שתף קטע נבחר

הטבעונים נגד צה"ל: 550 חיילים וקצינים קובלים על קיפוח

באחת הקבילות הגדולות ביותר שהוגשה אי פעם נגד הצבא, החיילים מתלוננים על מחסור במזון ראוי ומזין לטבעונים וצמחונים, למענה רפואי לקוי ועל כך שהם נאלצים לשטוף כלים בשריים. בין החיילים, כאלה המשרתים ביחידות מובחרות ומסווגות. צה"ל: "בשנים האחרונות הוספנו לתפריט פריטי מזון רבים כדי לספק את המענה המלא לחייל הטבעוני"

 

 

אוכל צבאי ()
חדר אוכל באחד מבסיסי צה"ל. "הרפורמה ביחס לטבעונות לא כובדה"
קבילת ענק נגד צה"ל ובה טענות לאפליה וקיפוח של חיילים טבעונים: 550 חיילים טבעונים וצמחונים, בהם אנשי קבע וקצינים בסדיר ובמילואים, הגישו לאחרונה קבילה משותפת לנציב קבילות החיילים במשרד הביטחון, האלוף במילואים יצחק בריק. החיילים קובלים על מחסור במזון ראוי ומזין שמוגש לחיילים טבעונים וצמחונים, למענה רפואי לקוי ולחוסר התחשבות בביצוע תורנויות הכוללות שטיפת כלים בשריים. מדובר באחת הקבילות העקרוניות הגדולות ביותר שהוגשו מאז ומעולם נגד צה"ל. החיילים שחתמו עליה משרתים בפיקודים, בזרועות ובחילות השונים, ביחידות מסווגות באמ"ן ועד ליחידות קרביות מובחרות, בחוד החנית ההתקפי של צה"ל.

 

גורמים בצה"ל ששוחחו עם ynet אישרו כי כיום משרתים בצבא אלפי חיילים טבעונים או צמחוניים, ולטענת מארגני הקבילה, מדובר בלמעלה מעשרת אלפים חיילים כאלה. לפני כארבע שנים הוגשו קבילות דומות על ידי עשרות חיילים טבעונים, ובעקבות כך צה"ל נקט בשורת מהלכים לשיפור המצב, ואף הכשיר מנת קרב טבעונית, אך לפחות לפי הקבילה נראה כי נכון להיום רובם לא מיושמים, בעיקר ביחידות מרוחקות או כאלה בהן אחוז המשרתים הטבעונים והצמחונים הוא נמוך מאוד, עד לרמת החיילים הבודדים.

 

צה"ל אומנם הפיץ תקנות חדשות לנושא והקצה עשרות מיליוני שקלים בשנה לרכש של מזון טבעוני עשיר בחלבונים, אך השינויים לא חלחלו לקצה: מפקדים ביחידות, רס"רי מטבח וטבחים בבסיסים קטנים או מרוחקים מהמרכז, בהם הפיקוח על הנעשה הוא נמוך והמודעות לנושא פחותה עד אפסית, מתעלמים מקיומם של חיילים טבעונים. התוצאה: לחייל טבעוני מוגש במקרה הטוב שניצל תירס כמנה עיקרית קבועה, חרף ערכיו התזונתיים הירודים והאחוז החד ספרתי של החלבון בתוכו.

 

ארוחות טבעוניות בצה
ארוחות טבעוניות בצה"ל. אין מודעות בבסיסים מרוחקים

ארוחות טבעוניות בצה

"השינוי המובטח לא קרה", נטען בקבילה, "אמנם חל שיפור משמעותי בהשקפה הצבאית הרחבה וביחידות רבות, אך במרבית יחידות צה"ל הרפורמה ביחס לטבעונות לא כובדה. בארוחות הבוקר והערב מוגשות פחמימות פשוטות, לעתים סלטים, אך מעט מאוד מוצרים עתירי חלבון מרשימת המזון הצה"לית שהופצה, ובטח ביחס למנות החלבון שמקבלים חיילים שאינם טבעונים", נכתב בקבילה, "בארוחות הצהריים, כחלופה לפעמים לשניצל התירס, מוגשים לביבות תפוחי אדמה או כדורי פירה כמנה חלבונית, ולעיתים רחוקות מוגשות קטניות או מנות חלבון כמו רצועות סויה, פתיתי סויה וטחינה (שאינה נחשבת למנת חלבון)".

 

עוד נטען בקבילה כי "עקב אי מתן תשומת לב לנושא, מעורבבים לעיתים מזונות טבעונים עם כאלה שלא, דוגמת מוצרים המכילים ביצים, חלב ולעיתים אף בשר. במסגרת אירועי יחידה חגיגיים כמו ארוחות שישי, ימי ספורט ו"על האש", אין מענה כלשהו לטבעונים. בפריסות בוקר ולילה אין מענה כלל לטבעונים".

