שתף קטע נבחר

300 עפיפונים ונזק ל-3,000 דונמים: "מתקפת הטרור האווירית" מעזה נמשכת

צה"ל הגיב במרחפים מיירטים ובתקיפת עמדות חמאס, אבל מעבר לגבול ממשיכים לשלוח עפיפוני תבערה לשדות החיטה של יישובי העוטף. אחרי חודש וחצי שבמהלכם נרשמו 100 שריפות אומר חקלאי באזור: "זה טרור של ממש"

 

זה היה יום שישי ה-13. כן, ב-13 באפריל החל עידן חדש במסגרת המאבק המתמשך בין הפלסטינים ברצועת עזה לישראל. בחסות הפרות הסדר האלימות בגבול הועפו לתוך שטח ישראל כמה עפיפונים שנחתו בשדות של קיבוץ נחל עוז וגרמו לשריפה. מאז נמשכה "מתקפת הטרור האווירית" על יישובי העוטף ביתר שאת, והיא כללה קרוב ל-300 עפיפונים שחצו את הגבול, 100 שריפות, יותר מ-3,000 דונמים של חיטה שעלו באש ונזק של מיליוני שקלים לחקלאי האזור.

 

מוקדי התקיפה כללו יישובים ושטחים חקלאיים במועצות האזוריות אשכול ושער הנגב, בהם יער כיסופים, יער בארי, ניר עוז, כרם שלום, סופה, כפר עזה, סעד, מפלסים, ארז וגבים. שיטת הפעולה זהה: במהלך העימותים ליד גדר הגבול, חיברו מחבלים בקבוקי תבערה וחומרים דליקים אחרים לעפיפונים כדי לשלוח לתוך תחומי ישראל את אמצעי הלחימה המאולתר.

עפיפון תבערה (צילום: AP)
עפיפון התבערה בדרך לעוטף עזה(צילום: AP)

 

מפת מוקדי בערה בעוטף עזה ()

מאות רחפנים, שפותחו ונרכשו בהליך מזורז של כמה ימים, הועמדו לרשות צה"ל על מנת לסייע ביירוט העפיפונים. בפרק זמן של ימים בודדים הצליחו במחלקת פיתוח אמצעי לחימה במשרד הביטחון (מפא"ת) לספק פתרונות מבצעיים ש"הולבשו" על רחפנים קיימים, או כאלה שנמצאים בפיתוח בתעשיות הביטחוניות, דוגמת "פגאסוס 120" של "אירונאוטיקס" - רחפן שיכול לשאת מטען של כ-75 קילוגרם ונוּסה למטרה אחרת בתרגיל הגיס הצפוני בשנה שעברה: נשיאת מטעני אספקה – בהם תחמושת ודלק - לכוחות המתמרנים בעומק שטח האויב.

 

ואולם, בשטח נראה כי תופעת מתקפת החפצים המעופפים רק הולכת ומתגברת. גם אתמול (יום ד') הועפו לכיוון ישראל כמה עפיפונים שגרמו לשריפות גדולות במוקדים שונים בעוטף עזה.

רחפן רחפנים צה
רחפן ליירוט עפיפוני תבערה

החקלאים באזור מוצאים את עצמם מדי יום עסוקים בעבודות כיבוי ולא בקציר. באחרונה הם החליטו להקדים את הקציר על מנת שהחיטה לא תעלה באש. חקלאי באזור סיפר: "אנחנו מתוסכלים מהמצב, זה הפך להיות טרור של ממש. אנחנו מתמודדים עם התופעה יום יום וכשמתפתחת שריפה - אנחנו לא מחכים למערך כיבוי האש אלא פועלים בעזרת הכלים שלנו כי אחרת החיטה פשוט תישרף לחלוטין ושדות שלמים ייעלמו".

 

החקלאי אמר עוד כי "נכון שאנחנו עובדים בשיתוף כיבוי אש, אבל ללא מאמץ שלנו הנזק היה הרבה יותר גדול".

שריפה ליד הרכבת בניר עם מעפיפון תבערה ()
שריפה באזור ניר עם בעקבות שימוש בעפיפון תבערה, אתמול

שריפה בקיבוץ עלומים (צילום: ידידה הרוש/TPS)
(צילום: ידידה הרוש/TPS)

שריפה ליד יער בארי ()

שריפה שדה חיטה ב נחל עוז עפיפון תבערה רצועת עזה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

שריפה שדה חיטה ב נחל עוז עפיפון תבערה רצועת עזה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

הפגנה צעדת השיבה רצועת עזה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

הפגנה צעדת השיבה רצועת עזה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

הפגנה צעדת השיבה רצועת עזה רחפן ()

הפגנה צעדת השיבה רצועת עזה רחפן ()

עפיפון ()

צעדת השיבה בעזה (צילום: AP)
(צילום: AP)

שר האוצר משה כחלון ביקר לפני שבועיים ביישובי מערב הנגב ואמר בין היתר כי "דינו של משלח עפיפון תבערה כדינו של משגר רקטה". במהלך הביקור, שאליו התלווה נציג של מס רכוש, הבטיח השר כחלון כי החקלאים יפוצו בגין הנזקים שנגרמו לשדות החיטה.

 

במקביל, ראשי הרשויות באזור העבירו מסרים שלפיהם הם דורשים מהממשלה לפצות את החקלאים "עד השקל האחרון". במקביל הם ביקשו מצה"ל להציב את הנושא בראש סדר העדיפויות.

 

המאבק באיום החדש יחסית כלל לא רק התגוננות מצד הצבא, אלא גם מהלכים התקפיים. כך למשל קרה שצה"ל תקף באמצעות כלי טיס עמדות של ארגון חמאס בתגובה לשיגור עפיפונים בוערים. דובר צה"ל אמר לאחר אחת התקיפות כי "נמשיך לפעול נגד פעולות טרור מעל ומתחת לקרקע. צה"ל רואה בארגון הטרור חמאס האחראי הבלעדי למתרחש ברצועת עזה וממנה".


פורסם לראשונה 23/05/2018 22:31

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
עפיפון התבערה בפעולה
צילום: AP
מומלצים