שתף קטע נבחר

איטליה: הרכבת הממשלה נכשלה, צפויות בחירות‏

ג'וזפה קונטה, שהיה צפוי לעמוד בראש הממשלה שהושגה באמצעות הסכם בין שתי מפלגות אנטי-ממסדיות, ויתר על מלאכת ההרכבה. זאת, לאחר שהנשיא סירב לאשר את מינוי שר האוצר - כלכלן המתנגד לגוש האירו. מנהיגי המפלגות: "הנשיא חרג מהסמכויות שמקנה לו החוקה, נצא לבחירות"

 

ג'וזפה קונטה (צילום: AFP)
ויתר על הרכבת הממשלה. ג'וזפה קונטה(צילום: AFP)

מאמציו של ראש ממשלת איטליה המיועד גוז'פה קונטה להקים ממשלה - קרסו. מלשכת הנשיא סרג'ו מטרלה נמסר אמש (ראשון) כי קונטה הודיע לו שהוא מוותר על מלאכת הרכבת הממשלה.

 

המגעים להקמת הממשלה נעשו על ידי קונטה, פרופסור למשפטים בן 53 שאין לו שום ניסיון פוליטי, בעקבות הסכם פשרה להקמת ממשלה שהושג בין שני מנהיגי המפלגות הנחשבות בעיני רבים לקיצוניות, מפלגת הליגה הימנית בראשות מתיאו סלביני ומפלגת חמשת הכוכבים האנטי-ממסדית, שמתנגדת בחריפות למדיניות האיחוד האירופי וניפקה לא פעם הצהרות אנטי-ישראליות, בראשות לואיג'י דה מאיו. קונטה היה צפוי לעמוד בראש הממשלה.

 

סרג'ו מטרלה (צילום: רויטרס)
נשיא איטליה סרג'ו מטרלה(צילום: רויטרס)
איטליה ממשלה חדשה לואיג'י די מאיו ג'וזפה קונטה (צילום: רויטרס)
ג'וזפה קונטה ומנהיג "חמשת הכוכבים" לואיג'י דה מאיו (צילום: רויטרס)

ההרכבה נכשלה לאחר שהנשיא מטרלה סירב לאשר את מינוי שר האוצר - הכלכלן פאולו סבונה, בן 81, שמתנגד לאיחוד האירופי. "הסכמתי וקיבלתי את כל המינויים", אמר מטרלה בנאום ששודר בטלוויזיה. "חוץ ממינויו של שר הכלכלה. ביקשתי עבור משרד זה דמות פוליטית סמכותית ממפלגות הקואליציה שלא נתפס כתומך בקו שעלול לדחוף את איטליה לעזוב את גוש האירו".

 

איטליה ממשלה חדשה מנהיג ה ליגה מתיאו סלביני מתאו סלביני (צילום: EPA)
מנהיג "הליגה" מתיאו סלביני(צילום: EPA)
 

מנהיגי שתי המפלגות הגיבו בזעם. הם טענו כי הנשיא פעל מעבר לסמכויותיו שניתנו לו מכח החוקה ודרשו בחירות חדשות בהקדם האפשרי. סלביני, אמר בנאום לתומכיו במרכז איטליה: "בדמוקרטיה, אם

אנחנו עדיין דמוקרטיה, יש רק דבר אחד לעשות: לתת לאיטלקים להגיד את דעתם".

 

הנשיא הגיב: "נמסר לי על רצונם של המפלגות לקיים בחירות מוקדמות. אני אשקול את הבקשה בשעות הקרובות ואקח יוזמה". הנשיא הזמין ללשכתו לפגישה מחר בבוקר כלכלן בכיר לשעבר, מה שמרמז שייתכן שיבקש ממנו להוביל ממשלה של טכנוקרטים שלא נבחרו בבחירו, גם אם מדובר בפתרון זמני בלבד.

 

בבחירות שנערכו ב-3 במרץ זכתה מפלגת חמשת הכוכבים ב-32% מהקולות. הקדימה אותה עם 37% קואליציה של מפלגות מרכז-ימין, בהן הליגה של סלביני ו"פורצה איטליה" של ברלוסקוני.


פורסם לראשונה 27/05/2018 23:54

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
קונטה ודה מאיו
צילום: רויטרס
מומלצים