שתף קטע נבחר

ספינת המשט מעזה נעצרה, תיגרר לבסיס באשדוד

חיל הים עצר ללא עימותים את הספינה שהפרה את הסגר הימי. כוחות רפואה הועמדו לטיפול בחולים ונכים שהיו על הסיפון. חמאס מנע מיתר הספינות להמשיך ליעד - לימסול שבקפריסין

 

משט מ עזה ()
משתתפי המשט שיצא מעזה - ונעצר

חיל הים עצר בצהריים (יום ג') משט מחאה שיצא מרצועת עזה בדרכו לנמל לימסול בקפריסין. חמאס מנע מחלק מסירות המשט להמשיך לעבר אזור החריגה לתנועה ימית מנמל עזה, ורק אחת מהסירות התקדמה. מארגני המשט ציינו כי המטרה הייתה לנסות לשבור את הסגר הימי על הרצועה. התאריך נקבע בסמוך ליום השנה השמיני למשט המרמרה שיצוין מחר.

 

מצה"ל נמסר כי הכוחות עצרו את הספינה שהפרה את הסגר הימי, כשעליה 17 מפליגים. העצירה בוצעה ללא אירועים מיוחדים. לאחר בידוק וסריקה של הסירה והמפליגים על ידי הכוחות, הספינה תיגרר לבסיס חיל הים באשדוד. בצה"ל אמרו כי "אם יהיה צורך, הועמדו כוחות רפואה לטיפול בחולים או נכים שהיו על הסיפון. בהמשך ולאחר המשך בירור יושבו הפלסטינים לעזה. 

 

"חמאס, שעומד מאחורי ניסיון הפרת הסגר הימי, מנסה להציג מצג ציני שבסופו של יום יכול ויפגע באזרחי עזה ובסיוע המוכנס לרצועת עזה על ידי ישראל ומדינות נוספות בעולם", אמרו בדובר צה"ל. "הסגר הימי הוא סגר ביטחוני הכרחי וחוקי שהוכר שוב ושוב על ידי העולם והאו"ם, לשמירה על ביטחון מדינת ישראל וגבולותיה הימיים, המגן מפני טרור והברחת אמצעי לחימה. צה"ל ימשיך לאכוף אותו ולהגן על גבולותיה הימיים של מדינת ישראל ועל אזרחיה".

משט מ עזה (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

משט מ עזה (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

משט מ עזה (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

משט מ עזה (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

משט מ עזה (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

משט מ עזה (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

 

פלסטינים סירות עזה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

משט מ עזה ()

משט מ עזה ()

משט מ עזה ()

פלסטינים סירות עזה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

ספינות של חיל הים עקבו אחרי הסירות במרחק של כמה מיילים מחופי עזה, ולפי הצהרת המארגנים במשט הכושל היו סטודנטים וחולים שמעוניינים להגיע לחו"ל כדי לללמוד ולקבל טיפול רפואי.

 

המארגנים התייחסו לסבירות הגבוהה שייעצרו בידי ספינות חיל הים, טענו כי מדובר במשט אזרחי וכי יש להם את הזכות לפי החוקים הבינלאומיים להפליג משטח עזה.

 

בשבוע שעבר תקף צה"ל שתי סירות שהיו אמורות לצאת למשט הזה והוציא אותן משימוש. בשנת 2013 היה אמור לצאת משט הפוך של פעילים אירופאים וקנדיים מרצועת עזה, אולם ימים לפני ההפלגה פוצץ דופן הספינה בידי אלמונים והיא יצאה מכלל שימוש.

 

הניסיון לשבור את הסגר הימי התרחש בשיאה של הסלמה ברצועה: מאז שעות הבוקר נורו לעבר יישובי עוטף עזה עשרות רקטות. צה"ל תוקף בתגובה מטרות ברצועה.


פורסם לראשונה 29/05/2018 15:57

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים