שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  הדרישות של איראן מאירופה לשמירה על הסכם הגרעין

  המנהיג העליון חמינאי הציב תנאים מחמירים להישארות בהסכם הגרעין. הוא דורש מאירופה לא להתערב בתוכנית הטילים והפעילות במזרח התיכון, ולהתנגד לסנקציות האמריקניות. חמינאי איים: אם לא תעמדו בדרישות נמשיך להעשיר אורניום

  המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי פרסם אמש (יום ד') את שבעת התנאים של איראן להישארות בהסכם הגרעין. הצבת התנאים לאירופה מגיעה יומיים אחרי שארה"ב הציגה לאיראן 12 דרישות, שבהן היא תצטרך לעמוד כדי שהסנקציות יוסרו.

  עלי חמינאי (צילום: AFP)
  "לא סומכים על גרמניה, בריטניה וצרפת". חמינאי(צילום: AFP)

  בין השאר דורש המנהיג העליון מאירופה להבטיח לאיראן שהיא לא תנסה לנהל איתה מו"מ על תוכנית הטילים הבליסטיים שלה, ועל הפעילויות שלה במזרח התיכון - שתי דאגות אמריקניות שקדמו לפרישה של דונלד טראמפ מההסכם. על הנוכחות האיראנית באזור אמר חמינאי שאף ממשלה לא הייתה מוותרת על "עומק אסטרטגי" שכזה.


  סוגייה מרכזית ברשימת הדרישות היא הנפט של איראן. לפי חמינאי אירופה צריכה להמשיך לקנות נפט איראני, ולהגן על הכנסות הנפט של טהרן מהלחץ האמריקני. "אם האמריקנים יפגעו במכירות הנפט שלנו האירופאים יצטרכו לפצות על כך ולקנות נפט איראני", הבהיר חמינאי.

  מנהיג איראן עלי חמינאי ספר של דונלד טראמפ אש וזעם (צילום: AFP)
  חמינאי מאיים בספר שמכפיש את ממשל טראמפ(צילום: AFP)
   

  "הבנקים האירופאים צריכים להגן על המסחר עם הרפובליקה האיסלאמית. אנחנו לא רוצים להתחיל לריב עם צרפת, בריטניה וגרמניה – אבל גם לא סומכים עליהן", אמר חמינאי, וציין שההיסטוריה הוכיחה ששלוש המדינות הולכות בעקבות ארה"ב כשזה נוגע להחלטות רגישות.

   

  "אירופה שתקה - וצריכה לפצות אותנו"

  חמינאי אמר שבמהלך השנתיים האחרונות הפרה ארה"ב פעמים רבות את תנאי ההסכם – ואירופה שתקה. הוא קרא לאירופה "לפצות על השתיקה שלה" ו"לעמוד מול הסנקציות האמריקניות". חמינאי האשים את ארה"ב בהפרה של החלטת 2231 של מועצת הביטחון, שמאשרת את ההסכם בין איראן למעצמות, וקרא לאירופה לשמור שארה"ב לא תמשיך להפר את ההחלטה.

  עמנואל מקרון אנגלה מרקל תרזה מיי (צילום: AFP)
  חמינאי מאשים: ארה"ב הפרה את ההסכם - ואירופה שתקה(צילום: AFP)

  חמינאי הזהיר שאם אירופה לא תעמוד בדרישות שהציב איראן תמשיך להעשיר אורניום. במסגרת ההסכם הוחלט שאיראן תוכל להעשיר אורניום רק ברמה נמוכה, כדי להקטין את הסיכוי שהיא תמשיך לפתח את תוכנית הנשק הגרעיני שלה.

   

  חמינאי אמר שהפרישה האמריקנית מוכיחה שארה"ב היא מדינה שלא עומדת בהתחייבויות שלה. "הרפובליקה האיסלאמית לא יכולה להתמודד עם ממשלה שמפרה בקלות הסכם בינלאומי, מסירה את חתימתה, ובהופעה תיאטרלית בטלוויזיה מתרברבת על פרישתה", אמר חמינאי.

    

  חמינאי המשיך לאיים על ארה"ב, ואמר היום ש"הטינה האמריקנית לאיראן עמוקה, אך אם הבכירים בטהרן ימלאו את תפקידם ארה"ב תובס". על טראמפ אמר חמינאי: "גורלו של הנשיא הנוכחי של ארה"ב יהיה זהה לגורלם של קודמיו בתפקיד, בוש, הניאו-שמרנים ורייגן. כולם יעלמו מההיסטוריה".

  מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו (צילום: AFP)
  פומפאו. איים בלחץ כלכלי חסר תקדים(צילום: AFP)
    

  ביום שני פירט מייק פומפאו את 12 הדרישות האמריקניות לאיראן, ובהן הוצאת כל הכוחות האיראניים מסוריה, הפסקת התמיכה בחיזבאללה ובמורדים החות'ים בתימן והפסקת האיומים לפגוע בישראל.

   

  פומפאו אמר שוושינגטון תפעיל מעתה לחץ כלכלי חסר תקדים על טהרן, והוסיף שכאשר הסנקציות יוטלו במלוא עוצמתן איראן תתקשה לשרוד כלכלית. ארה"ב הודיעה על חידוש הסנקציות אחרי הפרישה שלה מהסכם הגרעין, ושלשום הטילה סנקציות על חמישה אזרחים איראנים, שלטענתה סייעו למורדים בתימן לפתר ולשגר טילים.


  פורסם לראשונה 23/05/2018 22:35

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים