שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הבחירה בתיקון

  איך אפשר להסביר שבמקום אחד אדם רוצח תלמידי בית ספר ובמקום אחר מתכנסים אנשים להציע תיקון לעולם

  סוף השבוע הגיע, והביא איתו את שבועות, אחד החגים האהובים בעיקר בגלל החלק שקשור בתיקון. כמי שמאמין בשיפור מתמיד, עבורי תיקון זאת הזדמנות לצמיחה. מה שיש בקהילה היהודית והישראלית הוא תיקון מסוג קצת אחר, ויחד עם זאת, בתפיסה שלי האלמנט שקשור לתיקון או להבנה של מציאות בדרכים נוספות היא הזדמנות מצוינת לצמיחה.

   

  במקרה, או שלא במקרה, יצא שהשנה כחלק מתוכנית הצמיחה האישית שלי אני משתתף בסמינר עם קבוצה של אנשים, בחג השבועות. זאת תהיה הזדמנות לחגוג ולציין את חג באופן שונה ומקורי.

   

  אנחנו צריכים להגיע לעיירה ציורית בחלק הצפוני של מדינת ניו יורק ליד ווסט פוינט, ואני עושה את דרכי במכונית עם מספר חברים מתוך הקבוצה. אחת מהדרישות של מארגני הסמינר היא לא לדבר במהלך הנהיגה במשך חצי שעה לפחות, ולנצל את הזמן לבצע התבוננות לתוך התהליך שעברנו במהלך החודשים האחרונים, קצת לפני שמגיעים לקו הסיום שמתוכנן לנו.

   

  התבוננתי החוצה ונהנתי מהנופים עוצרי הנשימה של ירוק וכחול, חשבתי לעצמי בשקט על הניגודים שיש בעולם, ובמרחק קצר יחסית, על הניגוד עצום שבין הנוף העירוני שאני מורגל לו לשקט ולירוק הפסטורלי לנגד עיניי. על איפה שהיינו כקבוצה בתחילת התהליך ואיפה עכשיו, ובעיקר על המקומות בחיים שלי שבהם אני רוצה לעשות תיקון. כעבור שעתיים של נסיעה הגענו לבית קסום על שפת אגם והמראה היה כמו מתוך סרט.

   

  חשבתי לעצמי שאחד מן ההזדמנויות שסוג כזה של תהליך מזמן למשתתף הוא להכיר בערכי הליבה שלנו כבני אדם. מהי המהות הנדרשת מאיתנו על מנת לצאת לדרך ולהשיג את מה שאנחנו רוצים, לדוגמא, באחד המפגשים עמד ג'יימס ושיתף את הקבוצה כי הוא שם לעצמו כמטרה לשקם ולשפר את מערכות היחסים עם המשפחה שלו, בעיקר עם הוריו ואחותו. הוא מתכוון לדבר עם אימא שלו לפחות פעמיים בשבוע ולהנחות אותה על מנת לשפר את מצב הבריאות שלה, ולהיפגש עם אביו אחת לשבוע לבילוי משותף, ועם אחותו לבלות פעם בחודש או לקיים שיחה טלפונית של חצי שעה לפחות. הוא הוסיף וציין שעל מנת שזה יקרה הוא חייב לצאת לעשייה שלו ממקום של אהבה אכפתיות וחמלה. כשהוא מצוייד בערכים הללו, היכולת שלו להגיע למטרות שהציב לעצמו הם בעלות סיכוי גדול יותר להתקיים.

  כמה מאיתנו באמת פועלים ממקום כזה, שהם מציבים לעצמם יעדים או מטרות. ברוב המקרים המחשבה האוטומטית על מה רוצים להשיג ולא מהו הערך שאותו אני עשוי להשיג באמצעות הפעולה שאני מתכוון לעשות.

   

  בלילה מאוחר בעודי מנתח את המשמעות של היום שעבר, התקבלה הודעה בנייד שלי האם שמעתי על מה שקרה בטקסס. האמת שהניתוק והשקט במקום הפסטורלי נותן תחושה שאנחנו לבד בכל היקום, וכל מה שקורה מסביב לא ידוע.

   

  התחברתי לנייד ובדקתי בערוצי החדשות מה קורה. ככל שעבר הזמן, התמונה התבהרה לגבי מימדי האסון, זה היה הרג נוראי ומיותר של תלמידים בתוך בית ספר ביחד עם אחד המורים, כולם אנשים חפים מפשע. המקרה הזה חידד אצלי את הידיעה שבעולם הזה יש כל הרבה מה לתקן, כיצד אפשר להסביר שבמקום אחד נכנס אדם לבית ספר וקוטע את חוט חייהם, ומאידך במקום אחר יושבת קבוצה של אנשים ובודקת כיצד לשפר את חייהם ויכולתם לתרום יותר לחברה. מה עושה את ההבדל, איך אפשר להסביר כזה פער בהתנהגות של אנשים.

   

  נזכרתי בסמינר שעברתי אצל טוני רובינס, שדיבר על כך שכל האנשים בעולם מונעים מששה צרכים בסיסים, הצורך בוודאות -ביטחון, גיוון -אי ודאות, משמעות, אהבה וחיבור, תרומה וצמיחה.

   

  מרבית האנשים בעולם מונעים מהשלושה הצרכים הראשונים ולמעשה הצורך שלהם לענות על הצרכים האלו קובע את הכיוון שממנו הם יוצאים או פועלים. אם אדם שהצורך המרכזי שלו הוא ודאות, כל הפעולות שלו יבטאו את המענה לצורך הזה. הוא ינהג במכונית מסוימת שמבטאת ביטחון, הוא לא ייסע במכונית ספורט מהירה. מאידך אדם אחר שמונע מהצורך בגיון בוודאי שלא יסע במכונית משפחתית גדולה וכבדה. כאשר באים לבדוק את עניין המשמעות עשויים לקבל כאן סוגים שונים של התנהגות אדם יכול לקבל משמעות באמצעות להביא ילדים לעולם שזה חיובי ומאידך לפעול בצורה אלימה, אדם שנכנס לתוך מועדון/ בית ספר עם רובה ואקדח ומכוון או יורה לכיוון אנשים, מקבל מענה מיידי, אף אחד לא יתעלם ממנו.

   

  אם נלמד להבין את מערכת הצרכים שלנו ולבחור לסדר אותה באופן שונה, כי זכות הבחירה היא זכות בסיסית שמוקנית לנו מכוח היותנו בני אנוש, אנו עשוים לשנות את כל העולם ובזמן קצר מאוד. העולם מלא בניגודים ואפשר לחיות איתם בשלום זה עניין של בחירה.

   

  זאת התפילה שלי לתיקון עולם.

   

  ניסים שדה M.A מטעם אוניברסיטת תל אביב, בעל ניסיון בתחום הניהולי בסקטור הפרטי והציבורי.

  מוסמךMastery University מטעם Anthony Robbins מאמן בכיר למנהיגות ותקשורת בתחום האישי והעסקי מעביר הכשרת מאמנים בעיר ניו יורק יחד עם סדנאות ייחודית בתחום תקשורת והעצמה אישית.

  nissimsade@gmail.com

  www.nissimsade.con

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים