שתף קטע נבחר

אישום נגד פעיל השמאל עזרא נאווי: מרבית הסעיפים הוסרו

כשנתיים וחצי אחרי שתחקיר "עובדה" העלה כי נאווי התהדר במסירת מידע על מוכרי קרקעות פלסטיניים לביטחון המסכל, הודיעה הפרקליטות כי הוא יועמד לדין בגין הפרת חוק האוסר על הצטרפות לרשות. בכתב האישום לא יופיעו סעיפי ניסיון רצח ומגע עם סוכן זר. סנגוריו של נאווי: "לחצים פוליטיים הוכנסו לשיקולי החקירה"

 

פעיל השמאל עזרא נאווי (ארכיון) (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
פעיל השמאל עזרא נאווי (ארכיון)(צילום: גיל יוחנן)

פרקליטות מחוז ירושלים הודיעה היום (ה') לבאי כוחו של פעיל השמאל עזרא נאווי על ההחלטה להגיש נגדו כתב אישום בגין הפרת חוק האוסר על הצטרפות לרשות הפלסטינית ולהעניק לה שירותים. נאווי עמד לפני כשנתיים וחצי במרכז תחקיר של התוכנית "עובדה" ובו צוין כי פעיל השמאל התהדר בכך שמסר מידע על מוכרי קרקעות פלסטיניים לביטחון המסכל ברשות, שלדבריו מוציא אותם להורג.

 

עם מעצרו של נאווי בינואר 2016 בנמל התעופה בן גוריון, דווח כי במשטרה מייחסים לנאווי עבירות שעיקרן ניסיון רצח, מגע עם סוכן זר וקשירת קשר לביצוע פשע. למרות זאת, סעיפים אלה לא יופיעו בכתב האישום שיוגש לבית משפט השלום בירושלים.

 

בכתב האישום יצוין כי נאווי מסר בכמה הזדמנויות לידי כוחות הביטחון המסכל ברשות הפלסטינית מידע על אודות פלסטינים שהיו צדדים לעסקאות החזקת ומכר מקרקעין באזור דרום הר חברון. בפרקליטות ציינו כי מדובר בעבירה לפי סעיף 7 א' (ב') לחוק יישום הסכם הביניים בדבר הגדה המערבית ורצועת עזה (הגבלת פעילות).

 

בסעיף המדובר צוין כי "אזרח ישראלי או תושב ישראל המתגייס לשכת באחד מהכוחות המזוינים או המשתייך כאמור או בפועל בשירותו של כוח כאמור, דינו –מאסר חמש שנים".

 

במקביל הודיעה הפרקליטות כי ייסגרו התיקים נגד אנשי ארגון "עד כאן" בעקבות החשדות לפעולות בלתי חוקיות במסגרת התחקיר שהביא לחשיפת הפרשה. כמו כן, בנוגע לשלושה מעורבים נוספים שפעלו לפי החשד עם נאווי הוחלט כי התיקים נגד שניים מהם ייגנזו בעילת חוסר אשמה, וכי נסיבות העניין אינן מצדיקות העמדתו לדין של מעורב נוסף לדין ולכן גם התיק נגדו ייגנז.

 

סנגוריו של נאווי, עורכי הדין איתן פלג ולאה צמל, מסרו כי "הר השקרים הוליד שפן פוליטי. שנתיים וחצי לאחר פתיחת החקירה ברעש וצלצולים התברר היום כי אין דבר מאחורי האישומים החמורים שהוטחו בעזרא נאווי. אולם, עצם ההחלטה על הגשת כתב האישום נגד עזרא - בסעיף מופרך ונידח בספר החוקים שבגינו מעולם לא הועמד לדין אזרח ישראלי - הוא שלב נוסף בהתקרנפות של הפרקליטות והתמסרותה לאג'נדה מתנחלית פופוליסטית שאין בינה לבין אכיפת חוק דבר".

 

השניים הוסיפו כי "אין לנו ספק בחפותו המלאה של עזרא ובכך שבית המשפט יגיע למסקנה דומה. אנו שמחים על האפשרות לחשוף בבית המשפט את עומק הריקבון והלחצים הפוליטיים שנכנסו לתוך שיקולי החקירה במשטרה ובפרקליטות".

 

ברקע הדברים יצוין כי בפרקליטות מחוז ירושלים לא סברו שיש מקום להגיש כתב אישום בתיק, אולם בפרקליטות המדינה התעקשו לעשות זאת. לטענת עו"ד פלג, הופעלו לחצים פוליטיים על מנת להגיש את כתב האישום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
עזרא נאווי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים