שתף קטע נבחר

אבן יהודה תחזיר לתושבים מסים שנגבו ביתר

תושב המועצה הגיש בקשה לתביעה ייצוגית בטענה שהיא לא פעלה להשבת יתרות זכות שנצברו. הצדדים הגיעו להסדר פשרה שאושר בביהמ"ש

בית המשפט המחוזי מרכז-לוד אישר לאחרונה הסדר פשרה בתביעה ייצוגית נגד המועצה המקומית אבן יהודה: התובע טען שהמועצה לא מחזירה לתושבים כספי מסים שגבתה מהם ביתר בניגוד לחוק, ועל פי הפשרה יהיה על המועצה לאתר תושבים שהיא חייבת להם כספים ולהפעיל מנגנון חדש שיבטיח קיזוז או השבה תוך זמן סביר במקרה של גביית יתר.

 

בבקשה לייצוגית צוין שאף שבספרי המועצה קיימות יתרות זכות לטובת נישומים, היא לא פועלת להשבתן. התובע טען שבהתאם לחוק הרשויות המקומיות, על המועצה להשיב את הסכומים בתוספת הצמדה וריבית, או לחילופין יהיה עליה לקזז את היתרות מתשלומים עתידיים של כל נישום.

 

המועצה השיבה בתחילה שהיא פועלת זה תקופה למנוע צבירת יתרות זכות משמעותיות אצלה. היא הבהירה שיתרות מעין אלה נוצרות בין היתר במצבים של חילופי בעלים, סקרי מדידה שהקטינו שטח של נכס וסיבות אחרות המטופלות במחלקת הגבייה.

 

לטענתה, נישומים שמשלמים את חיובי הארנונה בהוראת קבע או בכרטיס אשראי מזוכים ביתרות הזכות ישירות לחשבון הבא. הבעיה מתעוררת לגבי נישומים שמשלמים באמצעים אחרים, מה שמחייב את המועצה ליצור עמם קשר ולתאם את השבת הכספים.

 

לאחר הגשת התביעה הצליחה המועצה לאתר חלק מהנישומים הזכאים, ומתוך יתרות זכות בסך 85 אלף שקל נותרו כ-50 אלף שקל בלבד. מדובר בעיקר בכספים שלא הושבו עקב מות הנישום וקושי של המועצה להגיע ליורשיו.

 

בספטמבר 2015 הגישו הצדדים לבית המשפט את הסדר הפשרה. סוכם שמחלקת הגבייה של המועצה תפעל לפי נוהל קבוע להשבת יתרות זכות או קיזוזן לפחות אחת ל-60 ימים. הובהר כי לגבי נישומים שאינם משלמים בהוראות קבע, המועצה תחזיר את היתרות בדרך של קיזוז מהודעת החיוב הבאה. מערכת מחשוב חדשה תוטמע במועצה ותאפשר את העמידה בהסדר.

 

עוד נקבע כי המועצה תנסה לאתר נישומים שלהם היא חייבת כספים לא רק בדואר אלא גם דרך הטלפון, באמצעות פרסום באתר האינטרנט שלה, דרך רשות האוכלוסין ובדרכים נוספות. החזרת היתרות תהיה בתוספת ריבית.

 

השופטת מיכל נד"ב מצאה את ההסדר ראוי, סביר והוגן ואישרה אותו. לדבריה, המועצה מיסדה נוהל קבוע להשבת יתרות זכות או קיזוזן, ככל שייווצרו כאלה לטובת הנישומים. בכך הביא הסדר הפשרה לאכיפת הדין, לשמירה על שלטון החוק ולהבטחת מנגנון עתידי להשבה ללא עיכוב. ההסדר, ציינה, הביא לסיום יעיל של ההליך.

 

כמו כן אישרה השופטת נד"ב את המלצת הצדדים לגמול ושכר טרחה כפי שנקבעה בהסדר. היא פסקה לתובע גמול של 2,000 שקל ולבא כוחו שכר טרחה של 10,000 שקל וציינה שהתביעה נוהלה בצורה יעילה והוגנת.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
צילום: רינטון
עו"ד משה ימין
צילום: רינטון
מומלצים