 

"מעדני הסויה נגמרים"

הקובלים טוענים כי התזונה הטבעונית בצה"ל מבוססת בעיקר על פחמימות, ותוספות החלבון המיוחדות שמוצעות לטבעונים הן לרוב דגנים שמכילים מעט חלבון, מעובדים, מטוגנים ועתירים בסוכר, מלח וכימיקלים: "מוצרים רבים שמוצעים לטבעונים, כמו מעדני סויה, נגמרים עוד לפני שהחיילים הטבעונים נכנסים לחדר האוכל, בשל הביקוש הרב שיש להם בקרב חיילים שאינם טבעונים. בחנויות המזון בתוך הצבא (חלביות, שק"ם, כוורת), פעמים רבות אין מזון טבעוני. מחוץ ליחידות, בעיקר ללוחמים טבעונים, כמעט ולא מסופקות מנות קרב טבעוניות, למרות שמדובר במוצר קיים בצבא שהושק לפני כשנתיים. גם הכריכים "הטבעונים" המוצעים לחיילים מחוץ לבסיס -  דלים בחלבון ולא מכילים קטניות. המחסור והליקוי קיים גם בשבועות חוץ יחידתיים כמו באבטחות ישובים".

 

ארוחות טבעוניות בצה
על פי הערכה, יש בצבא כעשרת אלפים חיילים צמחונים וטבעונים

ארוחות טבעוניות בצה

בקבילה נטען כי המענה הרפואי לחיילים טבעונים לוקה בחסר, מאחר והתזונה הטבעונית הנוכחית בצבא דלה בויטמין B-12 החיוני לגוף האדם. "כאשר חייל טבעוני מאובחן אצל רופא צבאי ככזה שחסר בדמו ברזל, אז הרופא רושם לו את תוסף תזונה, למרות שמקורו מהחי". בקבילה נטען עוד כי רבים מהחיילים הטבעונים שהיו זכאים לתוספת דמי קיום חודשיים למימון מזונם הטבעוני (נוהג שהונהג בשנים האחרונות כפתרון של הצבא לטבעונים ובוטל לפני כשנה), לא קיבלו אותו עקב התרשלות של גורמי הת"ש ביחידות.

 

"משרתים טבעונים רבים נדרשים לבצע עבודות שפוגעות ברגשותיהם, כמו הגשת מנות מן החי ושטיפת כלים בשריים לאחר תום הארוחה", נטען בקבילה. "עם בעיות דומות נתקלים טבחים טבעונים. משרתים טבעונים רבים טוענים כי הם חשים שהגורמים המקצועיים והפיקודיים "לא סופרים אותם" ומופגנים כלפיהם חוסר אכפתיות ואדישות. זכויות החיילים הטבעונים לא מפורסמות, לא נגישות ולא מאוגדות בפקודות ברורות".

 

הקבילה שבה ומזכירה טענות בנוגע לציוד צבאי שבו חיילים טבעונים נדרשים לעשות שימוש - בניגוד לתפיסתם: "נעליים שלא מכילות רכיבים מהחי מתבלות מהר וגורמות לכאבי גב ורגליים, ועדיין לא מוצעות לטבעונים כומתות טבעוניות ממגוון הצבעים (זולת כומתות שחורות וכומתות בקו"ם) כפי שהובטח בעבר. חיילים טבעונים נדרשים להשתמש בפריטים מן החי כמו כובעי צמר, קסדות עם רצועות עור ועוד".

 

ארוחות טבעוניות בצה
בקבילה נטען כי לעיתים מזונות טבעונים מעורבבים עם כאלה שלא

מנת קרב טבעונית. לא הגיעה לכל החיילים (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
מנת קרב טבעונית. לא הגיעה לכל החיילים(צילום: יואב זיתון)

הקובלים, שנעזרו בגורמים משפטיים ובמומחים לתזונה טבעונית, ממליצים על 30 פתרונות למימוש השינוי לטובת אוכלוסיית הטבעונים בצבא, כמו הגדרות מסודרות וברורות, הגדלת הפיקוח והביקורת על הנושא והערכה מחודשת של התזונה הטבעונית בצבא בכלל, וללוחמים הטבעונים בפרט.

 

"מדובר בתהליך, זה לא קורה בן לילה"

גורמים במשרד הביטחון אישרו כי הקבילה הוגשה לפני כמה שבועות והיא נמצאת כעת בטיפול. גורם באגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה (אט"ל) סיפר ל-ynet כי בצבא בוצעו שורה של שיפורים לטובת המענה לחייל הטבעוני, כאשר רכישת מזון עשיר בחלבונים שאינן מן החי, כמו מוצרי סויה, תחליפי גבינות, קטניות עשירות בחלבון ובקרוב טופו, היא רק חלק מהפתרון שניתן.

