שתף קטע נבחר

הטבות בעסקים תמורת תמיכה בקמפיין: ההקלטות של מועמדת לראשות העיר אשדוד

תיעוד מטריד: בהקלטות שהגיעו ל-ynet נשמעת הלן גלבר, חברת מועצה באשדוד, מנסה לכאורה לשכנע איש עסקים לתמוך בבחירתה בתמורה להטבות. "אני חזקה, קח את הסיכון", היא אומרת. החומר הועבר ללהב 433. מטה הבחירות של גלבר: "הלן לא ביקשה תרומה לא חוקית"

 

 

מה מתרחש מאחורי הקלעים של מערכת הבחירות לראשות עיריית אשדוד? מהקלטות סתר שנאספו בשנה האחרונה והגיעו ל-ynet משתמע לכאורה שהלן גלבר, חברת האופוזיציה והמתמודדת לתפקיד ראש העיר, מציעה לאיש עסקים לתמוך כלכלית בהתמודדותה בבחירות, בתמורה לסיוע בעסקיו לכשתיבחר.

 

גלבר מוכרת כבר שנים באשדוד כאופוזיציה לוחמת לראש העירייה הנוכחי יחיאל לסרי, וכמי שניהלה לא אחת מאבקים נגד תוכניות בנייה גדולות בעיר, בעיקר של איש העסקים ג'קי בן זקן. אחת מהן היא תוכנית הבנייה של פרויקט "סגול" במתחם הסטאר סנטר שם אמורות להיבנות 650 יחידות דיור. לטענת גלבר, היא עתרה לבית המשפט כדי לעצור את התוכנית בגלל פגיעה באינטרסים הציבוריים, ובית המשפט הורה להחזיר את התוכנית לדיון נוסף בוועדה המחוזית. מאז ההקלטות התוכנית אושרה בוועדה המחוזית.

הלן גלבר ()
הלן גלבר

מההקלטות עולה לכאורה שגלבר, שהיא חברת הוועדה לתכנון ובנייה בעיר ואמורה להישמר ממצבים של ניגוד עניינים, נפגשה עם איש עסקים בשם ולדימיר שביקש להשקיע באשדוד, וביקשה ממנו לסייע לה במימון קמפיין הבחירות שלה. בתמורה, לכאורה, היא הציעה לו סיוע בפרויקטים של בנייה בעיר לאחר בחירתה, וניסתה לחבר בינו לבין אנשי עסקים נוספים.

 

כך למשל, באחת השיחות ביניהם מציעה גלבר לוולדימיר להעביר אליו תוכניות שיכולות לעניין אותו, וממליצה לו להמתין שנה עד שתיכנס לכס ראש העירייה.

 

ולדימיר: "אני אשמח... השאלה אם זה תהליך מסודר או שאני צריך את הקשרים הנכונים פה בזה".

גלבר: "היום אתה צריך את הקשרים, אבל לא יהיו לך את הקשרים כי הם סגורים מאוד. אבל כן, תדע, שאם יש משהו שמעניין אותך, אני במילא עושה את כל הפעולות כדי לעצור את זה לפחות עוד שנה וחצי, עד שאני אוכל לשנות את זה".

 

בשיחה נוספת ביניהם מעלה גלבר את הצורך שלה בסיוע כלכלי בקמפיין הבחירות שלהערכתה יעלה כשלושה מיליון שקלים.

גלבר: "תעשה לי טובה, תסייע לי, כי אני באמת מעדיפה אנשים מבחוץ ולא מבפנים".

ולדימיר: "כן".

גלבר: "גם יהיה קל יותר בתור ראש עיר".

ולדימיר: "ברור, ברור".

גלבר: "בכל מקרה, אם לא ראש עיר, אתה יודע, קח את הסיכון, לא ראש עיר, זה ממלא מקום... היום אנחנו במצב, אני חזקה... זה לא בעיה".

בהמשך אומרת גלבר: "אני בן אדם סרגל. בכמה מבחינתך אתה יכול ככה לסייע?".

ולדימיר: "כן, את..."

גלבר: "מן כמו השקעה כזאת, כמו שאומרים".

 

כשהם יורדים לפרטים לגבי העברת התמיכה הכספית, גלבר גם מציעה לכאורה לוולדימיר דרכים יצירתיות לעקוף לכאורה את חוק מימון הבחירות. חלק מהמידע הועבר כבר לאנשי המודיעין ביחידת להב 433 של המשטרה שהחלו לבדוק את הנושא.

 

ממטה הבחירות של הלן גלבר נמסר בתגובה: "הלן גלבר היא כיום על פי הסקרים המועמדת המובילה בבחירות לראשות העיר אשדוד, לאחר התרסקותו של ראש העיר לסרי בקרב הציבור האשדודי, שיצרה איום מיידי על מקורבו ג'קי בן זקן. לבן זקן יש פרוייקט בנייה אדיר בשם סגול, שדרס את האינטרס הציבורי בכל תחומי החיים. הלן נלחמת בפרויקט זה מיום לידתו הרבה לפני שדובר על בחירות או על מועמדותה.

 

"הלן אשה שומרת חוק. בישראל מועמדים לוקחים הלוואות למימון הבחירות בריבית של ארבעה אחוז כי הם מקבלים את מימון הבחירות חודשים לאחר הבחירות. יש לציין כי אסור למועמדים גם אם יכלו, לממן את הבחירות מכיסם. כטבען של שיחות מסוג זה הן גולשות לעיתים למקומות צבעוניים ועל כך אנו מצרים. יחד עם זאת, הלן לא ביקשה תרומה לא חוקית או ביקשה לעבור על החוק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים