שתף קטע נבחר

הבנות רוסיה-ישראל: חזרת אסד לגבול ללא נוכחות איראנית

נסיעת שר הביטחון ליברמן למוסקבה נועדה לגבש את ההבנות הביטחוניות בין רוסיה לישראל בנוגע לחזרת צבא סוריה לשליטה לאורך הגבול עם ישראל. ישראל הסכימה בתנאי שכוחות איראן וחיזבאללה לא יהיו שם. לשכת רה"מ: "צבא איראן צריך לצאת לגמרי מסוריה"

 

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, ייצא ביום רביעי לרוסיה ויעמוד בראש משלחת ביטחונית רמת דרג בנסיון לגבש הבנות ביטחוניות בין שתי המדינות בנוגע לחזרתו של צבא אסד לשליטה באזור דרום סוריה ולאורך הגבול עם ישראל. לנסיעה יתלווה בין היתר ראש אמ"ן, אלוף תמיר היימן.

 

רוסיה מקבלת את הדרישה העקרונית של ישראל שצבא אסד יוכל לחזור לשליטה על הגבול ללא נוכחות של המיליציות הפרו-שיעיות ונסיעתו של ליברמן, שייפגש עם מקבילו סרגיי שויגו ביום חמישי, היא ניסיון חשוב להגיע לסיכומים והבנות בנושא זה – דבר שיכולות להיות לו השלכות גם על הרגעת הרוחות בכל חזית הצפון. על הבנות מעין אלו פורסם הערב (ב') בחדשות 2.

 

הצורך בגיבוש ההבנות נולד על רקע הכנות של צבא אסד לחזור לדרום סוריה ולתפוס עמדות לאורך הגבול עם ישראל. בירושלים הסכימו לחזרתו של אסד בתנאי שכוחות איראנים ואנשי חיזבאללה לא יתלוו לכוחותיו.

בנימין נתניהו פגישה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין במוסקבה (צילום: AP)
נתניהו ופוטין (צילום: AP)

אימות להבנות המתגבשות האלה, ניתן היה לשמוע היום בדבריו של שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב שדיבר במפורש על כך שלמעט צבא סוריה חיילים זרים לא יוכלו לשבת לאורך הגבול עם ישראל.

 

עם זאת, בלשכת ראש הממשלה מיהרו אמש להבהיר כי אין כל הסכמה ישראלית להישארות כוחות איראן באזורים אחרים של סוריה וכי ישראל דורשת יציאה מלאה של הכוחות האיראנים ואנשי חיזבאללה. "ישראל איננה מעוניינת בהסכמים חלקיים אלא מעוניינת ביציאת צבא איראן מסוריה כולה", אמרו בלשכה.

 

בתוך כך, היועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבת ייצא לוושינגטון כדי לדון בתיאום בין ישראל לארה"ב בנוגע לבלימת התגר ענותה של איראן לאחר הכרזת טראמפ על יציאתו מההסכם ותוכנית 12 התנאים שהציג מזכיר המדינה פומפאו לאיראנים.

 

נתניהו ייצא ביום שני הבא לביקור בן שלושה ימים בגרמניה וצרפת, שבמהלכו ייפגש עם הקנצלרית מרקל והנשיא מקרון וידון איתם באיום הגרעין האיראני ובהתבססות האיראנית בסוריה. נתניהו שוקל להמשיך מפריז ללונדון כדי להיפגש עם ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי.

 

בדברים שנשא בפתח ישיבת סיעת הליכוד בכנסת אמר נתניהו: "בשבוע הבא אצא לאירופה ואדון עם המנהיגים על על בלימת השאיפות הגרעיניות של איראן וגם על בלימת ההתפשטות של איראן במזרח התיכון. אציג בצורה הכי ברורה את העמדות שלנו. אנחנו כבר מנוסים. היו שנים שעמדנו לבד מול שני האיומים הללו ואני חושב שהמצב השתנה לטובה. כמובן שאציג את הדברים שהם חיוניים לביטחון ישראל".

 

בעניין סוריה אמר נתניהו: "אנחנו מאמינים שאין שום מקום לשום נוכחות איראנית צבאית בשום חלק של סוריה. והדברים האלה כמובן משקפים לא רק את עמדתנו, אני יכול לומר בבטחה שהם משקפים גם עמדות של אחרים במזרח התיכון וגם מחוץ למזרח התיכון. זה יהיה המוקד המרכזי של הדיונים שם".

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמוס בן גרשום לע"מ
נתניהו ופוטין
צילום: עמוס בן גרשום לע"מ
מומלצים