שתף קטע נבחר

ציריך היא העיר היקרה בעולם; ת"א במקום ה-19

דו"ח בנק UBS, המשווה מחירים והכנסות ב-77 ערים, מדרג את ת"א במקום ה-19. ניו יורק חמישית ברשימת הערים היקרות, לונדון שמינית, ואחרי ת"א מדורגות לוס אנג'לס (20) אמסטרדם (24) והונג קונג (33). וכמה שעות צריך לעבוד בת"א כדי לרכוש אייפון?

 

תל אביב היא אחת מעשרים הערים היקרות בעולם – כך עולה מדו"ח "Prices and Earnings" (מחירים וההכנסות) של הבנק השווייצרי UBS לשנת 2018. תל אביב ניצבת במקום ה-19 ברשימת הערים היקרות בעולם מבלי להביא בחשבון את יוקר מחירי השכירות. בשקלול מחירי השכירות תל אביב יורדת למקום ה-20.

 

צפו בדו"ח המלא

 

מבחינת רמות ההכנסה תל אביב מדורגת במקום ה-32, ובכוח הקנייה במקום ה-28. הדו"ח מגלה כי כדי לרכוש אייפון X צריך לעבוד בתל אביב פי 2 יותר שעות בממוצע - מאשר בניו יורק.

הטיילת של תל אביב (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
הטיילת של תל אביב(צילום: ירון ברנר)
 

לפי הדו"ח, העיר ציריך שבשווייץ היא העיר היקרה ביותר בעולם. במקום השני העיר ז'נבה, אף היא משוויץ, ושלישית מדורגת אוסלו בירת נורבגיה. רביעית היא בירת דנמרק קופנהגן, ניו יורק מדורגת חמישית, ואחריה מדורגות טוקיו בירת יפן (6), מילאנו באיטליה (7), לונדון בירת בריטניה (8) שיקגו בארה"ב (9) והלסינקי בירת פינלנד אשר סוגרת את העשירייה הפותחת של הערים היקרות בעולם.

 

תל אביב, המדורגת כאמור במקום ה-19, עוקפת ערים אחרות כמו לוס אנג'לס שבמקום ה-20, מינכן (23), אמסטרדם (24), ברלין (30) והונג קונג (33). 

הערים היקרות בעולם לפי דו
(מקור: UBS)

 

מדד כוח הקנייה - לוס אנג'לס ראשונה

כשמדרגים את הערים לפי כוח הקנייה, התמונה קצת משתנה. לוס אנג'לס עולה למקום הראשון, ומתגאה בתואר "העיר עם כוח הקנייה הגדול ביותר של המשכורת הממוצעת". תושבי לוס אנג'לס יכולים להרשות לעצמם לקנות קרוב לרבע יותר מתושבי ניו יורק.

 

ציריך יורדת למקום השני, מה שאומר שלמרות שהיא העיר היקרה ביותר - תושביה נהנים גם מהכנסות גבוהות המעניקים להם את כוח הקניה השני בדירוג. במקום השלישי נמצאת מיאמי, ואחריה ז'נבה (4), לוקסמבורג (5), שיקגו (6), טורונטו (7), מנאמה בירת בחריין (8), הונג קונג (9) וניו יורק (10).

 

לפי מדד שווי כוח הקנייה (PPP) של המחקר, תושבי הערים באירופה ובצפון אמריקה בדרך כלל נהנים מכוח הקנייה הגדול ביותר. מנאמה בירת בחריין והונג קונג הן שתי הערים היחידות מחוץ לאירופה ואמריקה שנמצאות באחד מעשרת המקומות הראשונים. בירות פיננסיות גלובליות כמו ניו יורק ולונדון מדורגות במקומות 10 ו-23, בהתאמה.

ציריך, שווייץ (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
ציריך, שווייץ(צילום: shutterstock)
  

כשמבודדים רק אחד מתוך 128 המחירים שנותחו, מקבלים המחשה ברורה של הבדלי כוח הקנייה. כך למשל, תספורת פשוטה לנשים עולה 94.32 דולר בציריך, בהשוואה ל-22.60 דולר בקייב (אוקראינה), 12.17 דולר במקסיקו סיטי ו-7.50 דולר בקהיר (מצרים).

 

אולם, בעוד שאישה ממוצעת בציריך צריכה לעבוד 3.05 שעות כדי להרשות לעצמה את התספורת, אותו שירות דורש 12.09 שעות עבודה בקייב, 5.86 שעות במקסיקו סיטי ו-6.11 שעות בקהיר.

 

מארק האפלה, מנהל ההשקעות הראשי של UBS, מסר כי "כוח הקנייה חשוב לכולנו, הן כבני אדם פרטיים והן כמשקיעים. המחקר שלנו מאפשר למי שמתכנן את החופשה הבאה שלו או מנסה להבין את התמורות ארוכות הטווח בכוח הכלכלי לקבל ניתוח מפורט של המחירים בעולם".

 

דניאל קאלט, כלכלן ראשי ומנהל ההשקעות הראשי לשוק השוויצרי ב-UBS, שגם שימש כעורך הראשי של המחקר, הוסיף כי "יחד עם זאת, מדד שווי כוח הקנייה שלנו מצביע בבירור על התחלה של תחרות עזה מצד ערים מיבשות נוספות בעולם – רק שלוש ערים אירופיות נשארו בעשרת המקומות הראשונים, וכולן ירדו בדירוג בהשוואה למהדורה של הדו"ח מ-2015".

 

 

ת"א במקום ה-11 בחופשה האורבנית, ובמקום ה-23 בדיור

כשבודקים את רמת ההוצאה בערים השונות לפי עלויות בדולר אמריקני, עולה שסכום ההוצאה על סל המוצרים ללא הוצאות השכירות בתל אביב עומד על 3,137 דולר בחודש. בציריך, שבמקום הראשון, סל המוצרים החודשי עולה 4,260.6 דולר בחודש. בז'נבה, שבמקום השני, סל המוצרים עולה 4,165 דולר בחודש. בניו יורק, שבמקום ה-5, סל המוצרים עולה 3,673 דולר בחודש.

 

המדד מדרג גם את העלויות למשפחה הכרוכות בחופשה אורבנית קרובה לבית בכל אחת מהערים השונות. עלות זו מביאה בחשבון את המחיר לזוג על שהות של לילה אחד במלון חמישה כוכבים, שתי ארוחות ערב במסעדה, כולל בקבוק יין, נסיעה במונית, שני כרטיסים בתחבורה ציבורית והשכרת רכב למרחק של 100 ק"מ.

 

לפי המדד, ניו יורק היא העיר היקרה ביותר עם עלות של 1,075.6 דולר. סיאול היא העיר השנייה היקרה עם עלות של 1,002.2 דולר וז'נבה שלישית עם עלות של 965.8 דולר. אוסלו רביעית עם עלות של 948.4 דולר, ציריך חמישית עם 930 דולר, טוקיו שישית עם 895 דולר, דובאי שביעית עם 891.4 דולר, פריז שמינית עם 888 דולר, פרנקפורט תשיעית עם 874.5 דולר וקופנהגן במקום העשירי עם 819.7 דולר. תל אביב מדורגת במקום ה-11 עם 801.8 דולר.

 

מבחינת עלויות ההוצאות על המזון מדורגת תל אביב במקום ה-16 עם 410.5 דולר בחודש, בעוד ז'נבה מדורגת ראשונה (705.8 דולר בחודש), ציריך שנייה (629.3 דולר), סיאול שלישית (592.6 דולר), טוקיו רביעית (529 דולר) וקופנהאגן חמישית (501.3 דולר).

 

בהוצאות על דיור מדורגת תל אביב במקום ה-23 עם עלות של 1,675.5 דולר לחודש. הונג קונג מדורגת ראשונה עם 3,946.9 דולר, ניו יורק שנייה עם 3,833.7 דולר, פריז שלישית עם 2,853.5 דולר ודובאי רביעית עם 2,653.6 דולר. הוצאות הדיור, לפי המדד, כוללות הוצאות על דירות חדשות בנות שני חדרים עם ריהוט או בנות שלושה חדרים ללא ריהוט. ההוצאות שהובאו בחשבון כוללות גם תשלומים על מיסי מים ואנרגיה (חשמל וגז).

 

בדירוג ההוצאות על ביגוד לנשים תל אביב מדורגת במקום ה-15 עם הוצאה של 707.9 דולר. מילאנו במקום הראשון עם הוצאה של 1,234.9 דולר, ז'נבה במקום השני עם 1,171.2 דולר ובמקום השלישי מוסקבה עם 1,088.4 דולר. חישוב ההוצאות על ביגוד במדד זה כולל רכישת לבוש באיכות גבוהה מחנויות כלבו גדולות. המלתחה שנבדקה עבור נשים כוללת חליפת שני חלקים, חולצה מחוייטת, שמלה, חולצה רגילה, זוג מכנסי ג'ינס, גרביים וזוג נעליים.

הערים היקרות בעולם לפי דו
(מקור: UBS)
 

בדירוג יוקר ההוצאות על ביגוד לגברים תל אביב מידרדרת למקום ה-27 עם 765.1 דולר. מילאנו, ז'נבה ושיקגו מדורגות במקומות הראשונים. המלתחה שנבדקה במדד עבור גברים כוללת חליפת עסקים, חולצה מחוייטת, חולצה רגילה, זוג מכנסי ג'ינס, גרביים וזוג נעליים.

 

בדירוג יוקר מוצרי האלקטרוניקה לבית מדורגת תל אביב במקום ה-41 (הוצאה של 4,407 דולר) על סל מוצרים שכולל אייפון X, טלוויזיה 4K עם מסך 40 אינץ', מצלמה דיגיטלית, מחשב אישי ומחשב נוטבוק. בודפשט, בריסל וזגרב מדורגות בקטגוריה זו בשלושת המקומות הראשונים.

 

בדירוג יוקר מוצרי החשמל הגדולים לבית מדורגת תל אביב במקום ה-38 עם 911.4 דולר על סל מוצרים שכולל מקרר, שואב אבק, מחבת טיגון חשמלית ומייבש שיער. בקטגוריה זו מדורגות ציריך, מדריד ולוקסמבורג בשלושת המקומות הראשונים.

 

בדירוג השכר ממוקמת תל אביב במקום ה-32 במדד. ז'נבה, ציריך ולוקמסבורג מדורגות בשלישייה הפותחת. המדד בדק 15 מקצועות שונים כולל נהגי אוטובוס, נגרים, עוזרים רפואיים, מנהלי מוצר, מורים, רופאים ועוד. 

 

מדד הביג מאק ומדד האייפון 

הדו"ח מדרג את זמן העבודה הנדרש בכל מדינה על מנת לרכוש המבורגר ביג מאק וכן אייפון או אייפוד. כדי לרכוש המבורגר ביג מאק, מספר הדקות הקטן ביותר שיש לעבוד כדי לשלם על מנה זו הוא בהונג קונג, עם 11.8 דקות עבודה. בטאיפיי בירת טייוואן צריך לעבוד 12 דקות כדי לרכוש ביג מאק, בטוקיו 12.2 דקות, בלוקסמבורג 13.1 דקות, ותל אביב מדורגת במקום ה-31, בה עלות מנת ביג מאק שווה 23.3 דקות עבודה.

הערים היקרות בעולם לפי דו
(מקור: UBS)
 

בציריך יש לעבוד את מספר השעות הקטן ביותר על מנת להגיע לסכום שיממן רכישת אייפון או אייפוד. שם יש לעבוד 38.2 שעות כדי להגיע לסכום הרכישה, בעוד בז'נבה יש לעבוד 47.5 שעות, בלוס אנג'לס יש לעבוד 50.6 שעות, במיאמי 52.3 שעות, בניקוסיה בירת קפריסין יש לעבוד 54 שעות כדי לממן מוצרים אלה ובניו יורק יש לעבוד 54.1 שעות. תל אביב מדורגת במקום ה-27, ובה יש לעבוד 101.2 שעות כדי להגיע לסכום הרכישה של אייפון או אייפוד.

 

הדו"ח, שהושק לראשונה ב-1971, מתפרסם אחת לשלוש שנים וזוהי המהדורה ה-17 שלו. המחקר משווה בין המחירים וההכנסות ב-77 ערים שונות בעולם. הדו"ח הנוכחי מוצג גם באתר ייעודי עם יותר מ-75,000 פריטי מידע שמאפשרים להשוות בין הערים השונות.

 

המחקר משווה בין 128 מחירים של מוצרים ושירותים שונים, ובין עלויות המחיה הממוצעות של 15 מקצועות המייצגים את אוכלוסיית העובדים הממוצעת. דירוג המחירים נעשה לפי סל צריכה של מוצרים ושירותים המייצג את הרגלי ההוצאה של משפחה אירופית ממוצעת בת שלוש נפשות. כך למשל, החוקרים הניחו שמשפחה אירופית ממוצעת צורכת 23 ק"ג ירקות כל חודש, אך רוכשת מכשיר טלוויזיה חדש אחת לארבע וחצי שנים.

 

חישוב המחיר המשוקלל של כל המוצרים והשירותים מבוסס על עלותם של שני סלים - אחד שמביא בחשבון מחירי שכירות על דיור והשני שלא מכלילי את מחירי השכירות על הדיור. הדירוג מתבסס על אינדקס שנקבע לפי נקודת ייחוס של המחירים בניו יורק, המיוצגים במספר 100. כך, בדירוג עלות סל המוצרים והשירותים ללא מחירי השכירות, ציריך מדורגת ראשונה עם מספר אינדקס 116.8 (כזכור, 100 מסמל את ניו יורק).

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
הטיילת בתל אביב
צילום: ירון ברנר
מומלצים