שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הקבינט גיבה את ההחלטה לא להכריע את חמאס
  למרות קריאות של שרים בתקשורת לבחון את כיבוש הרצועה - לא היה איש בקבינט שהציע זאת ברצינות. מה ששכנע את חמאס והג'יהאד האיסלאמי להפסיק את האש היה שילוב של תקיפות צה"ל ולחץ מצד מצרים. האיום: "אם האש תתחדש, התקיפות יהיו חזקות אף יותר"

   

  תקיפת מוצב חמאס ב אזור מחנה ה פליטים שאטי ב מערב עזה צה
  תקיפת מוצב חמאס במערב עזה

  הקבינט המדיני-ביטחוני התכנס הערב (יום ד') לדיון שעסק ברובו בהסלמה בדרום והתייצב מאחורי החלטת ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אביגדור ליברמן לסיים את העימות במהירות ולא להתפתות להכרעת חמאס. למרות קריאות של שרים בתקשורת לבחון כיבוש הרצועה - לא היה באמת איש בקבינט שהציע את ההצעה הזאת ברצינות. גורם מדיני בכיר אמר: "פוצצנו להם את הצורה, והמכה הקשה העבירה להם מסר שאם ימשיכו אז נתקוף אותם הרבה יותר חזק".

   

  לכולם היה ברור מה המחיר לכיבוש הרצועה, ועם זאת ברור לכולם שישראל יכולה להפיל את חמאס אם תרצה. מסקירות גורמי הביטחון עולה, כי ישנה סבירות גבוהה שסבב האלימות הנוכחי מאחורינו אבל אין ביטחון מלא שלא יהיו עוד זליגות של רקטות ופצצות מרגמה. איש לא מבטיח לישראל שהסבב הבא יגיע בעוד ארבע שנים או בעוד ארבעה ימים. בעזה ישנם תהליכים שלא כדאי להתנבא לגביהם כי בצד השני לא לגמרי רציונליים, לא לגמרי נשלטים ולא לגמרי מאוחדים.

   

  צה"ל: אלה יעדי הטרור שהותקפו בעזה

  צה"ל: אלה יעדי הטרור שהותקפו בעזה

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  מהדיון בקבינט עולה כי מה ששכנע את חמאס והג'יהאד האיסלאמי להפסיק את האש היה שילוב של תקיפות של צה"ל מחד והלחצים מצד מצרים מאידך. לא היה הסכם הפסקת אש. ישראל הקפידה שלא להיכנס להסכמות. הם החליטו וסיימו את הסבב הזה. ישראל מצדה הבהירה שלא תתקוף אם האש לא תתחדש. 

   

  במסר שהפיץ לשרים מטה ההסברה הלאומי בתום ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני, נמסר כי "המדיניות של ישראל ברורה - כל מי שמנסה לפגוע בנו, משלם מייד מחיר כבד. חמאס ספג את המכה הקשה ביותר זה שנים. הותקפו עשרות מטרות איכותיות. גם מרבית הרקטות יורטו על-ידי כיפת ברזל או נפלו בשטחים פתוחים. איננו מעוניינים בהסלמה, אך אנו שומרים על היערכות לכל תרחיש. אם האש תתחדש, התקיפות יהיו חזקות אף יותר. נמשיך לפעול בנחישות להגן על אזרחי ישראל ולמנוע פיגועי טרור".

   

  עוד נכתב במסרים: חמאס נושא באחריות הכוללת לפעולות הטרור מרצועת עזה - ירי הרקטות והפצמ"רים, מנהרות הטרור, הניסיונות לחצייה המונית של הגדר, פיגועים על הגדר, עפיפוני התבערה ועוד; חמאס והג'יהאד האיסלמי פועלים בהשראה ובמימון איראני; כפי שאנו פועלים בנחישות בגזרה הצפונית כך אנו פועלים גם בגזרה הדרומית.

   

  "דוחים את הטענות שלא תקפנו מספיק"

  גורם מדיני בכיר אמר: "יש שקט. אנו עדיין שומרים על היערכות. לא מעוניינים בהסלמה. אבל זה הסתיים תוך פחות מ-24 שעות. אנו דוחים את הטענות של שרים שלא תקפנו מספיק ושרמת האיכות של המטרות לא הייתה מספיק טובה. גם לא עלו טענות כאלה מצד שרים בקבינט. צה"ל תקף המון מטרות איכותיות. נתנו להם מכה מאוד קשה שלא הייתה חמש שנים. המסר עומד בעינו. אם יחזרו לירי גם אנחנו. אם האש תתחדש התקיפות יחזרו ויתגברו. אתה לא נמצא במערכה של שבועיים. בסוף זו משוואה פשוטה: היה מטח. המכה שצה"ל הנחיתה עליהם מאוד קשה. אנחנו לא בשאננות ונערכים לכל תרחיש".

  בית בקיבוץ סופה שנפגע מירי רקטות (צילום: בראל אפרים)
  (צילום: בראל אפרים)

  בית בקיבוץ סופה שנפגע מירי רקטות (צילום: בראל אפרים)
  (צילום: בראל אפרים)

  פגיעת רקטה בבית במועצה האזורית אשכול (צילום: ביטחון מועצה אזורית אשכול )
  (צילום: ביטחון מועצה אזורית אשכול )

  נפילת פצמ
  נפילת פצמ"רים בעוטף עזה(צילום: דוברות המשטרה )
   

  מקור בכיר במערכת הביטחון אמר: "ישראל פועלת בחודשים האחרונים בעוצמה ובנחישות נגד כל ניסיון להפר את ריבונותה ו/או לפגוע בביטחון תושבי הדרום ותמשיך לפעול בעוצמה כנגד כל ניסיון להפר את השקט. צה"ל הנחית בלילה מכה משמעותית בעזה. אנו פועלים באחריות ובשיקול דעת. משעות הבוקר נפסקה האש. ישראל העבירה מסר שאם האש תתחדש, ההתקפות על חמאס וגרורותיה יתגברו עוד יותר. עכשיו המעשים יכריעו לאן פנינו".

   

  ראש הממשלה עדכן את השרים בישיבת הקבינט בשיחתו מוקדם יותר עם מזכיר המדינה מייק פומפאו שבה דן איתו על המגעים להסדר בדרום סוריה. נתניהו הציג את התנאים הישראלים למניעת התבססות איראן בכל סוריה סוריה והתנגדות ישראל להסדר חלקי. "בשבוע הבא אצא לגרמניה, לצרפת ולבריטניה. אפגש שם עם הקנצלרית מרקל, הנשיא מקרון וראש הממשלה מיי", אמר נתניהו, "אני אציג בפניהם את ההתפתחויות האסטרטגיות האחרונות באזורנו, ואלה קשורות במאמצים לבלום את התוקפנות של איראן בסוריה ובמקומות אחרים. אנחנו לא נאפשר לאיראן להתחמש בנשק גרעיני. אנחנו נמשיך לפעול נגד כוונתה להתבסס צבאית בסוריה מולנו, לא רק מול רמת הגולן, אלא בכל מקום שהוא בסוריה". 

   

  שר הביטחון, אביגדור ליברמן יצא הערב לביקור ברוסיה בלוויית ראש אמ"ן ומחר ייפגש עם שר ההגנה סרגיי שויגו. ליברמן אמר כי המיקוד העיקרי של מערכת הביטחון היה ונותר מניעת התבססות של איראן וגרורותיה בסוריה.

    

  נתניהו: "צה"ל מגיב בעוצמה מול עזה"    (צילום: חגי דקל)

  נתניהו: "צה"ל מגיב בעוצמה מול עזה"    (צילום: חגי דקל)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  ראש הממשלה אמר מוקדם יותר כי "מאז אתמול צה"ל מגיב בעוצמה מול עזה בתקיפת עשרות מטרות טרור במכה הקשה ביותר מזה שנים. מי שאחראים להסלמה בהשראת איראן, הם שלטון חמאס, הג'יהאד האיסלאמי וארגוני הטרור האחרים".

   

  נתניהו, שנאם בטקס האזכרה השנתי לחללי "אלטלנה" בבית העלמין נחלת יצחק בתל אביב הוסיף: "אינני מפרט את תוכניותינו משום שאינני רוצה שהאויב יידע מה צפוי לו, אבל דבר אחד ברור - כשהם מנסים אותנו, הם משלמים מייד. אם ימשיכו לנסות אותנו, הם ישלמו עוד הרבה מאוד".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים