שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  רכב נהרס מפגיעת עץ - וקרב האחריות החל

  נהג גרר שחנה ללא הכוונה פגע בעץ וענף שנפל פגע קשות במכונית פרטית. חברת הגרר ניסתה להטיל את האחריות על העירייה. מה קבע ביהמ"ש?

  בית משפט השלום בתל אביב קיבל לאחרונה תביעה שהגישה בעלת מכונית שנפגעה קשות מפגיעת ענף גדול, שנפל עקב התנגשות של גרר בעץ ברמת גן: השופט אריה ביטון דחה את הניסיון של חברת הגרירה להטיל את האחריות על העירייה, שלכאורה לא תחזקה את העץ, והורה לה לפצות את בעלת המכונית בכ-87 אלף שקל.

   

  התאונה התרחשה ביוני 2015 ברחוב שאר ישוב ברמת גן: רכב של "גרר חיים שינוע מתקדם" פגע בעץ במהלך חניה ומעוצמת ההתנגשות נפל ענף ופגע במכוניתה של התובעת.

   

  היא טענה שנהג הגרר התרשל מאחר שלא הסתייע במישהו שיכוון אותו בחניה, וחרג מסטנדרט הזהירות המצופה ממי שנוהג בכלי רכב שגובהו חריג. חוות דעת שמאית שהגישה העריכה את עלות הנזקים ב-87,110 שקל.

   

  הנהג וחברת הגרירה שלחו הודעת צד שלישי לעיריית רמת גן וטענו שהיא אחראית לתאונה מאחר שהתרשלה בתחזוקת העץ. לגרסתם, העץ היווה מפגע בטיחותי משום שבלט לעבר הכביש, ולפיכך – אם יחויבו לפצות את בעלת המכונית, על העירייה להחזיר להם את הכסף.

   

  העירייה טענה שהתאונה הייתה נמנעת בוודאות לו הנהג היה נזהר ושם לב לתוואי הדרך. לחילופין, ציינה, מדובר באירוע בלתי צפוי שאינו בשליטתה, ועל נהג הגרר מוטלת אשמה תורמת מכרעת משום שביצע את החניה ללא הכוונה.

   

  השופט אריה ביטון ציין שעל נהג הגרר מוטלת חובת זהירות מוגברת כלפי התובעת ומשתמשי הדרך האחרים, לנוכח גובהו החריג של רכב הגרר הנושא עליו זחל קידוח.

   

  הוא קבע כי הובלת מטען כבד וגבוה ברחובות עיר מחייבת זהירות מיוחדת, ומשכך היה מצופה מהנהג לנקוט משנה זהירות כדי למנוע פגיעה של זחל הקידוח בענפי העצים הנטועים ברחוב. בהתאם, הנהג התרשל כשלא נעזר באדם שיכוון אותו בזמן שביצע את החנייה למרות הסכנות הברורות.

   

  על כן נקבע כי אשמתו של הנהג היא הסיבה המכרעת לנזק שנגרם למכוניתה של התובעת ולכן העירייה פטורה מאחריות.

   

  משכך דחה השופט ביטון את ההודעה לצד שלישי שנשלחה לעירייה וקבע שעל הנהג וחברת "גרר חיים שינוע מתקדם" – לפצות את התובעת בסך של 87,110 שקל בתוספת שכר טרחת עו"ד והוצאות של 12,500 שקל. הם חויבו לשאת גם בשכר טרחת עורך הדין של העירייה בסך 5,500 שקל.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים