שתף קטע נבחר

בתי החולים בדרום נערכו להסלמה: "אין אפשרות אחרת"

מטח הרקטות לעבר יישובי עוטף עזה אינו זר לבתי החולים בדרום. חרף ניסיונם נערכים הצוותים הרפואיים לסבב הסלמה נוסף. מנהל בית החולים סורוקה: "צריך לוודא שיש מי שייתן מענה בעת אירוע רב נפגעים. אנו ערוכים תמיד"

חרף הודעתם של חמאס והג'יהאד האיסלמי לפיה הושגו הבנות לרגיעה, בתי החולים נערכים לתרחיש של הסלמה בחזית הדרום. בבית החולים סורוקה בבאר שבע כבר מורגלים בסבבי לחימה. הצוותים הרפואיים עברו את צוק איתן, עמוד ענן ועופרת יצוקה. במשרד הבריאות הנחו את בית החולים להיערך להסלמה, אך אין כוננות מיוחדת. ד"ר שלומי קודש, מנהל בית החולים, אמר כי "סורוקה תמיד ערוך. אנחנו בית חולים ראשי, מרכז טראומה. לא עומדת בפנינו האפשרות לא להיות ערוכים גם כשאין הסלמה".

 

 

"ערוכים תמיד". בית החולים סורוקה בבאר שבע (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
"ערוכים תמיד". בית החולים סורוקה בבאר שבע(צילום: הרצל יוסף)

 

יחד עם זאת, בבית החולים יש כמה מחלקות שחשופות לפגיעה יותר מאחרות. מדובר במחלקות הפנימיות, במחלקה האורתופודית ובפגייה, שלה קיימת חלופה והצוותים הרפואיים פעלו לוודא כי אכן תהיה מוכנה בעת הצורך. "צריך לוודא שיש צוות באזור שייתן מענה וטיפול בחשש לאירוע רב נפגעים משמעותי. זה מה שאנחנו עושים כשיש איומים מכל סוג. פשוט מוודאים מי נמצא ומי לא, מוודאים שיש מספיק חיילים בשטח", הסביר ד"ר קודש.

 

קודש התייחס גם לפעילות הצוות הרפואי בעת הסלמה: "במצב כזה צריך לוודא שהאחיות והרופאים יכולים להגיע לעבודתם. עלינו מוטלת האחריות למצוא את הפתרונות לכך. הצוות שלנו לא שונה משאר המדינה והחוסן הלאומי מאפיין גם אותו".

 

ממוגן מירי רקטות. בית החולים אסותא באשדוד ()
ממוגן מירי רקטות. בית החולים אסותא באשדוד

זכרונות ממבצע צוק איתן. בית החולים ברזילי באשקלון (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
זכרונות ממבצע צוק איתן. בית החולים ברזילי באשקלון(צילום: shutterstock)

גם בבית החולים "אסותא" באשדוד נערכו בימים האחרונים לקראת הסלמה בגזרה הדרומית. בית החולים החדש שנפתח לפני פחות משנה, ממוגן מפני ירי רקטות וטילים, ואמור להמשיך ולספק מענה רפואי למטופליו גם בשעת חירום. הצורך במיגון נלקח בחשבון בשלב הבנייה שהחל כבר לאחר מבצע צוק איתן.

 

השבוע, באופן מקרי, נערך בבית החולים תרגיל לטיפול באירוע רב נפגעים ואחד התרחישים שאיתו התמודדו הצוותים הרפואיים היה נפילת רקטות בשטח בנוי ופציעה של רבים. צוות ממנהל הטראומה של בית החולים ומנהלי מחלקות הטראומה של שערי צדק והמכון לרפואה משפטית העבירו הרצאות במקום, כך סיפר דני מושייב, האחראי על הטיפול בשעת חירום בבית החולים.

 

בבית החולים "ברזילי" באשקלון זוכרים היטב את מבצע צוק איתן, שבמהלכו הצוותים הרפואיים יחד עם החולים נדרשו לרוץ לחדרים הממוגנים בכל אזעקת צבע אדום. בחודש פברואר פתחו בבית החולים את חדר המיון הממוגן שאמור לספק מענה בשעת חירום, ובחודשים הקרובים אמור להיפתח הבניין הכירורגי, באופן שיספק מענה בעת ירי רקטות לעבר אשקלון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הרצל יוסף
סורוקה, באר שבע
צילום: הרצל יוסף
מומלצים