 

"רעננו את הנהלים בנושא, אנחנו מקיימים השתלמויות לטבחים צבאיים להכנת מזון טבעוני והפצנו את ההוראות וההנחיות המחייבות מענה תזונתי הולם לטבעונים בכל הצבא", אומר הגורם באט"ל. "מדובר בתהליך ולא בדבר שקורה בן לילה. בחודש הקרוב נערוך למפקדים ולגורמי מקצוע בצבא כנס גדול בנושא לוגיסטיקה, וייתנו בו דגשים גם לנושא הטבעונות. אנחנו נותנים תעודות הערכה לרס"רי מטבח מצטיינים על מענה לטבעונים ואחת לחודש יושבים בקבוצות למידה ושיפור עם גורמים המקדמים טבעונות באזרחות. היינו בכנס של ה"מיט-לס מאנדיי" לשיפור המודעות לנושא".

 

גורם בכיר באט"ל קרא לחיילים טבעונים שלא מקבלים מענה הולם, גם אם מדובר בחייל טבעוני אחד ביחידה קרבית מרוחקת מבין עשרות חיילים שאינם טבעונים - לפעול: "חייל כזה צריך לפנות לרס"ר המטבח שלו ובמידת הצורך גם למפקדיו ולהצהיר שהוא טבעוני. יש לנו סל של פתרונות, בהם חדשים. אם החייל לא קיבל פתרון ראוי הוא יכול לפנות ישירות במייל צבאי למרכז המזון באט"ל ונטפל מיידית בבעיה. ניתן לפנות אלינו גם דרך "חמ"ל הורים", קבוצת הורים בפייסבוק שמעלה מול הצבא בעיות של חיילים, והעבודה שלנו מולם מהירה ויעילה. אם כל אלה לא עזרו, שהחייל יגיש קבילה".

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "צה"ל רואה חשיבות רבה במתן מענה הולם לכלל האוכלוסיות המשרתות בצבא, ובכלל זה לאוכלוסיית הטבעונים. בשנים האחרונות הוסיף צה"ל לתפריט פריטי מזון רבים על מנת לספק את המענה המלא לחייל הטבעוני, ביניהם שניצל טבעוני, מעדני סויה אישיים, משקה סויה, קטניות מסוגים שונים, טחינה מלאה, נתחי סויה ולאחרונה אף ממרחים טבעונים שהוכנסו למטבחי צה"ל כחליף לגבינות. בנוסף, לאחרונה מנופקות ליחידות השונות מנות קרב טבעוניות, פיצות, כריכים וחמגשיות לטבעונים, כמענה לפעילות מחוץ ליחידה".

 

עוד נמסר בתגובת צה"ל כי "כלל טבחי צה"ל עוברים הכשרות להכנת מזון טבעוני, דבר אשר נבדק במסגרת הביקורות השונות. מענה רחב זה, ניתן בשיתוף עם מומחים בתחום התזונה. בשנים האחרונות, לאחר עדכון המענה לטבעונים, פורסמו בצה"ל כמה פרסומים אודות זכויות הטבעונים. כמו כן, בסוף חודש מרץ הופץ פרסום נוסף לכלל צה"ל ובו פירוט של זכויות החייל הטבעוני מבחינת מענה המזון, שפורסם גם באתר צה"ל. מערך המזון ימשיך לפעול באופן שוטף למתן מענה מאוזן ומיטבי לאוכלוסיית החיילים הטבעונים, על ידי הגדלת גיוון פריטי מזון המשמשים מקור חלבון זמין ללא רכיבים מן החי, זאת במקביל להדרכה, בקרה ומעקב אחר הטמעת המענה התזונתי הקיים ביחידות השונות בצה"ל".

 

המטה לקידום טבעונות בצה"ל מסר: "עקב ריבוי תלונות שהגיעו אלינו לאורך זמן רב מיחידות רבות בנוגע למענה הרחב שניתן לטבעונים בצה"ל, התחלנו לרכז מידע בנושא. את המידע שגיבשנו, תרגמנו למסמך, שבו מרוכזות הבעיות העיקריות במענה זה לצד המלצות קונקרטיות לפתרונן. אנו מצפים מנציב קבילות החיילים ומצה"ל להתייחס לדברים ברצינות ובאחריות וליישמם על מנת שגם החיילים הטבעונים יוכלו לשרת בכבוד ובאופן שיוויוני".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אוכל בבסיס צה"ל. נמאס מהשניצל תירס
מומלצים