שתף קטע נבחר

איילת שקד על אהרן ברק: "מי שגר בבית מזכוכית - שלא יזרוק אבנים"

בתגובה לנשיא העליון בדימוס, שטען שהיא ממנה שופטים לפי עמדתה הפוליטית, אמרה שרת המשפטים: "ברק לא מינה את רות גביזון המוערכת כי הייתה לה 'אג'נדה לא ראויה'. מעולם לא שאלתי שופט מה הוא מצביע"

 

 

שרת המשפטים איילת שקד ענתה אמש (ב') לנשיא בית המשפט העליון לשעבר אהרן ברק, שטען שבמהלך כהונתה היא מינתה שופטים הקרובים לעמדתה הפוליטית ולא בהכרח את הטובים שעמדו לבחירה. בשיחה שקיימה בתיכון הראל במבשרת ציון התבקשה השרה להתייחס לדברים וענתה: "אני מציעה שמי שגר בבית מזכוכית – שלא יזרוק אבנים".

 

במפגש בשבוע שעבר עם סטודנטים במכללת ספיר אמר נשיא העליון בדימוס: "שרת המשפטים מנסה למנות שופטים שמחזיקים בעמדות דומות לשלה, ולא בהכרח את המועמדים הטובים ביותר. האדמה מתחילה לרעוד כמו בכמה מדינות באירופה".

 

על כך ענתה השרה שקד: "אני מזכירה שהשופט ברק בעצמו לא תמך בכל המועמדים המצוינים שהיו בתקופתו. לדוגמה פרופ' רות גביזון הידועה והמוערכת. הוא לא רצה למנות אותה כי לרותי יש 'אג'נדה לא ראויה'. לכל אחד יש תפיסת עולם והשקפת עולם, גם לשופטים, והם יוצקים את השקפת העולם שלהם לפסקי הדין. כך צריך להיות, הם לא רובוטים, הם אנשים וזה בסדר גמור. בית המשפט היום הוא לא בית המשפט של לפני שלוש שנים, והוא לא פחות טוב. הוא מצוין. מינינו שופטים מצוינים. דרך אגב, הוא גם אמר שכל המינויים ראויים".

 

- אבל הוא דיבר על האג'נדה.

"אז אני מראה שגם ברק לא רצה להכניס פרופסורית מאוד מוערכת כי יש לה אג'נדה שלא התאימה לאג'נדה שלו. אנחנו הכנסנו שופטים שמאזנים את בית המשפט היום עם אג'נדות שונות".

 

אהרן ברק ואיילת שקד ()
אהרן ברק ואיילת שקד

- יש תחושה בקרב ציבורים מאוד נרחבים שלמהפכה שאת וגם נפתלי בנט רוצים לעשות יש מחיר גבוה מדי. לגבי לא מעט מהאנשים שאתם ממנים יש תחושה שמזכירה את ימי מפא"י העליזים.

"זה לא נכון. אם תעברי על המינויים שלי במשרד המשפטים תראי שכל המינויים מצוינים ועל בסיס מאוד מקצועי".

 

- נניח שיהיה מהפך ויעלה שלטון של השמאל. מה את מצפה? שהם יחליפו את השופטים בחזרה?

"אני לא מבינה, כמעט 70 שנה היה רוב בוועדה לבחירת שופטים - נגיד לא שמאל או ימין - לצד היותר ליברלי. פעם אחת הגיעה שרת משפטים ושינתה את המאזן, אז מה קרה?".

 

- יצרת תקדים.

"אני לא יצרתי תקדים. מעולם לא בדקתי מה השופטים מצביעים בקלפי. גם לא שאלתי אף שופט מה הוא מצביע. אני בהחלט חושבת שהוועדה לבחירת שופטים צריכה להתייחס להשקפת העולם של המועמדים. על שופטים אפשר ללמוד מפסקי הדין שלהם ועל מועמדים לשפיטה אפשר ללמוד מראיונות וממליצים. אז אם משנים קצת את המאזן בוועדה, אני חושבת שזה רק לטובה".

 

זו לא הפעם הראשונה שבה מתנהל עימות מסוג זה בין השרה השקד לבין הנשיא בדימוס. בפברואר האחרון, בעקבות ראיון של ברק ל"ידיעות אחרונות" שבו הביע דאגה "מהכיוון שאליו פונה הממשלה", ענתה לו שקד בפוסט חריף בפייסבוק: "קוראי הריאיונות איתך אינם יכולים לפספס את העובדה המצערת שעבורך אוכלוסיית העולם מתחלקת לשתי קבוצות: הקבוצה שמסכימה איתך והקבוצה שלא מבינה (לא חלילה אותך; פשוט לא מבינה). מצער לגלות כל פעם מחדש שיריב אידיאולוגי שמבין משהו, ואולי אף מחזיק בתפיסה שונה של צדק, הוא קבוצה ריקה מבחינתך".


פורסם לראשונה 04/06/2018 21:44

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יאיר שגיא
אהרן ברק ואיילת שקד. ארכיון
צילום: יאיר שגיא
מומלצים