שתף קטע נבחר

קירות שמחפשים: אומני גרפיטי מציירים נעדרים

ציירי רחוב בבואנוס איירס התגייסו לפרויקט שבו נצבעים קירות בדיוקנאות של נערות ונערים שנעלמו. "כשרואים את העיניים האלה, אי אפשר להביט בציור כמו בסתם עוד פנים"

העיניים הנוצצות של דיאנה גרניקה מושכות את תשומת לבם של עוברי אורח רבים בבירת ארגנטינה. פניה מצוירות על קיר גדול בקריאה לציבור לעזור למצוא את הנערה, שנעלמה לפני כשנה.

ארגנטינה ילדים נעדרים תמונות ב ציורי גרפיטי (צילום: AP)
פניה המוארות של דיאנה גרניקה, שנעלמה לפני שנה בדיוק(צילום: AP)

דיוקנה של גרניקה הוא אחד מחמישה דיוקנאות של צעירים נעדרים שצוירו על קירות ברחבי בואנוס איירס במטרה להעלות את המודעות להיעדרם. את היוזמה מוביל הארגון הפרטי Missing Children Argentina תחת הכותרת #ParedesQueBuscan, כלומר "קירות שמחפשים". עוד ועוד אומני רחוב מביעים תמיכה במיזם בתקווה שעבודתם תביא את החיפושים לידיעתם של אנשים רבים יותר.

 

"רציתי להבליט את המבט, שהוא הדבר החזק ביותר בציור, כך שלתמונה תהיה השפעה", אומר האומן סבסטיאן ריצ'רי. "כך תעצור ותבהה בה במקום להביט בה כמו סתם בעוד פנים".

ארגנטינה ילדים נעדרים תמונות ב ציורי גרפיטי (צילום: AP)
דיוקן של אנצו ואייחוס, נער בן 16 שנעלם לפני שנה(צילום: AP)

אור ניאון כתום סובב את פניה המחייכים של הנערה, המצוירת בשחור ובלבן ובגוונים של אפור המנוגדים לרקע הצבעוני המזכיר גלקסיה. דיוקנה של גרניקה נמרח על קיר חיצוני של תחנת אוטובוסים מרכזית בשכונת וייה קרספו, אזור המעוטר ביצירות רחוב רבות. ריצ'רי התבסס בציור על אחת התמונות שמשפחתה של גרניקה השתמשה בהן במסגרת החיפושים אחר הנערה הנעדרת, בת 17.

 

דיאנה נראתה לאחרונה ב-6 במאי 2017. היא יצאה לקניות עם השכן שלה דריו סוארס. הם גרים ביישוב קטן במחוז טוקומן שבצפון ארגנטינה. סוארס הוא האדם היחיד שנעצר עד כה, והוא מואשם כי יש לו קשר להיעלמותה. הרשויות הציעו פרס של כ-6,000 דולר למי שימסור מידע שיוביל לחשיפת גורלה של גרניקה.

 

"לטוקומן אין די אמצעים כדי לחפש אחר נעדרים", אומרת סוניה גרניקה, אחותה של דיאנה. "שום דבר שהרשויות אמרו לנו לא היה מספק". היא חושדת שאחותה, נערה עליזה שהייתה קרובה לבני משפחתה, נמסרה לידי סרסורים. למרות זאת היא שומרת על תקווה: "אני חושבת שפרויקט הגרפיטי הזה שמפיץ את תמונתה יעזור לנו לפנות אל מצפונו של הציבור ולהדגיש את העובדה שיש משפחה שמחכה לה", היא אומרת. "אם הם יחשבו כמו אבא, כמו אמא או כמו בן משפחה – זה יגרום להם לדבר".

ארגנטינה ילדים נעדרים תמונות ב ציורי גרפיטי (צילום: AP)
בני משפחתה של דיאנה. "אם הם יחשבו כמו אבא ואמא - זה יגרום להם לדבר"(צילום: AP)

לפי מרשם הנעדרים הקטינים בארגנטינה, בשנה שעברה דווחו 2,571 מקרי היעדרות ברחבי המדינה. 1,154 מהנעדרים טרם נמצאו. רובם בני 17-13, והרוב הגדול הן בנות.

 

"מי שיראה את הקיר הזה יגיד: למה הפנים האלה כאן?", אומרת לידיה גריצ'נר, נשיאת Missing Children Argentina, בעודה ניצבת מול ציור קיר המציג את סלומה ולנסואלה בשכונת פלרמו.

 

הקירות שעליהם צוירו הדיוקנאות חשופים לעיני הולכי רגל ונהגים רבים ונמצאים באזורים מרכזיים בבירה, וברשתות החברתיות שיתפו המונים תמונות שלהם. "בדרך הזו תמונות העיניים האלה יכולות להגיע לעיניים אחרות", אומר ריצ'רי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
פרס של 6,000 דולר. דיאנה גרניקה
צילום: AP
מומלצים