שתף קטע נבחר

השר חיים כץ יועמד לדין על שוחד בכפוף לשימוע

הפרקליטות הודיעה לשר הרווחה כי היועמ"ש שוקל להעמידו לדין בכפוף לשימוע בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים. לפי כתב החשדות, כץ קידם את ענייניו של מרדכי בן ארי, בהם הצעת חוק שיזם, תוך ניצול תפקידו הציבורי. עורכת דינו: "חברים קרובים מזה שנים, הניסיון להציג יחסי שוחד מופרך"

שר הרווחה חיים כץ יועמד לדין על שוחד בכפוף לשימוע. כך עולה מהודעת הפרקליטות שפורסמה הערב (יום ה').

 

פרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) הודיעה לשר חיים כץ, כי היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, שוקל להעמידו לדין בכפוף לשימוע, בעבירות שוחד, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ומרמה והפרת אמונים. החלטה זו התקבלה על יסוד המלצת פרקליט המדינה, שי ניצן, והמלצת פרקליטת המחוז, ליאת בן ארי שווקי.

 

חיים כץ  (צילום: אלכס קולומויסקי)
(צילום: אלכס קולומויסקי)

כמו כן, הודיעה הפרקליטות לאיש שוק ההון, מרדכי (מוטי) בן ארי, כי נשקלת העמדתו לדין בכפוף לשימוע, בגין עבירות דומות, וכן בגין עבירות של שימוש במידע פנים.

 

לדברי הפרקליטות, בן ארי שנחשב למומחה בניהול תיקי השקעות, הורה לשר כץ כיצד לנהל את תיק ההשקעות שלו בתדירות גבוהה, עד כדי שהתיק נוהל בפועל על ידו.

 

מוטי בן ארי  (צילום: עמית שעל)
מוטי בן ארי, ניהל את תיק ההשקעות של כץ(צילום: עמית שעל)

על פי החשד הדבר נעשה ללא כל תמורה כספית מהשר, בניגוד למקובל וללא הסדרה פורמלית של יחסיהם כנדרש. במסגרת הקשר בין השניים, המליץ בן ארי לכץ באחת ההזדמנויות לרכוש ניירות ערך של חברות בת של אקוויטל, חברת החזקות ציבורית דומיננטית במשק, תוך ניצול של מידע פנימי על התפתחויות עתידיות שגילה עליהן מתוקף תפקידו בחברה.

 

בפרקליטות ציינו כי השר כץ ובן ארי ביצעו עסקאות מתואמות בהיקפים ניכרים במסגרת המסחר בבורסה, באופן שהיה בו כדי להניב לשר כץ תועלת כלכלית רבה.

 

"מומחיותו של בן ארי ומעורבותו הרבה בניהול תיק ניירות הערך של השר כץ הניבה לכץ רווחים של מיליוני שקלים", כתבו בהחלטה. בנוסף ציינו כי כץ פתח חשבון נאמנות בניהולו של בן ארי כשמונה לשר הרווחה, אך הסתיר את זהותו בניגוד לכללים.

 

"הקשר הכלכלי בין השניים כלל ציפייה והבנה הדדית כי בן ארי יוכל להשתמש בתפקידו הציבורי של השר כץ, בסמכויות הנתונות לו ובנגישות שהתפקיד מספק לשם קבלת טובות הנאה שייטיבו עמו או עם קבוצת אקוויטל", נכתב.

 

השר חיים כץ. "ניהל יחסי 'קח ותן' עם איש שוק ההון (צילום: הדס פרוש/פלאש90) (צילום: הדס פרוש/פלאש90)
השר חיים כץ. "ניהל יחסי 'קח ותן' עם איש שוק ההון(צילום: הדס פרוש/פלאש90)

חוקרי מחלקת מודיעין ובקרת מסחר ברשות ניירות ערך טענו כי בתמורה לטובות ההנאה הפעיל כץ את כוחו וסמכויותיו כאיש ציבור כדי לסייע ולקדם את ענייניו של בן ארי. בין היתר נענה השר לבקשותיו של איש שוק ההון ופעל להעברת הצעת חוק שגילמה בתוכה ערך כלכלי פוטנציאלי גבוה ביותר לבן ארי ולאקוויטל.

 

"השר כץ ניהל דיונים אודות הצעת החוק, שאותה יזם וניסח בן ארי בעצמו, בוועדת העבודה והרווחה שבראשותו, והזמין אותו לוועדה בתור המומחה היחיד לנושא", אמרו בפרקליטיות.

 

"הדבר נעשה תוך שהוא מסתיר את מערכת היחסים האישית והעסקית עם בן ארי והציג אותו כמומחה ללא אינטרס, על אף האינטרס העסקי הניכר בקידום ההצעה. כל זאת עשה השר כץ תוך שהוא נוהג במשוא פנים ופועל בניגוד עניינים בין תפקידיו הציבוריים לבין האינטרסים הפרטיים שלו".

 

עורכת דינו של כץ: "חברים קרובים מאוד"

עורכת הדין נוית נגב המייצגת את כץ מסרה כי "השר כץ ומוטי בן ארי הם חברים קרובים מאוד מזה שנים. הצגת הקשר ביניהם כיחסי שוחד היא שגויה ומופרכת. בכל פעולותיו כחבר כנסת ושר פעל חיים כץ באופן ענייני ולטובת הציבור. והדברים עוד יובהרו ויוכחו".

 

נגב הוסיפה כי "מדובר בחוק שחוקק בשנת 2010 בתקופת ה'תספורות' ונועד לתקן עוול. החוק שומר על האינטרסים של המשקיעים הקטנים ומגן עליהם מפני מניפולציות שעלולים ליזום בעלי שליטה בחברות. הניסיון להלביש על גבי החוק מניעים שאינם טהורים נועד לכישלון".

 

עורכי דינו של בן ארי, ארז הראל, ירון אלכאוי והילה שמעון מסרו בתגובה כי "כתב השימוע הועבר למשרדנו לפני שעה קלה ומטבע הדברים טרם עלה בידינו לעיין בו לעומקו. מרשנו מתעתד להעלות את טענותיו בפני הפרקליטות במסגרת הליך השימוע, ואנו מאמינים כי בתום ההליך גם הפרקליטות תגיע לכלל מסקנה כי אין מקום להגשת כתב אישום בתיק".

 

השר כץ מכהן בכנסת ישראל ב-19 השנים האחרונות, למעט הפסקה קצרה, ומונה לשר במאי 2015. בין השנים 2006-2005 ו-2013-2009 שימש השר כץ גם כיו"ר ועדת העבודה והרווחה של הכנסת,

ומתוקף תפקידו היה בעל השפעה על קידום הליכי חקיקה ונושאים שונים בעלי היבטים ציבוריים.

 

השר כץ חשוד גם בפרשת אי הסדרים בתעשייה האווירית. בחודש פברואר האחרון הודיעה לו המשטרה על גיבוש תשתית ראייתית נגדו, והתיק עבר לבחינת הפרקליטות בשבועות האחרונים.

 

כץ חשוד בקבלת דבר במרמה, מרמה והפרת אמונים וסחיטה באיומים. המשטרה טענה שפעל למינוי יו"ר דירקטוריון והתערב בעניינים פנימיים הקשורים להתארגנות העובדים בתעשייה האווירית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב דודקביץ
השר חיים כץ
צילום: יואב דודקביץ
מומלצים