שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  "שרת התרבות לא עשתה שום דבר מעניין כדי לקדם ספרות"

  פאנל סופרים שהתארח באולפן ynet לרגל פתיחת שבוע הספר חשף את הקושי להתפרנס במקצוע, והפנה אצבע מאשימה כלפי משרד התרבות. "אי אפשר להתקיים מספרות, חייבים מקצוע נוסף", הסבירו. "יש מצוקה כלכלית אמיתית. יותר חשוב שסופרים יתפרנסו בכבוד מאשר המשחק של ארגנטינה"

   

   

  "בלי ספרות – אין עם ספר": לרגל שבוע הספר הנפתח היום (ד'), התארח באולפן ynet פאנל סופרים, שחשפו את הקושי, בעיקר הכלכלי, שחווים הכותבים והכותבות בישראל, והפנו אצבע מאשימה בעיקר כלפי שרת התרבות מירי רגב. "הספרות, ביחס לכל האומנויות האחרות היא מוקצית. לא מקצים לה כספים", אמרה איריס אליה-כהן, והוסיפה כי לדעתה קיים חוסר הערכה לתחום בקרב אנשי משרד התרבות – משום שלטענתה הם בעצמם לא צורכים ספרות. "הרבה יותר קל לתמוך בשירה בציבור ובמוזיקה, כי שומעים את זה כל הזמן".

   

  "אנחנו לא מבקשים טובות, אנחנו מבקשים הקצאת תקציבים כמו כל סוגה אומנותית אחרת", אמרה אליה-כהן. "זה סוג של ראייה רחבה ששרת התרבות צריכה לפתח, ולהשקיע בספרות. לא כי אנחנו צריכים להתפרנס – אלא כי זה דבר חשוב. המדינה חייבת לראות את הספרות לנגד עיניה. בלי ספרות – אין עם ספר. זה מקומם".

  מתוך הדיון באולפן ynet ()
  מימין: נאוה מקמל עתיר, אלון חילו ואיריס אליה-כהן
   

   

  ליעד שהם וניר ברעם ()
  ליעד שהם וניר ברעם

  לדבריה של אליה-כהן הוסיף הסופר אלון חילו כי בשעת קיום הריאיון הוא למעשה נעדר מעבודתו כעורך דין במשרד פטנטים. "אני לא יכול להתקיים מספרות", הצהיר. "אני חייב שיהיה לי מקצוע נוסף. הסכומים שמרוויחים פשוט מגוחכים".

   

  לצדם של אליה-כהן וחילו השתתפו בדיון גם הסופרים נאוה מקמל עתיר, ליעד שהם, וכן ניר ברעם שהטיל את האחריות למצבם של הסופרים בעיקר על שרת התרבות רגב: "הבעיה היא שלשרה אין באמת גישה בתחום הספרים. אני לא ראיתי שום דבר מעניין או יצירתי שהיא עשתה בתחום הזה.

   

  "יש אצל הסופרים מצוקה כלכלית אמיתית. יש בעיות אמיתיות של סופרים שלא מצליחים להתפרנס מזה. הבעיה היסודית של השרה היא שהיא לא מבדילה בין האישה שמגלמת את שרת התרבות לבין מי שבאמת צריכה להיות שרת התרבות. המשחק של ארגנטינה, לחיי התרבות בארץ, הוא לא חשוב בכלל. הרבה יותר חשוב שהאומנים והסופרים בישראל יתפרנסו בכבוד וצריך לחשוב איך לקדם אותם. אם מסי יבוא או לא - זה לא חשוב".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים