שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  אריה מליניאק
  המתווה, יומן אירועים
  מדוע נדחתה הפגישה בין נציגי השחקנים לשרה רודפת הכבוד, כיצד הסתיים האמבוש, מי התחפש לפרנקל ומה באמת השיגה השבתת הליגה

   

  8 באפריל. הנהלת מכבי ת"א מזעיקה מסיבת עיתונאים דרמטית ומודיעה שתופיע לליגה עם שלושה זרים. זו לא שליפה מהמותן, הם מדגישים. "ההחלטה התקבלה לאחר ניתוח מעמיק וממושך ובדיקה מדוקדקת, כדי לאפשר טיפוח שחקנים ישראלים". חזון אחרית הימים. במכבי ת"א מסכימים לחוק הרוסי, כולם יתיישרו לשלושה-ארבעה זרים, נפלא.

   

  22 באפריל. שלושה ימים לאחר יום העצמאות. מכבי ת"א מארחת את הפועל ירושלים, תוצאת המשחק פחות חשובה מהטקס שקדם לו, לציון 70 שנות ספורט. אף אחד לא התכוון להוקיר את פיני גרשון או את מיקי ברקוביץ', אלא לעשות כבוד לשרה מירי רגב.

   

  שמעון מזרחי ושמואל פרנקל (צילום: אורן אהרוני)
  שמעון מזרחי עם שמואל פרנקל. הכישלון הגדול ביותר של העשור האחרון(צילום: אורן אהרוני)

  מכבי ת"א היא אולי הכישלון המקצועי והפיננסי הגדול של העשור האחרון, אבל ביחסי ציבור והפקות הייתה ונשארה אלופת העולם. גופיות צהוב-לבן נתפרו, ולרודפת הכבוד שהתפנתה ממשימות לאומיות כמו סדר הישיבה בטקס הדלקת המשואות, הוענקה גופייה ממוסגרת עם המספר 70. היו גם תמונות משותפות עם ג'מצ'י ומזרחי (את אודי רקנאטי ודייויד פדרמן לא תתפסו משתתפים בפדיחות כאלה), צרחות של הכרוז שי סידי ומוזיקה בפול ווליום. החשבון יגיע בהמשך. רמז: אקדח שמופיע במערכה הראשונה יירה במערכה השלישית.

   

  29 באפריל. אותו פדרמן, שהכריז כי מכבי תופיע לליגה עם שלושה זרים, נפגש עם ניר אלון ודורש שישה!

   

  16 במאי. באתר ששייך לאחד מבעלי מכבי ת"א מתפרסמת ידיעה בלעדית על פיצוץ בין דייויד לדני פדרמן. הרקע: מחלוקת בעניין ההפרדה בין קבוצות היורוליג והליגה. שניהם טוענים שמדובר בהמצאה שקרית, אבל היום ברור מי לא אמר אמת כשהמשיך לטעון ש"איש מבעלי מכבי ת"א לא שינה את דעתו במילימטר".


  דייויד פדרמן (אורן אהרוני)
  דייויד פדרמן. היו או לא היו חילוקי דעות?(אורן אהרוני)

   

  21 במאי, שעה 18:30. נציגי השחקנים מוזמנים לפגישה עם שרת הספורט בכנסת, אבל היא נדחית בלי הסבר. עוזרי השרה מנתקים מגע ל-24 שעות ומודיעים שהפגישה תתקיים למחרת.

   

  23 במאי. נציגי השחקנים מגיעים ללשכת השרה בת"א, ומבינים למה הפגישה נדחתה. הם מוצאים עצמם במארב מתוכנן, כאשר פרט לרגב מחכים להם גם יו"ר עירוני נהריה ניסים אלפסי (פעיל ליכוד), יו"ר עירוני נס-ציונה יניב מזרחי ושמעון "גופיה צהוב-לבן 70" מזרחי, שהספיק לחזור מבלגרד והצטרף למארב.

   

  השרה מזמינה את ניר אלון לטיפול אישי בחדר צדדי. חלוקת כספי הטוטו הועברה אליי, היא רומזת, המחלוקות יידונו בוועדה למען כדורסל כחול-לבן שאקים - חזרו לשחק מיד. כשאלון לא נכנע היא מעלה על הקו את אבי ניסנקורן, ומבקשת מיו"ר ההסתדרות שירסן את העובד שלו שמתנהג בבריונות. האיום לא עובד, השביתה נמשכת.

   

  ג'ייק כהן (צילום: עוז מועלם)
  ג'ייק כהן. הזרים החמישי והשישי לא יהיו טובים ממנו(צילום: עוז מועלם)

   

  קומבינת השרה

  ארגון השחקנים ניצל מאמבוש, אבל בכל הודעות המינהלת מאותה "פגישת גישור" יופיע מעתה צמד מילות הקסם "מתווה השרה". המינהלת מקבלת את "מתווה השרה", והשחקנים שדוחים את "מתווה השרה" הם הסרבנים. תשכחו מחוק רוסי ושטפון זרים פטורים ממס. יש רק "מתווה השרה", קבל או דחה. זה עבד. התחושה בציבור הייתה שהשחקנים הם הסרבנים שאחראים לפיצוץ.

   

  "מתווה" בעברית שימושית: קומבינה, לא שום דבר אחר. מלכודת פתאים להסחת דעת ודחיית הקץ למועד בו יתברר שמאוחר מדי. נגעת-נסעת. מתווה הגז, למשל, הבטיח חשמל זול ותעשייה פורחת. קיבלנו מיליארדרים שמוכרים למדינה את הגז היקר בעולם, חשמל שמחירו רק עולה ומפעלים שמעדיפים לא להתחבר לגז.

