שתף קטע נבחר

הכי קרוב (בינתיים): תמונה מכוכב הלכת הננסי קרס

הגשושית "שחר" צילמה את כוכב הלכת הננסי, הנמצא בין מאדים לצדק, ממרחק של 440 ק"מ. בקרוב תתקרב הגשושית למרחק של כמה עשרות קילומטרים לקרס

סוכנות החלל האמריקנית פרסמה תמונה של כוכב הלכת הננסי קרס, שצולמה ממרחק של כ-440 ק"מ על-ידי הגשושית "שחר". מדובר בתמונה מהמרחק הקרוב ביותר שתיעד את כוכב הלכת הננסי, הנמצא בין צדק למאדים.

 

כך נראה קרס מגובה של 440 ק
כך נראה קרס מגובה של 440 ק"מ(צילום: נאס"א)

 

בהודעת נאס"א נכתב כי בימים הקרובים תגיע "שחר" לגובה של כ-50 ק"מ מעל כוכב הלכת הננסי. המשימה הקרובה שלה תהיה לצלם תמונות של קרס וגם לאסוף מידע מדעי על כוכב הלכת הננסי, היחיד הנמצא בחלק הפנימי יותר של מערכת השמש. בין היתר תנסה הגשושית לאסוף מידע על הרכבו של כוכב הלכת הננסי.

 

"הצוות מחכה בקוצר רוח לקבלת התמונות ברזולוציה גבוהה מהבחינה מקרוב של קרס", אמרה קרול ריימונד, האחראית על פרויקט "שחר" מטעם סוכנות החלל האמריקנית. "נתונים חדשים אלה, ברזולוציה גבוהה, יאפשרו לנו לבדוק תיאוריות שגובשו ממערכי הנתונים הקודמים ולגלות תכונות חדשות על כוכב הלכת הננסי המרתק".

 

 

קרס, שהתגלה בשנת 1801, קוטלג בתחילה כאסטרואיד, אך בשנת 2006 הוא קיבל את התואר של כוכב לכת ננסי. בספטמבר 2007 שיגרה נאס"א את הגשושית "שחר" כדי לחקור את קרס, שהקוטר שלו הוא כ-950 ק"מ (הרבה יותר קטן מהירח). מאז שנת 2015 חוקרת הגשושית את כוכב הלכת הננסי.

 

בעבר הסביר ד"ר יגאל פת-אל כי כוכב הלכת הננסי נקרא לאחר כבוד בשם קרס, על שם האלה שהייתה פטרוניתה של סיציליה. קרס היא האלה המקבילה לדמטר, אלת התבואה במיתולוגיה היוונית, והיא הייתה גם הפטרונית של פרננדו, מלכו של פיאצי באותה תקופה. כן נקרא האסטרואיד קרס פֶרנָנדֶאָה, כלומר "קרס של פרננדו", אך הסיומת הושמטה מפני שלא תאמה את כללי מתן השם לגופים במערכת השמש, שדרשו שהשמות יתבססו על מיתולוגיה בלבד.

 

בשנה שעברה פרסמה נאס"א כי בשנת 2015 "קריו-וולקנו", הר געש של קרח בגובה 4 קילומטרים שנקרא אהונה מונס. מדובר בתופעה יחידה מסוגה, שאין דבר נוסף שדומה לה על פני קרס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נאס"א
התמונה שפרסמה נאס"א
צילום: נאס"א
מומלצים