שתף קטע נבחר

בכיר איראני: "תוך שבועות נחליט אם לפרוש מהסכם הגרעין"

בווינה התכנסו נציגי משלחות איראן ומדינות אירופה שחתומות על הסכם הגרעין לאחר פרישת ארה"ב ממנו. בכיר איראני אמר לכתבים כי טהרן מצפה לתשובות על הצעדים האירופים נגד הסנקציות האמריקניות עד סוף החודש: "בתיאוריה אפשר להמשיך, אבל ספק שנוכל"

 

איראן מציבה לוחות זמנים: גורם איראני בכיר אמר היום (ו') כי הרפובליקה האיסלאמית תקבל החלטה סופית אם לפרוש מהסכם הגרעין בתוך שבועות בודדים. הגורם אמר את הדברים לפני פגישת נציגי משלחות איראן ואירופה בווינה על השלכות הפרישה האמריקנית מההסכם.

 

הגורם הוסיף גם כי על אף החלטת טראמפ לסגת, ההסכם עדיין יכול להמשיך להתקיים בתיאוריה, אך סייג: "ספק גדול שנוכל להמשיך". הוא הוסיף כי איראן ממתינה לקבל תשובות מהאירופים עד סוף החודש כדי להבין אם יקבלו ביטחונות להמשך יישום ההסכם לאור העובדה שארה"ב הטילה סנקציות חדשות בעקבות הפרישה האמריקנית.

פגישה בין נציגי איראן ומעצמות אירופה (צילום: EPA)
סגן שר החוץ האיראני עבאס עראקצ'י בווינה(צילום: EPA)

פגישה בין נציגי איראן ומעצמות אירופה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

"לוח הזמנים צפוף, אבל המדינות האירופיות שחתומות על ההסכם בזבזו זמן בחודשים האחרונים כדי לשכנע את טראמפ שלא לפרוש מהסכם הגרעין", אמר הגורם האיראני. "אנחנו עדיין מצייתים לסעיפים שסוכמו, אבל הכול תלוי בשותפות ואם יוכלו לפצות אותנו על כך שהאמריקנים כבר אינם צד בעניין".

 

הוא הוסיף ואמר כי "אנו רוצים פתרונות מעשיים כדי לשכנע חברות להמשיך לעשות עסקים עם טהרן ולהסיר את המגבלות שנוצרו כתוצאה מהסנקציות האמריקניות החדשות. הכלכלה האיראנית אטרקטיבית מספיק כדי למשוך עסקים לאיראן. רק צריך שהאירופים יספקו ביטחון עבור אותן חברות ואנו מצפים מסין ומרוסיה לסייע".

 

הגורם האיראני גם הבהיר שישנה בעיה גדולה בהרבה. "אין שום אמון בכל הנוגע לקיום שיחות עם האמריקנים. הסכם הגרעין נחתם במסגרת אמון שנוצר בין המדינות החברות ועכשיו הוא נעלם", הוא אמר ושאל את העיתונאים: "תנו לי סיבה אחת למה לשוב לשיחות עם האמריקנים? נשיא אחד חתם על ההסכם ואחר ביטל אותו. אי אפשר לנהל מו"מ עם האמריקנים כשמתנהגים ככה".

 

גורם בכיר באיחוד האירופי שנכח בשיחות בווינה הסתייג ואמר: "הבהרנו לנציגים האיראנים כי ייקח זמן. זה ברור שאנחנו צריכים להתקדם מהר וסיכמנו שנאיץ את השיחות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
סגן שר החוץ האיראני בווינה
צילום: EPA
מומלצים