   

  גם "מתווה השרה" משרת את הצד הצהוב-לבן: השחקנים חוזרים לשחק, החוק הרוסי יהפוך בעוד שנה לאופציונלי, התביעות לביטול ההטבות במס מתבטלות וניתן יהיה לקנות זר חמישי ושישי תמורת "קנס" של עד מיליון שקל. אלמלא ההסתדרות הבינה שההקלות במס לזרים הן המפתח, והתעקשה שיבוטלו, "מתווה השרה" הוא עסקה חלומית למכבי ת"א: אפשרות לקנות כרטיס לאליפות עם שישה זרים במיליון שקל, שזה פחות משכר הברוטו של איתי שגב!

   

  ניר אלון (צילום: שאול גולן)
  ניר אלון. לא נכנע ללחץ השרה(צילום: שאול גולן)

   

  מי שמאמין שהשרה לא תנסה לכופף ידיים בוועדה הוא נאיבי. אם הסיפור גמור, למה פרנקל המשיך להכריז ש"לחלק מראשי הקבוצות לא אכפת שלמכבי ת"א יהיו שבעה או שמונה זרים"? בבדיקה שערכתי, רוב מנהלי הקבוצות לא רוצים ולא צריכים יותר מארבעה. אם מנכ"ל המינהלת עדלי מרכוס באמת חושב ש"בלי מכבי אין ליגה", שיתחיל לארוז.

   

  בדקתי גם את האיומים שהטוטו לא יחדש את הסכם השיווק אם מכבי תופיע עם שלושה זרים. קשקוש. הליגה תהיה יותר מרתקת, וגם אין חשש שערוץ הספורט לא ישדר את ליגת ווינר. מה הם ישדרו, ליגה מקסיקנית? אם הערוץ של רקנאטי יפעיל לחץ על המינהלת לשרת את הקבוצה של רקנאטי, מישהו עוד עלול לבדוק את בעיית הבעלות.

   

  אטרקטיביות הליגה גדלה בעקבות התחרותיות ולא בזכות מכבי ת"א. ככל שהיא נחלשה, הליגה יותר מרתקת ומכבי ת"א עם שלושה זרים וישראלים טובים תעשה רק טוב לכולם. אלון טעה כשניהל משאים ומתנים מקבילים, ופרנקל טעה כשעבד בשביל מכבי ת"א. הקבוצות התמרדו כשהבינו שפדרמן ומזרחי המחופשים לפרנקל גוררים אותם לבור, ולפגישה המכרעת בסינמה סיטי ובביתו של פרנקל בצהלה זומנו רק רמי כהן מהפועל ת"א, מזרחי מנס ציונה, אלדד אקוניס מהרצליה, גיא הראל מירושלים ואיתן לנציאנו מחולון, שמידרו את שמעון מזרחי וסגרו עניין בלעדיו.

   

  חתן פרס ישראל לוחם נגד השחקן הישראלי ודואג להקלות במס לכמה שיותר זרים. האיש החזק בכדורסל הפך ללא רלוונטי.


  יוסי שרעבי ניר אלון אבי ניסנקורן שמואל פרנקל (צילום: שאול גולן)
  אבי ניסנקורן. קשה להיווכח שכולם נגד השחקן הישראלי(צילום: שאול גולן)

   

  יום שחור לתקשורת הספורט

  יודעי דבר הסבירו השבוע שאנחנו חיים במציאות גלובלית והכל פתוח. אז למה לא נותנים פטור ממס למתכנתים ולמהנדסי מחשבים זולים מהודו ומאוקראינה? הם יותר חשובים משחקני כדורסל, אבל תוך שלוש שנים לא תהיה בישראל תעשיית היי־טק.

   

  קשה להיווכח שבעלי הקבוצות, שרת הספורט והאוהדים, כולם נגד השחקנים - ואיגוד הכדורסל שותק. מאמנים הצטרפו למתקפה על השחקן הישראלי הבטלן.

  אם אין לו מוסר עבודה, המחדל מתחיל במאמנים! במחלקות הנוער מלמדים תרגילים במקום כדורסל ובבוגרים מעדיפים זרים. הסוף ידוע: היד שמאכילה את המאמנים גם תעיף להם סטירה. חלק מהישראלים אכן מקבלים שכר בלי פרופורציה ליכולת, אבל למה איש לא מתלונן על שכרם של ג'ונה בולדן, רונלד רוברטס וסוני ווימס שנזרק בגלל שחמק מבדיקת סמים? אתם חושבים שהזר החמישי והשישי שמכבי ת"א תחתים יהיו יותר טובים מג'ייק כהן?

   

  כמה עיתונאים ירדו מהפסים וקבעו שהשבתת הליגה היא "היום השחור בתולדות הספורט בישראל". רצח הי"א במינכן לא נחשב? רצח מוטי קינד, אמיר רנד נמחץ בקרית אליעזר, וגם ישראל שנזרקה מאסיה או שופטים באדום מכרו משחקים - מה כל אלה לעומת הפסקת הליגה בכדורסל לאחר 32 מתוך 33 מחזורים, והכתרת אלופה (שממילא לא תשחק ביורוליג) בלי פלייאוף.

   

  יום שחור בתולדות תקשורת הספורט בישראל.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים