שתף קטע נבחר

נתפס עם סם ולא ייכלא – למרות עונש על תנאי

בן 29 ממזרח ירושלים הודה בשלושה מקרים של אחזקת חשיש ושימוש בו. השופט אביטל חן התחשב במצבו הרפואי ובחר לא לשלוח אותו לכלא

בית משפט השלום בירושלים גזר לאחרונה עונש קל על צעיר תושב מזרח העיר שהודה בשלושה מקרים של אחזקת חשיש ושימוש בו: חרף עברו הפלילי ומאסר על תנאי שהיה תלו נגדו, החליט השופט אביטל חן להתחשב במצבו הנפשי ולא לשלוח אותו לכלא, אלא להסתפק בהארכת תקופת התנאי.

 

הנאשם – בן 29 משכונת סילוואן – הודה והורשע בשלוש עבירות של החזקה של כמויות חשיש שונות ושימוש בהן לצריכה עצמית בשנים 2015-2011. בשל הודאתו, ההליך התמקד בשאלת העונש שיש להטיל עליו.

 

השופט אביטל חן הציג את תסקיר שירות המבחן, שממנו עלה כי הנאשם מגיע ממשפחה נורמטיבית ושומרת חוק. הוא החל לצרוך סמים סביב גיל 17 בנסיבות חברתיות, ומאוחר יותר גם אלכוהול. הוא סיפר שהסמים מרגיעים אותו, ועל פי שירות המבחן הוא מחזיק ב"עמדות מקלות" לגבי השימוש בהם ולא מבין את ההשלכות.

 

עברו הפלילי של הנאשם כולל שלוש הרשעות קודמות בגין עבירות איומים, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו וסחר בסם. בעקבות זאת הוא ריצה שתי תקופות מאסר (חודשיים בכל פעם) ונגזר עליו מאסר על תנאי שהיה תקף בעת הודאתו.

 

בנוסף צוין בתסקיר המבחן כי הנאשם סובל מבעיות נפשיות, אושפז כמה פעמים על רקע פסיכיאטרי ואף ניסה להתאבד. באבחון פסיכיאטרי שנערך בסיוע שירות המבחן נמצא כי אף שהוא מעולם לא אובחן לפני כן, הנאשם סבל בעבר מתסמינים של פסיכוזה ופראנויות.

 

השופט חן ציין שניסיון לעזור לנאשם בפן הנפשי לא צלח, בהיעדר מוטיבציה מצדו לטפל בעצמו. בנסיבות העניין המליץ שירות המבחן על הפעלת המאסר המותנה וריצויו בדרך של עבודות שירות, אלא שהממונה על עבודות שירות בשב"ס מצא שהוא לא כשיר לבצע עבודות שירות בשל בעיות רפואיות.

 

לכן החליט השופט חן לגלות חמלה והתחשבות בנאשם ולגזור עליו (שוב) מאסר על תנאי וקנס כספי: "לאור מצבו הנפשי הקשה ובשל סיבה זו בלבד נמנעתי מלהפעיל את עונש המאסר המותנה על מנת לא לגרום לנאשם נזק שאותו אין אני יכול לשער אם ירצה תקופת מאסר".

 

עם זאת, השופט הדגיש שמדובר על הארכת תנאי, כך שכדאי שהנאשם יזכור חד משמעית שבפעם הבאה – אם תגיע כזו – לא יהיה מנוס אלא להפעילו ולשלוח אותו למאסר בפועל.

 

בסיכומו של דבר הוארך המאסר המותנה בן 60 הימים לשנתיים נוספות. בנוסף הטיל עליו השופט קנס בסך 10,000 שקל, שאותו יוכל לשלם ב-20 תשלומים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים