שתף קטע נבחר

ירדן ומושיק טיילו בגואטמלה - ותיעדו התפרצות הר געש

"כל הלילה שמענו פיצוצים וראינו את העשן": ירדן זקל ומושיק ציוני הגיעו סמוך להר הגעש פואגו עם קבוצת מטיילים, ולנו באוהל על פסגה סמוכה. עד שלא ירדו מהפסגה הם לא הבינו את גודל האירוע: "ירד עלינו גשם של אפר ואבנים"

 

 

תיעוד נדיר: שני ישראלים שמטיילים בימים אלה בגואטמלה, היו סמוך להר הגעש פואגו שהתפרץ בתחילת השבוע וגבה עד כה 69 קורבנות, שרובם טרם זוהו בשל הכוויות הקשות. צפו ברגעי ההתפרצות.

 

ירדן זקל, שנמצאת באזור בארבעת החודשים האחרונים במסגרת הטיול הגדול אחרי הצבא, סיפרה ל-ynet: "יצאנו לטרק מוכר ופופולרי מאוד בקרב הישראלים באזור הר געש. טיפסנו על ההר הסמוך וישנו באוהל מול הר הגעש. כל הלילה שמענו פיצוצים וראינו את העשן". 

ירדן זקל מושיק ציוני מטיילים גואטמלה (צילום: ירדן זקל ומושיק ציוני)
"לא הבנו את גודל האירוע". ירדן זקל ומושיק ציוני על רקע הר הגעש(צילום: ירדן זקל ומושיק ציוני)

ירדן זקל מושיק ציוני מטיילים גואטמלה (צילום: ירדן זקל ומושיק ציוני)
הלבה מתפרצת מפסגת ההר(צילום: ירדן זקל ומושיק ציוני)

ירדן זקל מושיק ציוני מטיילים גואטמלה (צילום: ירדן זקל ומושיק ציוני)
"החצץ פשוט ירד מהשמיים"(צילום: ירדן זקל ומושיק ציוני)
גואטמלה הר געש התפרץ פואגו (צילום: AP)
(צילום: AP)
זקל הוסיפה כי היא וחבריה חשבו שמדובר בתופעה שגרתית בקר הרי געש פעילים. "לא הבנו את גודל האירוע, רק כשירדנו למטה אחרי שלוש שעות ראינו את אנשי הצבא וכוחות הביטחון שהגיעו לאזור, וקלטנו שהייתה התפרצות גדולה במיוחד".

 

גואטמלה הר געש התפרץ פואגו (צילום: רויטרס)
הכפרים הסמוכים התכסו באפר ובוץ(צילום: רויטרס)

גואטמלה הר געש התפרץ פואגו (צילום: רויטרס)
מבט מלמעלה(צילום: רויטרס)

גואטמלה הר געש התפרץ פואגו (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

בזמן שזקל וחבריה עשו את דרכם למרגלות ההר, החלו להרגיש את ההתפרצות במלוא עוצמתה. "התחיל לרדת עלינו גשם של אפר געשי ואבנים. החצץ פשוט ירד מהשמיים", סיפרה. "למזלנו, הלבה לא התפשטה לעברנו, ועם הזמן גם העשן הסמיך התרחק מאיתנו לכיוון הבירה גואטמלה סיטי.

 

עבודות החילוץ בכפרים הסמוכים להר עדיין נמשכות, אך בשל היעדר תשתיות חשמל לאחר ההתפרצות הן נערכות בין הזריחה לשקיעה בלבד. המכון הוולקני של גואטמלה מסר כי ההר ממשיך להתפרץ בין שמונה לעשר פעמים בשעה, אך בעוצמה הרבה יותר קטנה מבתחילת השבוע.

 

מושיק ציוני, ישראלי נוסף שתיעד את האירוע סיפר על הבוקר שבו התפרץ ההר: "עליתי לתצפית על ההר יחד עם קבוצת מטיילים ומדריכים מקומיים. המדריך הסביר לנו שהתפרצות בסדר גדולה כזה לא הייתה כבר שמונה שנים, ושזה מצב מסוכן". כשירדנו מההר התחיל לרדת גשם בוצי שהפך בהמשך למטר של סלעים קטנים שכיסו את הרחובות והמכוניות".

 

שגרירות ישראל פנתה שלשום לרשויות המקומיות וביקשה לסייע לאלפי המפונים מאזור ההתפרצות. משרד החוץ מסר כי השגרירות שלחה משאית עם מזרונים, שקי שינה, שמיכות, מים לשתייה ומוצרי היגיינה לעיר אסקוולינטה שקלטה חלק מהמפונים. במקביל פועלת קבוצה של עשרות מקומיים שהוסמכו על-ידי זק"א להעניק עזרה ראשונה לנפגעים.


פורסם לראשונה 05/06/2018 23:32

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירדן זקל ומושיק ציוני
התפרצות הר הגעש פואגו
צילום: ירדן זקל ומושיק ציוני
מומלצים