שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
    זירת הקניות
    אלפי עובדי בריאות שובתים: "המצב לא יכול להימשך"
    איגוד עובדי מקצועות הבריאות טוען כי מחסור בתקנים בסקטור הפארא-רפואי, הכולל בין היתר פיזיותרפיסטים, תזונאיות, קלינאיות תקשורת ושינניות, יוצר עומס חריג: "מטרת השביתה - לנער את נציגי המדינה מאדישותם"

     

     

    יותר מ-5,000 עובדי מקצועות הבריאות בבתי החולים ובקהילה פתחו הבוקר (ראשון) בשביתה בעקבות מחסור חמור בתקנים להעסקת עובדים בסקטור הפארא-רפואי. לטענתם, המחסור בתקנים יוצר עומס עבודה חריג וגורם להתרחבות של צורות העסקה פוגעניות, תוך פגיעה חמורה הן בעובדים והן באיכות השירות לציבור. השביתה צפויה להמשיך גם מחר. 

     

    בין העובדים השובתים: פיזיותרפיסטים, תזונאיות, קלינאיות תקשורת, מרפאים בעיסוק, שינניות, יועצים גנטיים ומטפלים ביצירה ובאמנות, שמועסקים על ידי משרד הבריאות, שירותי בריאות כללית, קופת חולים מאוחדת, בית החולים הדסה, בית החולים שערי צדק, מרכזים לבריאות הנפש ומוסדות נוספים.

    שביתה במערכת הבריאות (צילום: דוברות ההסתדרות)
    "לא קל לראות חדרי טיפולים ריקים"(צילום: דוברות ההסתדרות)

    שביתה במערכת הבריאות (צילום: דוברות ההסתדרות)
    שביתה במערכת הבריאות(צילום: דוברות ההסתדרות)

    יו"ר איגוד עובדי מקצועות הבריאות בהסתדרות, אלי גבאי, אמר כי "לא ניתן להמשיך להתעלם ממצבם של עובדי מקצועות הבריאות. נהגנו באחריות ובאיפוק עד כה אך זעקת העובדים ששבו והתריעו על קריסת המערכת - חייבת להישמע". לדבריו, ההחלטה לשבות "לא פשוטה אבל נועדה לנער את נציגי המדינה והנהלת הכללית מאדישותם. לאף אחד מאנשי המקצוע שממלאים את תפקידם במסירות ובתחושת שליחות, לא היה קל לראות היום חדרי טיפולים ריקים".

     

    לדבריו, המטופלים מקבלים בהבנה את הצורך בשביתה: "ברור לכולם שהמצב לא יכול להימשך כמו שהוא כיום. האחריות על הטיפול באותם ילדים, פגים, מבוגרים, חיילים וקשישים, רובצת לפתחם של ראשי מערכת הבריאות והאוצר ואנו קוראים להם להבין את גודל השעה, לגלות אחריות ולנהל משא ומתן מיידי".  

    שביתה במערכת הבריאות (צילום: דוברות ההסתדרות)
    "לא ניתן להמשיך להתעלם ממצבם של העובדים" (צילום: דוברות ההסתדרות)

    שביתה במערכת הבריאות (צילום: דוברות ההסתדרות)
    שביתה במערכת הבריאות(צילום: דוברות ההסתדרות)
     

    לפני שהוחלט לנקוט צעדים ארגוניים הזהיר איגוד עובדי מקצועות הבריאות את נציגי המדינה מפני קריסת המערכת וההשלכות החמורות של המחסור בתקנים. משלא ניתן לכך מענה, הכריזה ההסתדרות על סכסוך עבודה בחודש ינואר השנה. לטענת האיגוד, מאמציו לפתור את המשבר באמצעות משא ומתן לא זכו להתייחסות רצינית מהצד השני, ועל רקע זה הוחלט על השביתה.

     

    על פי האיגוד, בין העילות לסכסוך: שימוש מאסיבי בצורות העסקה שנועדו לעקוף העסקה ישירה ואת הוראות ההסכמים הקיבוציים, תוך פגיעה חמורה בכוחם הארגוני של העובדים. בנוסף, נציגות העובדים מלינה על עומס עבודה חמור, עד כדי סיכון לפגיעה בבריאותם הפיזית והנפשית של העובדים, וחשיפת העובדים לאיומים מצד חולים שאינם מקבלים טיפול הולם, בשל האילוצים הנכפים על העובדים מצד המערכת. העובדים השובתים קוראים להסדיר במו"מ את הסוגיות שהובילו למשבר.

     

    לפנייה לכתב/ת
     תגובה חדשה
    הצג:
    אזהרה:
    פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
    צילום: דוברות ההסתדרות
    יותר מ-5,000 עובדים שובתים
    צילום: דוברות ההסתדרות
    מומלצים