שתף קטע נבחר

המהלך האיראני: איתות זהיר לאירופה

להוראת חמינאי להתכונן להעשרת האורניום אין כמעט משמעות מעשית ונועדה לאותת לאירופים: תדבקו בהסכם ותפצו אותנו על הסנקציות של טראמפ - ונישאר מחויבים. ברקע ביקור נתניהו באירופה, לא מן הנמנע שהמסר שהשמיע ראש המוסד לשעבר ב"עובדה" היה ידוע לרה"מ ואף בתמיכתו

לא ממש צריך להתרגש מההודעה של איראן כי היא עושה הכנות להגדיל את העשרת האורניום. בינתיים. אמנם מנהיגה העליון של איראן עלי חמינאי הכריז על כך בעצמו אתמול והבוקר הייתה הודעה רשמית בטהרן, אבל כשבודקים את האותיות הקטנות רואים שמדובר בצעד זהיר מאוד, מדוד ולא ממש משמעותי של איראן, שיש לו משמעות מעשית אחת: לאותת לאירופים וללחוץ עליהם שלא ישתפו פעולה עם הנשיא טראמפ בהטלת הסנקציות על איראן.

 

בהקשר זה חשוב תחילה להבין את התמונה הגדולה: העימות עם איראן בזירה הדיפלומטית הבינלאומית מתנהל למעשה כרגע בשני ערוצים מקבילים: ערוץ אחד הוא העימות בין האיראנים לבין מדינות המערב אחרי פרישת טראמפ מהסכם הגרעין. האיראנים רוצים שהמעצמות האירופיות ימשיכו לדבוק בהסכם הגרעין איתם על אף שטראמפ פרש ממנו ולא ישתפו פעולה עם הסנקציות של ארה"ב. יתרה מזאת, האיראנים רוצים שהאירופים יפצו אותם על הנזקים שייגרמו להם בעקבות פרישת טראמפ מההסכם.

עלי חמינאי (צילום: EPA)
שולח איתות זהיר. חמינאי(צילום: EPA)

חמינאי הודיע בפומבי שהוא דורש שגרמניה, בריטניה, צרפת והאיחוד האירופי, יקנו מאיראן את הנפט שהיא לא תוכל לייצא בגלל הסנקציות האמריקניות שיופעלו נגדה. הוא גם דורש שהבנקים האירופים ימשיכו לסחור עם איראן ולערוב לסחר עם איראן גם כשהבנקים האמריקנים יפסיקו לממן ולשרת את הסחר עם איראן והוא רוצה שהאירופים יפסיקו לדרוש מאיראן את ביטול תוכנית הטילים הבליסטיים שלהם.

 

מה שטהרן אומרת לברלין, פריז, לונדון ובריסל הוא: אם אתם תדבקו בהסכם הגרעין ותפצו אותנו על הנזקים של פרישת טראמפ, אז אנחנו נשארים בהסכם הגרעין ולא פורשים ממנו וממשיכים לציית לו.

 

הצעד שעשתה איראן לפנות בוקר בהודעה לסוכנות האטומית של האו"ם היה מהלך קטן שאין לו כרגע משמעות מעשית אלא הצהרתית בלבד, אבל הוא נועד לאותת לאירופים שאם לא ייענו לדרישות, איראן תמשיך ותעשה צעדים ממשיים יותר.

 

הערוץ השני שבו מתנהל העימות עם איראן הוא ההתבססות שלה בסוריה. פה מובילה ישראל את העימות עם האיראנים בדרישה שטהרן תוציא את כל אנשי משמרות המהפכה, את חיזבאללה, ואת המיליציות השיעיות מכל שטחה של סוריה. זאת כדי שאיראן לא תוכל לפתוח חזית נוספת משטח סוריה נגד ישראל. לדרישות האלו של ישראל שותפות גם ארה"ב, גם ירדן, וגם מדינות אירופה. אלא שהאירופים מצניעים את חלקם בעימות בנושא הסורי מתוך כוונה להתמקד ולרכז את מאמציהם בעניין הסכם הגרעין והטילים הבליסטיים עם איראן.

 

ישראל מפעילה לחץ על רוסיה לא רק לדרוש עקרונית את יציאת הכוחות האיראנים מסוריה, אלא להפוך את זה לדרישה מעשית ומיידית. השבוע יהיה מפגש בירדן בין ארה"ב, ירדן ורוסיה בעניין דרישת מוסקבה לאפשר למשטר אסד לפרוס את שלטונו ברמת הגולן ועד גבול ירדן. המו"מ הזה הוא חלק מהעימות עם האיראנים כיוון שישראל, ירדן וארה"ב דורשות מרוסיה שכוחות איראניים או השלוחות שלה לא יהיו במו"מ הזה.

 

לא להיכנע ללחץ

המסע של ראש הממשלה נתניהו לשלוש הבירות העיקריות באירופה שהחל אתמול בברלין ויסתיים בלונדון, נועד לקדם את שני הנושאים גם יחד - גם לדרוש שהאירופים יתמכו בצורה גלויה ומעשית יותר בדרישה הישראלית למנוע את התבססות איראן בסוריה וגם שלא ייכנעו לאיומים של איראן ולא יפצו אותה על הנזקים שייגרמו לה כתוצאה מפרישת טראמפ מהסכם הגרעין.

 

האיראנים כרגע הולכים על הסף בעניין זה ומאיימים על אירופה, אבל בישראל סבורים שאם האירופים יהיו נחושים, האיראנים יסכימו בסופו של דבר להגבלות על תוכנית הטילים הבליסטיים שלהם, להידוק הפיקוח על מתקני הגרעין שלהם ואולי אפילו לשינויים בהסכם הגרעין עצמו.

 

בישראל מבחינים כרגע שכלכלת איראן כבר עתה נתונה בקשיים גוברים והולכים בגלל פרישת טראמפ מהסכם הגרעין. חברות אירופיות גדולות ואפילו חברות רוסיות מבטלות פרוייקטים גדולים שתכננו לבצע באיראן ובמעמד השכירים והמעמד הבינוני-נמוך באיראן גוברת כרגע התסיסה נגד המשטר. לכן סבור נתניהו שזו השעה שהאירופים צריכים להגביר את הלחץ על איראן ולא להיבהל מהאיומים שלה להעשיר אורניום ולפרוץ לעבר הפצצה.

 

המסר של פרדו

ייתכן מאוד שגם הריאיון שנתן ראש המוסד לשעבר, תמיר פרדו, לתוכנית "עובדה" משתלב במאמץ הזה. בזמן שנתניהו משכנע את האירופים בערוץ הדיפלומטי, פרדו הראה לאיראנים את "המקל העבה שישראל הולכת איתו מאחורי הגב" כמאמר הנשיא האמריקני טדי רוזוולט.

 

פרדו, תוך כדי ריאיון שרובו התנהל, למי ששם לב, ברמת הגולן, ללא שום סיבה נראית לעין, פירט מה ישראל התכוונה לעשות ועמדה לעשות אילולא התנגדו לכך ראשי מערכת הביטחון. מדברי פרדו עלה איום מפורש של ישראל בהפלת המשטר באיראן, ביכולת לגרום נזקים חמורים לא רק לתוכנית הגרעין אלא לאיראן בכלל ופרדו גם הוסיף ותיאר בצבעים עזים את עומק החדירה של המוסד הישראלי וכנראה גם של גורמי מודיעין מערביים אחרים לאיראן.

בנימין נתניהו תמיר פרדו  (צילום: רויטרס, יאיר שגיא)
נתניהו לא ממש הצטער על הדברים של פרדו(צילום: רויטרס, יאיר שגיא)

למעשה, מדבריו השתמעה אזהרה מפורשת לאיראנים שאם יחדשו את תכנית הגרעין שלהם זה לא ייגמר בחיסולם של כמה מדעני גרעין איראנים בטהרן אלא יהיה משהו הרבה יותר עוצמתי שיגרום לאיראן נזק גדול מאוד וכנראה יגרום להפלת המשטר.

 

כדי להעניק אמינות לדברים שאמר, לא הסתיר פרדו את חילוקי הדעות שהיו לו עם נתניהו וגם לא את חילוקי הדעות שהיו לו עם קודמו, מאיר דגן, שחשב שחיסול המדענים האיראנים יביא להפסקת תוכנית הגרעין או לפחות להאטה משמעותית. פרדו אמר במפורש שחיסול מדענים העוסקים בתוכנית הגרעין האיראנית לא היה אפקטיבי ומכאן משתמע שהמבצע שפרדו ובכירי מערכת הביטחון היו שותפי סוד לו, היה אמור להיות משהו הרבה יותר גדול ועוצמתי ואם כך היה לפני שש שנים, על אחת כמה וכמה היום אחרי שישראל פיתחה את אותן יכולות.

 

לא מן הנמנע שנתניהו ידע פחות או יותר מה פרדו עומד להגיד ולא ממש הצטער על כך. בישראל כמובן נתפסו להיבטים הפחות חשובים, הפוליטיים של הריאיון בעניין כן האזנות, לא האזנות, אבל הרעש שנוצר שירת היטב את המטרה וברור לגמרי שהאיום שהיה גלום בדבריו האמינים והאמיתיים של תמיר פרדו נקלט היטב גם בטהרן וגם בביירות.

 

אחרי שצפיתי אתמול פעם נוספת בראיון ב"עובדה", שתוכנו אושר על ידי הצנזורה הישראלית, להפתעתי הרבה, השתכנעתי סופית שתמיר פרדו היה ונשאר איש ביון מתוחכם ומיומן, לא רק במלחמה הפיזית החשאית שמאחורי הקלעים אלא גם במלחמת התודעה שהמוסד היום עוסק בה באינטנסיביות ולרוב בהצלחה גדולה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
הכור האיראני בבושהר
צילום: AP
מומלצים