שתף קטע נבחר

1,200 מעלות על הרגל: להיפגע מהר געש

התפרצות הר הגעש בהוואי נמשכת כבר 3 שבועות ומרתקת את ארה"ב. אחרי שאלפים נעקרו מבתיהם והמונים נאלצו להתמגן במסכות, לפני ימים אחדים נרשמה פציעה ראשונה. פרופסור עודד נבון: בכלל לא בטוח שהסוף קרוב

ההתפרצות בהר הגעש קליוואה בהוואי נכנסה לשבוע הרביעי שלה. מאז 3 במאי פולט הר הגעש הפּעיל לבה וחומרים רעילים, ולצד המראות המרהיבים שהוא מספק – הוא שולח אלפי תושבים אל מקומות מחסה הרחק מבתיהם.

 

סדקים חדשים נפערים בהר הגעש כל העת, ומהם בוקעים מאגמה ורעשים בעוצמת מנוע של מטוסי נוסעים. מדענים דיווחו כי מחלק מהסדקים נפלטה לבה בגובה של בניינים בני כמה קומות. תושבים רבים באזור הצטיידו בשבועות האחרונים במסכות חמצן כדי להתמודד עם האפר והגזים הרעילים הנפלטים מההר.

הוואי התפרצות הר געש לבה (צילום: AP)
ההתפרצות בהוואי. על הנייר - היא יכולה להימשך גם שנים(צילום: AP)

לבה הוואי הר הגעש קילוואה ארה
(צילום: AFP)

הר הגעש קילוואה ב הוואי (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

הר הגעש קילוואה ב הוואי (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

המכון הגיאולוגי האמריקני הזהיר לפני כשבוע וחצי כי ענן האפר שנפלט מלוע ההר הגיע לגובה של 3,657 מטר ונע לכיוון הים, וכי יש חשש שהוא יסכן טיסות. ב-2010 גרם ענן אפר דומה מהר געש באיסלנד לביטול אלפי טיסות ברחבי אירופה, והשיבושים נמשכו שבועות ארוכים. בשבוע שעבר דווח בהוואי גם על פציעה קשה ראשונה מההתפרצות: גבר נפגע מסלע לוהט שנחת על רגלו כשישב במרפסת ביתו. הרשויות בהוואי הזהירו כי מזרקות הלבה עלולות להגיע עד לגובה של 182 מטרים – כפי שהיה בהתפרצות שנרשמה בהר בשנת 1955.

 

פרופסור עודד נבון מהמכון למדעי כדור הארץ באוניברסיטה העברית הסביר באולפן ynet כי אי אפשר לקבוע עד מתי תימשך ההתפרצות. "הר הגעש קילוואה פעיל כל הזמן אבל ברמת קטנות, כך שאפשר להתקרב. הייתי שם, ישבתי על שפת הבריכה של הלבה והכל היה שקט ויפה. כרגע כמו שאתם רואים אי אפשר להתקרב. האם הוא שינה את דרך הפעולה שלו ועכשיו הוא ישפוך יותר לבה או שזה ייפסק בעוד שבועיים או חודש? אנחנו לא יכולים לדעת".

הר הגעש קילוואה ב הוואי (צילום: AP)
(צילום: AP)

הר הגעש קילוואה ב הוואי (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

הר הגעש קילוואה ב הוואי (צילום: AP)
(צילום: AP)

הוואי התפרצות הר געש לבה (צילום: AP)
(צילום: AP)

הוואי התפרצות הר געש לבה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

הוואי התפרצות הר געש לבה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

פרופ' נבון הסביר כי אף שהרי געש מסוכנים באופן כללי – הר הגעש בהוואי "מתנהג יפה יחסית". "הלבה יורדת בלי לסכן אנשים. זרם הלבה זז בפחות מקילומטר לשעה, אז אין בעיה להתרחק ממנו. היא כן מסכנת מבנים, את תחנת הכוח ודרכים. באזור אחד לא נותנים לאנשים להתקרב כי הגזים שם ממש מסוכנים".

 

ומה קורה למי שלבה רותחת פוגעת בו? "זו כוויה רצינית מאוד", מסביר פרופ' נבון. "הטמפרטורה היא 1,200. על סטודנט שלי נפל סלע כזה. זה המיס לו את התרמיל, אבל לא חדר את התרמיל כולו".

 

ומה הסיכוי שהר געש יתפרץ כאן בארץ? מתברר שיש כזה. הפרטים המלאים – בריאיון המצולם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
היזהרו מהר אביטל. חומר לוהט שנפלט בהוואי
צילום: AP
מומלצים