שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  "הבנות עם רוסיה: ישראל תתקוף בסוריה - אך לא יעדים של משטר אסד"
  העיתון "א-שרק אל-אווסט" מדווח בעקבות פגישתם של שר הביטחון אביגדור ליברמן ומקבילו הרוסי סרגיי שויגו כי רוסיה נתנה "אור ירוק" לישראל לפעול בשטח סוריה, ובלבד שלא ייפגעו מוקדי שלטון. כמו כן הגיעו להבנות בנוגע להרחקת האיראנים מהגבול הדרומי של סוריה

   

  תקיפת צה
  תקיפת צה"ל בסוריה. ארכיון (צילום: רויטרס)

   

  רוסיה נתנה לישראל "אור ירוק" לפעול בשטח סוריה, ובלבד שלא תפגע במוקדי שלטון סוריים. כך אמר היום (ו') מקור רוסי לעיתון "א-שרק אל-אווסט" היוצא לאור בלונדון. לפי אותו גורם, שדיבר בעקבות פגישת שר הביטחון אביגדור ליברמן עם מקבילו הרוסי סרגיי שויגו, רוסיה וישראל הגיעו להבנות בנוגע להרחקת האיראנים מהגבול הדרומי של סוריה.

   

  ליברמן ושר ההגנה הרוסי במפגש ברוסיה    (צילום: שחר לוי, משרד הביטחון)

  ליברמן ושר ההגנה הרוסי במפגש ברוסיה    (צילום: שחר לוי, משרד הביטחון)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  לפי ההבנות, האיראנים יסיגו את כוחותיהם בשלב הראשון לטווח של 20 ק"מ מהגבול, ובהמשך לטווח של 70-60 ק"מ. רוסיה הסבירה שמדובר בתהליך הדרגתי.

  ליברמן ושויגו במפגש ברוסיה (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
  ליברמן ושר ההגנה הרוסי במפגש ברוסיה(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
   

  אתמול נועדו שר הביטחון אביגדור ליברמן ומקבילו הרוסי סרגיי שויגו. בפגישה במוסקבה הם דנו במצב בסוריה ובנוכחות האיראנית שם. "מדינת ישראל מעריכה את ההבנה של רוסיה לצרכינו הביטחוניים", אמר ליברמן למקבילו.

    

  הפגישה עסקה בסוגיות ביטחוניות הנוגעות לשתי המדינות, במצב בסוריה ובמערכה הישראלית למניעת התבססות איראנית בסוריה. "חשוב להמשיך את הדיאלוג בינינו ולשמור על הקו הפתוח בין צה"ל לצבא רוסיה, בכל הנושאים שעל הפרק", אמר ליברמן לשויגו.

   

  פרשננו לענייני ביטחון, רון בן ישי , דיווח אמש כי פוטין רוצה שישראל לא תפריע לאסד לרדת דרומה עד גבול ירדן ולהשתלט על כל שטח רמת הגולן הסורי. בתמורה, הנשיא הרוסי מוכן להבטיח לישראל שאנשי משמרות המהפכה האיראניים ואנשי המיליציות הקשורות באיראן לא יהיו בשטח שצבא סוריה יכבוש. הרוסים מציעים לישראל שהכוחות הנאמנים לאיראן, כולל חיזבאללה, יהיו במרחק של 70-60 ק"מ ממזרח לקו הפסקת האש בגולן הישראלי. בכל מקרה, מעבר לכביש המחבר בין דמשק לעיר סווידא, שהיא בירת החבל הדרוזי, וגבול ירדן.

   

  מטרת צבא סוריה, לפי מקורות רוסיים, היא להשתלט על שלוש נקודות: על מעבר הגבול נציב שמדרום-מזרח לעיר דרעא, על הגבול בין ירדן לסוריה, ועל תל אל-חרה שצופה לגולן הישראלי ואל קו שביתת הנשק בגולן - 12 ק"מ ממזרח לגבול עם ישראל. עד שהתל נכבש לפני כשנתיים על ידי המורדים היה עליו מוצב מודיעין איראני שאסף חומר מתצפיות והאזנות, לא רק על המורדים במשטר בגולן הסורי, אלא גם ובעיקר על ישראל. המקום השלישי הוא העיירה בסר אל-חריר, 30 ק"מ מצפון מזרח לדרעא.

    

  שלוש נקודות אסטרטגיות אלו יאפשרו, למעשה, לצבא סוריה לשלוט בכל האזור שכרגע הוא שולט בו חלקית. באזור זה כוחות המורדים מונים כ-35 אלף איש, כולל אנשי דאעש שנמצאים באזור מפגש הגבולות בין סוריה, ישראל וירדן. המשטר הסורי בתמיכת הרוסים מנסה לבודד את המורדים הסורים שנמצאים באזור הלג'ה, שסווידה במרכזו, ולהרחיקם מגבול ירדן שממנו הם מקבלים תמיכה אמריקנית. הכוונה היא להכניס משטרה צבאית רוסית לאזור שייכבש ושהמורדים ימסרו את נשקם הכבד. זו התוכנית השאפתנית הרוסית, אך היא נתקלת בהתנגדות ישראלית וירדנית.

    

  הרוסים מבקשים כאמור מישראל שלא תמנע מצבא סוריה לרדת לאזור הזה - ואם יהיו זליגות של ירי מצבא סוריה, שבפיקודו של בשאר אסד, ישראל לא תגיב ולא תחבל במאמץ המלחמתי של המשטר, וגם לא תיפגע ביועצים הרוסים שנמצאים עם הכוחות הסוריים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים