שתף קטע נבחר

למרות הבטחת הממשלה: אין כסף לתנועת הנוער הערבית

לפני 3 שנים אישרה הממשלה 15 מיליארד שקל לתחומי בריאות, דיור ותעסוקה במגזר. אבל לטענת גופי חינוך ערביים בלתי פורמליים, הסכומים שהובטחו להם לא הגיעו. יו"ר "צופי השלום": "נאלצנו לסגור 11 סניפים, מחנה הקיץ בסכנה". משרד החינוך: "התוספות טרם הועברו"

 

החלטת הממשלה 922 שעברה בדצמבר 2015 הייתה אחת המשמעותיות בכל הנוגע לקידום המגזר הערבי וצמצום הפערים מהאוכלוסייה היהודית. 15 מיליארד שקל הוקצו לתחומי הבריאות, הדיור, התעסוקה וגם החינוך במסגרת תוכנית חומש לשנים 2016-2020. אבל כשלוש שנים לאחר ההחלטה טוענים כעת ארגוני נוער במגזר הערבי שהכסף מעולם לא הגיע אליהם.

 

"צופי השלום", ארגון הנוער הגדול במגזר, טוען שבשל כך הוא נאלץ לסגור יותר מעשרה סניפים וגם פעילות מחנה הקיץ שלו מוטלת בספק. "אנחנו שוקלים בימים אלו מה לעשות", אומר היו"ר עלי איוב. "היו בארגון 4,200 חניכים והיום יש 2,500".

 

איוב טוען שלבקשת משרד החינוך הוא התבקש להכין את הארגון לקראת התרחבות על רקע התקציב החדש: "במשך כל 2017 ביקשו ממני לפתוח סניפים. כרגע, אף אחד לא יודע בכיס של מי הכסף הזה. הוא לא הגיע אלינו למרות כל ההחלטות, ההבטחות וההשתלמות שעשו לנו. פתחנו סניפים ועבדנו קשה – ובסופו של דבר אין כסף. אנשים שהתחלנו להעסיק איבדו את האמון בנו. יצא שאנחנו שקרנים".

 

לטענתו שני ארגוני נוער נוספים שפועלים בחברה הערבית לא קיבלו את התקציב שיועד להם מתוקף ההחלטה.

החלק המודגש אשר מראה כי הכסף לא יעבור ()

ארגוני הנוער בישראל כפופים לתקנת ארגוני הנוער, ש-18 מתוך 20 מהם מיוצגים על ידי מועצת ארגוני הילדים והנוער. התקנה מסדירה את הפרמטרים השונים לתקצוב הארגונים.

 

במדריך היישום של החלטה 922 הוגדרה אחת ממטרות התקצוב המיוחד: "גידול במספר הילדים ובני הנוער המשתתפים בפעילויות חינוך בלתי פורמלי". אולם במכתב ממשרד החינוך ל"צופי השלום" מדצמבר האחרון נטען שאין אישור ל-7 מיליוני שקלים שהוקצו לנושא בהחלטת הממשלה.

 

בתגובה לפניית ynet בחר משרד החינוך לא להגיב לסוגיית הקצאת הסכומים מתוקף החלטה 922, ומסר רק: "אין כל קיצוץ בתקנת ארגוני הנוער. טרם התקבלו התוספות התקציביות של 2018, כבכל שנה, ומרגע שיתקבלו התוספות, כל ארגוני הנוער יקבלו את חלקם היחסי, ובכללם צופי השלום. לא נכון להשוות את הסכום שהוקצה לארגוני הנוער בסוף 2017, לרבות ארגון צופי השלום, לאמצע שנת 2018. טרם הועברו התוספות של 2018".

 

ממועצת ארגוני הילדים והנוער בישראל נמסר כי: "המועצה תעשה כל שביכולתה ומה שנדרש על מנת למנוע את קיצוץ פעילות ארגוני הנוער, שחלק ניכר וישיר מהשלכותיו מתבטא בקיצוץ בפעילות בני הנוער בקיץ הקרוב. אנו עומדים בקשר עם שר החינוך על מנת שיתערב וייתן פתרון לנושא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים