שתף קטע נבחר

שטייניץ מאיים: "בלית ברירה נצטרך לכבוש את עזה"

חבר הקבינט התייחס במשדר המיוחד של אולפן ynet להסלמה בדרום: "חייבים לסגור את האירוע בצורה כזאת שבעזה יחשבו 77 פעמים אם בכלל לגשת לאירוע הבא". שר הביטחון לשעבר פרץ: "ההסלמה מצביעה על הסכמה של חמאס, בין אם בתיאום מראש או בשתיקה"

 

שר האנרגיה יובל שטייניץ שלח הערב (יום ג') איום מפורש לראשי ארגוני הטרור חמאס והג'יהאד האיסלאמי ברצועת עזה. ברקע המטחים הבלתי פוסקים של פצמ"רים ורקטות משעות הבוקר לעבר יישובי עוטף עזה, אמר שטייניץ בריאיון למשדר המיוחד של אולפן ynet כי "ייתכן שלא תהיה לנו ברירה, נצטרך להכות בעזה ולכבוש אותה, ולשים פעם אחת ולתמיד סוף למשטר הטרוריסטי הזה".

 

שטייניץ, חבר הקבינט המדיני-ביטחוני, הבהיר עם זאת כי "אנחנו לא מעוניינים לכבוש את רצועת עזה כולה, ואנחנו מקווים שלא ייאלצו אותנו לשם כך לבצע את המהלך הזה, ולכן חשוב שהתגובה שלנו תהיה חדה ומרתיעה כדי לא להידרדר לדבר גדול בהרבה".

 

השר אמר עוד כי "אני חושב שגם בצד השני לא מעוניינים בעימות. אנחנו צריכים להכות בכל הכוח, בצורה כזאת שימשיכו לעשות שם מאמץ בפנים לרסן את הסוררים ולהפסיק את הירי הזה וההטרדות האלה. הג'יהאד האיסלאמי חייב על אחת כמה וכמה לחטוף מכה קשה בתקופה הקרובה בעקבות הירי המתוכנן הזה של פצצות מרגמה על אזרחינו בעוטף עזה".

תקיפת מוצב חמאס ב אזור מחנה ה פליטים שאטי ב מערב עזה צה
תקיפות צה"ל בעזה(צילום: AP)

תקיפת מוצב חמאס ב אזור מחנה ה פליטים שאטי ב מערב עזה צה

תקיפת מוצב חמאס ב אזור מחנה ה פליטים שאטי ב מערב עזה צה

שטייניץ הציע "לחשוב גם מחוץ לקופסה, גם עם המוח ולא רק עם הכוח. לחשוב על המצב ההומניטרי בעזה, על כך שאבו מאזן מכניס בכוונה את עזה למשבר הומניטרי כדי שהזעם והמצוקה יופנו כלפי מדינת ישראל וצריך לחשוב איך אנחנו מבצעים איזשהו פתרון מעמיק יותר שישנה מהותית את המצב בעזה.

 

-נדמה שאין אצלנו חשיבה לטווח ארוך.

"הנושא עלה בחודשים האחרונים וגם לפני כן. כבר לפני ארבע שנים הצעתי לפתוח נמל לטובת עזה בקפריסין עם פיקוח ובדיקות ישראליות, שיהיה מזח בקפריסין שממנו, תחת פיקוח שלנו, ספינות יכולות להגיע ולצאת מעזה. וכך להציע פתרון שמצד אחד יבטל את המצור ויאפשר להם לייצא סחורות, ומצד שני יישמר פיקוח ישראלי מלא על כל מה שנכנס ויוצא".

 

-מה המסר לאנשים שיושבים עכשיו במרחבים המוגנים.

"ההתקפה על אזרחינו היא ברברית, היא טרוריסטית, היא חמורה ביותר והתגובה שלנו היא חזקה ותקיפה שתגבה מחיר כואב מאוד, קודם כל מחמאס שהוא בעל הבית וגם מהג'יהאד האיסלאמי. אנחנו חייבים לסגור את האירוע בצורה כזאת שיחשבו לא שבע פעמים אלא 77 פעמים בעזה אם בכלל לגשת לאירוע הבא".

 

בסוגיית הסיכולים הממוקדים אמר השר שטייניץ: "הסוגיה אף פעם לא ירדה מהפרק. אני חושב שההרתעה קיימת, היא לא מוחלטת, היא גם קשורה למצב הפנימי בעזה. אני מניח שבצד השני מבינים שדברים יכולים לקרות גם בעתיד".

יירוט כיפת ברזל (צילום: AFP)
מערכת כיפת ברזל יירטה רקטות שנורו מהרצועה לעוטף עזה(צילום: AFP)

יירוט כיפת ברזל (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

יירוט כיפת ברזל (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

ח"כ עמיר פרץ (המחנה הציוני), לשעבר שר הביטחון, אמר במשדר כי "זה התחיל אתמול עם ירי מאוד מצומצם של מקלעים לכיוון שדרות, רק במזל גדול לא נפגעו אנשים. הכדורים פגעו גם במכוניות וגדרות של אנשים, והבוקר התעוררנו לעליית מדרגה משמעותית מאוד בכל הקשור לתעוזה של הג'יהאד האיסלאמי. ההסלמה מצביעה על הסכמה, בין אם בתיאום מראש או בשתיקה, של חמאס. חמאס נושא באחריות ואנחנו צריכים להגיב באופן חד ובלי שום פשרות".

 

פרץ אמר עוד כי "אני לא חושב שאנחנו נמצאים במדרגה של מערכה חדשה. יש בידינו מספיק כלים לפני שאנחנו מחליטים להיכנס לרצועת עזה. מה שחשוב שהמדינאים היום צריכים לקבל החלטות אסטרטגיות. מצד אחד, המבנה שבנינו בכל הקשור להגנת העורף בדרום מוכיח את עצמו. השילוב בין הגנה אקטיבית ופסיבית מוכיח שאפשר לתת לתושבים האלה את החוסן הנדרש גם בעת עימות. עם זאת, החלטה אסטרטגית לעשות כיבוש בעזה צריכה להיות קשורה בתפישה מדינית רחבה".

 

ראש העיר שדרות אלון דוידי אמר: "הג'יהאד האיסלאמי וחמאס מנסים לקחת אותנו כבני ערובה כדי לפתור את הבעיות הפנימיות ברצועה. דבר כזה לא ייתכן, לא אפשרי ואסור. אנחנו קוראים להמשיך את השגרה כי השגרה היא הדבר החשוב ביותר בראייה קצרת הטווח לתושבים ולילדים שלנו. אסור שהמציאות הזאת תימשך. אסור לתת לג'יהאד האיסלאמי ולחמאס את השאלטר על השקט באזור. הציפייה שלנו מצה"ל היא להחזיר את השקט".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
השר שטייניץ
צילום: אבי מועלם
מומלצים