שתף קטע נבחר

רשמית: בריטניה מתנגדת לחרם אקדמי על ישראל

במפגש בין נציגים באוניברסיטאות הבריטיות לבין ועד ראשי האוניברסיטאות בישראל מסרו הבריטים כי הם "מתנגדים בתוקף לחרם אקדמי, הוא עוין את החופש האקדמי ובכללו החופש של אקדמיות לשתף פעולה זו עם זו"

האוניברסיטאות בבריטניה מתנגדות לחרם אקדמי על ישראל. כך עולה מהצהרה שסיפק בשבוע שעבר ראש הזרוע הבינלאומית באיגוד האוניברסיטאות בבריטניה ונשיא אוניברסיטת אקסטר, סר סטיב סמית'.

 

במהלך מפגש בין נציגים באוניברסיטאות הבריטיות לבין ועד ראשי האוניברסיטאות בישראל (ור"ה), סמית' "הדגיש בפני ראשי האוניברסיטאות בישראל את המחויבות של איגוד האוניברסיטאות בבריטניה נגד כל חרם אקדמי שהוא בדגש על ישראל, ואת החשיבות שלא לאפשר לנושאים פוליטיים או אחרים לפגוע בשיתופי הפעולה בין המוסדות". כך מסרו בור"ה.

הפגנות בגנות ישראל בבריטניה (ארכיון) (צילום: citizenside.com) (צילום: citizenside.com)
הפגנות בגנות ישראל בבריטניה (ארכיון)(צילום: citizenside.com)
 

ההתנגדות המפורשת של הבריטים באה על רקע כמה ניסיונות להוציא לפועל חרם אקדמי על ישראל. אלה נשמעו מצד ראשי אוניברסיטאות ובכירים במערכת ההשכלה הגבוהה, בין היתר בנורבגיה, באירלנד וגם בארה"ב.

 

בנוסף לדברים שאמר בעל פה, שלח סמית' הצהרה כתובה בנושא באיגוד האוניברסיטאות הבריטיות שאושרה בשנת 2015, שגם ממנה עולה התנגדות נחרצת לחרם אקדמי על ישראל: "ועד האוניברסיטאות בבריטניה מחויב לשיתוף חופשי של רעיונות בין אוניברסיטאות ובאקדמיה", נכתב בהצהרה, "ללא קשר ללאום או למקום. מכאן שהוועד מתנגד בתוקף לחרם אקדמי על בסיס כך שהוא עוין את החופש האקדמי ובכללו החופש של אקדמיות לשתף פעולה זו עם זו".

 

בהמשך נכתב כי "הוועד מבקש לאשרר את עמדתו הקודמת בדבר חרם על האוניברסיטאות הישראליות".

 

יו"ר ור"ה, נשיא אוניברסיטת תל אביב, פרופ' יוסף קלפטר והשר הבריטי לאוניברסיטאות, מדע מחקר ויזמות סם ג'ימה, פרסמו הודעה משותפת שהדגישה את חשיבות שיתוף הפעולה בין שתי המדינות. "אנו מברכים על כל הצהרה המגנה תופעות של חרם אקדמי על ישראל", אמר פרופ' קלפטר, "וקוראים לאיגודי אוניברסיטאות באירופה לאמץ הצהרות דומות".

 

בשבוע שעבר אישרה המועצה להשכלה גבוהה את הקוד האתי באוניברסיטאות, במסגרתו ניתנת עצמאות למוסדות האקדמיים בישראל להחיל אותה בהתאם להשקפת עולמם. בהקשר זה, הסעיף הרלוונטי ביותר מתוך הקוד הוא איסור על תמיכה של חוקרים ומרצים ישראליים בחרם אקדמי על ישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: citizenside.com
הפגנה בבריטניה (ארכיון)
צילום: citizenside.com
מומלצים