שתף קטע נבחר

ניו יורק מפנה גב לג’וליאני

ראש העיר המיתולוגי זכה השבוע לשריקות בוז במשחק של היאנקיז. כן, גם זה קשור לטראמפ

בסוף השבוע, ביום ההולדת שלו, הגיע רודי ג'וליאני למשחק של קבוצת הבייסבול הפופולארית של ניו יורק, והתיישב כפי שהוא רגיל, ביציע המכובדים של אצטדיון היאנקיז. את זה הוא נוהג לעשות כבר שנים. הפעם, להבדיל, לא התקבל ג'וליאני כדמות ההירואית הרגילה, הפעם התקבל ג'וליאני בקריאות בוז מהדהדות.כשהכרוז ביקש לאחל לאורח הקבוע יום הולדת שמח הגיב הקהל העצום בבוז מחריש אזניים.

 

כבר שנים ג'וליאני הוא הפנים של ניו יורק. מי שנולד בברוקלין לאב עם עבר פלילי שעבד כגובה חובות לארגון פשע מאורגן, ג’וליאניסיים את לימודי המשפטים שלו בהצטיינות יתרה. את ניו יורק הוא שירת בתפקידיו לאורך כל שנות הקריירה הארוכה שלו. לכותרות הגיע כתובע הכללי של ניו יורק, המשרה השלישית בחשיבותה בהיררכיית משרד המשפטים האמריקאי כשהוא ממונה על התובעים הפדרליים, על כל גופי האכיפה הפדרליים, על גופי הענישה, על המנהל לאכיפת (חוקי) הסמים (DEA) ועל שירות המרשלים של ארצות הברית. הוא היה הראשון להוביל הרחקה משמעותית של סוחרי הסמים מהרחובות, המלחמה בפשע המאורגן, השחיתות במנגנוני השלטון ועבירות הצווארון הלבן.

 

 

אחרי שהתמודד פעמיים לראשות העיר ניצח בבחירות 1993 ונבחר לראש העיר ה-107 של ניו יורק. בכך הוא היה לראש העיר הרפובליקני הראשון מזה כשלושים שנה, בעיר הדמוקרטית בדרך כלל. בשנת 1997 הוא נבחר בשנית והפך לגיבור הגדול אחרי אסון התאומים הודות למנהיגות שגילה בעת המשבר. בעבור כך זכה להיבחר לאיש השנה של המגזין טיים לשנת 2001 ואפילו קיבל תואר אבירות.

 

דונלד טראמפ ראש העיר ניו יורק לשעבר רודי ג'וליאני (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

ג'וליאני אמנם זכה באבירות מלכותית, אבל היום זוכה לקריאות בוז גורפות והכל חוזר לקשר ארוך השנים של ג'וליאני עם דונלד טראמפ. ג'וליאני היה אחד מנותני החסות הראשיים לקמפיין של טראמפ ב-2016, ונראה לצדו לא מעט פעמים. "נמאס לי מההשמצות של חברי דונלד טראמפ בידי התקשורת ובידי צוות הקמפיין של קלינטון", אמר ג'וליאני במהלך הוועידה הרפובליקנית ב-2016. "נמאס לי מזה! יש פה איש טוב!".

 

ג'וליאני הלך יד ביד לצד טראמפ בימי הקמפיין הסוערים וסיכן את הקונצנזוס עליו נישאה הפופולאריות ממנה נהנה שנים ארוכות גם כשהמשיך לשוק הפרטי ועמד בראש חברות פרטיות. עם היבחרו, טראמפ שקל להעניק לג'וליאני את תפקיד מזכיר המדינה היוקרתי, אך בסופו של דבר העניין ירד מהפרק וציטוטים אודות פיקפוקו של הנשיא בקוהרנטיות המאותגרת של חברו ג'וליאני לא ירדו מהכותרות.ראש העיר ניו יורק לשעבר רודי ג'וליאני (צילום: AP)
(צילום: AP)

 

שנה אחרי, חזר רודי לזירה, והפעם, בתפקיד, כשמונה לייצג את הנשיא כעורך דינו. "רודי נהדר. הוא חבר שלי כבר זמן ארוך ורוצה לפתור את העניין הזה במהירות האפשרית למען המדינה הטובה הזו", אמר טראמפ בהודעה שפורסמה בידי עורכי דינו. "זהו כבוד להיות חבר בצוות משפטי כל כך חשוב, ואני מצפה לא רק לעבוד עם הנשיא אלא גם עם ג'יי, טאיי ועמיתיהם", אמר ג'וליאני בהודעה על הצטרפותו לצוות המשפטי של הנשיא.

 

הצטרפותו פורסמה לאחר שעורך דינו לשעבר של הנשיא, ג'ון דאוד, התפטר במפתיע במרץ. דאוד, על פי הדיווחים, התפטר משום שחש שהנשיא לא נשמע לעצותיו. במקרה של ג'וליאני, כל ציוץ מסעיר של הנשיא, כל אמירה שעלולה להתפרש ככזו שמערערת את קו ההגנה ששלו, היא רק יריית הפתיחה לסנסציות הגדולות שהוא מייצר בעצמו מאז הצטרפותו. ג'וליאני כבר הספיק להודות בכך שהנשיא שילם לכוכבת הפורנו סטורמי דניאלס דמי שתיקה, לנקוב בתאריך שאיננו אומת בנוגע לחקירה של הנשיא ובאיום לפיו טראמפ יורה על פיטורי החוקר המיוחד. בעוד רבים חושבים שמשהו בשיח הפרובוקטיבי עם ג'וליאני איננו תקין או מתואם עם הצוות המשפטי של טראמפ, יש גם את אלו שמאמינים כי מדובר באסטרטגיה ממוקדת. עכשיו נותר לתהות האם אותו תובע ממולח ומוצלח יוביל את טראמפ בדרכו לתוצאה המיוחלת או יוביל, כפי שנראה כרגע, לבעיות חדשות ואתגרים גדולים אפילו יותר.

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
AFP
ג'וליאני באצטדיון היאנקיז, השבוע
AFP
מומלצים