעש קילוואה נמשכת. הגיאולוגים כבר כינו את האירוע "התפרצות חסרת תקדים" והרשויות מפרסמות הנחיות התנהגות. תחנת הכוח שמספקת רבע מהחשמל באי נסגרה, אחרי שהלבה הגיעה עד אליה

 

 

הר הגעש קילוואה שבהוואי ממשיך גם היום (ד') לפלוט נחשולי לבה ולפי המדענים לא נראה שהזרם נחלש. בין הסכנות שנשקפות לאי: שברי סלעים שיפגעו בספינות שנמצאות באזור האי המרכזי ועלייה חריפה בשחרור הגזים הרעילים. הגיאולוגים טוענים כי מדובר ב"התפרצות חסרת תקדים".

 

הלבה שהתפרצה מההר התקדמה לעבר תחנת כוח והשמידה מחסן במתחם. העובדים מיהרו לכסות שלוש בארות כדי להפחית את הסיכון לשחרור בלתי מבוקר של גזים רעילים, במקרה שיוצפו בלבה. בשל ההתפרצויות האחרונות שהחלו בתחילת החודש נסגרה תחנת הכוח שמספקת כ-25% מאספקת החשמל של האי הגדול במדינה.

 

המרוץ בתחנת הכוח למניעת נזק נוסף סימל את האתגר האחרון שעמד בפני הרשויות בהתפרצות בפסגה של קילאווה, לצד סדקים וולקניים ענקיים לאורך הצד המזרחי של ההר. דוברת המחוז ג'יין סניידר אמרה כי אף אחת מהבארות באתר לא נמצאת בסכנה מיידית שכן זרם הלבה נע באיטיות ונמצא כמה מאות מטרים מהן.

לבה הוואי הר הגעש קילוואה ארה
"התפרצות חסרת תקדים". הר הגעש קילוואה(צילום: AFP)

הר הגעש קילוואה ב הוואי (צילום: AP)
הרשויות הזהירו מעננים רעילים באוקיינוס(צילום: AP)

בתחילת השבוע הזהירו הרשויות את התושבים שזרם הלבה, שהגיע לאוקיינוס השקט, עלול ליצור עננים רעילים של אדי חומצה וחלקיקים זעירים דמויי זכוכית לאורך החוף. בשבת דווח על פציעה קשה ראשונה - גבר נפצע קשה ברגלו כשישב במרפסת ביתו, בן שלוש קומות. לפי הדיווחים, סלע לוהט נחת על הרגל ו"ניפץ אותה".

 

בהוואי הזהירו את התושבים מאדי החומצה והזכוכית הגעשית שנוצרים כשהלבה, שעלולה להגיע לטמפרטורות של 1,093 מעלות, מגיעה למי הים. "תהיו ערניים ותתרחקו מעשן כלשהו באוקיינוס", אמרה הסוכנות להגנה אזרחית, שהזהירה מנזק לריאות וגירויים בעיניים ובעור. סכנת האדים הרעילים עשויה להיחלש ככל שהם יתקדמו למעמקי הים, אך הרשויות הזהירו ששינויים בכיוון הרוח עלולים להחזיר את האדים הרעילים לקו החוף.

הוואי התפרצות הר געש לבה (צילום: AP)
הלבה הרסה עשרות בתים והציתה שריפות(צילום: AP)

הר הגעש קילוואה ב הוואי (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

קילוואה, אחד מהרי הגעש הפעילים ביותר בעולם, החל להתפרץ ב-3 במאי. הלבה שהתפרצה הרסה עשרות בתים ובניינים אחרים, הציתה שריפות וגרמה לאלפים לעזוב את בתיהם.

 

הרשויות בהוואי הזהירו שלבה מסוכנת וחמה יותר עלולה להתפרץ, ושמזרקות הלבה עלולות להגיע עד לגובה של 182 מטרים – כפי שהיה בהתפרצות משנת 1955.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
הר הגעש קילוואה בהוואי
צילום: AFP
מומלצים