שתף קטע נבחר

התגלה שלד של גבר שניסה להימלט מפומפיי ונמחץ על-ידי סלע

החוקרים בעיר פומפיי פרסמו תמונות של השלד, שראשו נמחץ מתחת לאבן גדולה. החוקרים מעריכים כי הגבר ניסה להימלט בזמן התפרצות הר הגעש בשנת 79 לספירה, אך נכשל בשל בעיה ברגלו

 

 

עוד עדות מצמררת לאסון שפקד את פומפיי לפני כ-1940 שנים: ארכיאולוגים בעיר הקדומה שבדרום חבל קמפניה חשפו אתמול (יום ג') שלד של גבר שנהרג באסון התפרצות הר הגעש וזוב בשנת 79 לספירה. הגבר נפגע מאבן גדולה, שהועפה בזמן התפרצות הר הגעש - וריסק למעשה את גולגלתו.

 

השלד של הגבר (צילום: EPA)
השלד של הגבר(צילום: EPA)

 

החוקרים בעיר פומפיי פרסמו תמונות של השלד, שראשו נמחץ מתחת לאבן גדולה, שאולי הועפה מעוצמת התפרצות הר הגעש או בזמן התפזרות האפר הוולקני שכיסה את העיר וגרם למותם של תושביו.

 

לפי החוקרים, השלד שייך לגבר בן 30 או יותר. הוא סבל מבעיה ברגלו ולכן לא היה יכול להימלט מהעיר כשהלבה והאפר הוולקני התקרבו אליה.

 

השלד של הגבר (צילום: EPA)
הגבר סבל מהבעיה ברגלו והתקשה להימלט(צילום: EPA)

 

מאסימו אוסנה, מנהל האתר הארכיאולוגי האיטלקי, אמר כי מדובר ב"ממצא יוצא דופן", שתורם להבין בצורה טובה יותר את "התמונה ההיסטוריה של החיים באותה תקופה".

 

בשנת 79 לספירה הביאה התפרצות אדירה של הר הגעש וזוב חורבן טוטאלי על העיר, והיא נתכסתה במעטה עבה של לבה, פיח ואפר. את האירוע תיאר בבהירות ובפירוט רב פליניוס הצעיר, שישב בנפולי באותה העת. יותר מ-2,000 איש נהרגו באסון, ביניהם פליניוס הזקן.

 

פומפיי נתגלתה מחדש ב-1748, ומאז ועד היום נערכות בה חפירות ארכיאולוגיות. גילויה עורר בבני התקופה תשוקה חדשה לחפש אחר חורבות העבר ולשרטט באמצעותם את תמונתו המלאה. הייתה זו ראשיתו של מדע חדש - הארכיאולוגיה.

 

המחקר המדעי החל בה באמצע המאה ה-19. פומפיי נחשפה ברובה, וכיום היא הדוגמה השלמה ביותר של עיר קדומה ששלטה בה התרבות הרומית. חורבנה הפתאומי הקפיא אותה ממש כפי שהייתה בעת התפרצות הר הגעש, ומחקרה מאפשר לימוד מדוקדק של מערכות השלטון המקומי, האמנות לסוגיה ולגווניה, מצבה החברתי והכלכלי ועוד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
האבן הגדולה והשלד
צילום: EPA
מומלצים