שתף קטע נבחר

הרוסים באים: "גוגל של רוסיה" חוזרת לישראל

ענקית הטכנולוגיה הרוסית יאנדקס תכשיר בת"א אנשי הייטק ואקדמיה בבינה מלאכותית. לפי ההערכות, זהו צעד ראשון לקראת הקמת מרכז מחקר ופיתוח

ענקית האינטרנט הרוסית יאנדקס, המכונה לעיתים "גוגל של רוסיה", פותחת בישראל תוכנית לימודים ייחודית שתכשיר אנשי הייטק ואקדמיה בתחומי הבינה המלאכותית.

 

לפי ההערכות, זהו הצעד הראשון לקראת הקמתו של מרכז מחקר ופיתוח חדש של החברה בישראל. החברה כבר פתחה בארץ מרכז מו"פ בשנת 2014 לאחר שרכשה את הסטארט-אפ הישראלי Kitlocate, אך מאז הוא נסגר וכרגע אין לה פעילות משמעותית בישראל. יאנדקס היא חברת הטכנולוגיה הגדולה ביותר ברוסיה. היא מפעילה מנוע חיפוש ומגוון שירותי אינטרנט וטכנולוגיה, כולל מפות, ניווט, דפדפן, מייל וכן שורה של אפליקציות ומוצרים טכנולוגיים נוספים.

 

מטה חברת יאנדקס במוסקבה (צילום: יח
מטה חברת יאנדקס במוסקבה. הגדולה ברוסיה(צילום: יח"צ)

 

התוכנית הלימודית של יאנדקס, שמכונה Y-Data וכבר פועלת ברוסיה ובמדינות נוספות, תיפתח בחודש אוקטובר הקרוב בישראל בקמפוס של אוניברסיטת ת"א. התוכנית כוללת לימודים אינטנסיביים בתחום מדעי הנתונים, בינה מלאכותית, למידת מכונה ולמידה עמוקה. היא תכלול במחזור הראשון 30 משתתפים ותימשך שני סמסטרים של 14 שבועות. הגשת מועמדות מתאימה למהנדסים ולמתכנתים, לבוגרי תארים מתקדמים בפיזיקה, מתמטיקה, סטטיסטיקה וביולוגיה, וגם לבוגרי יחידות טכנולוגיות של צה"ל. במדינות אחרות שבה פועלת התוכנית, יאנדקס נוהגת להציע משרות לחלק מבוגרי התוכנית, כולל הצעות לרילוקיישן.

 

"ישראל היא נקודה חמה בכל הקשור ללמידת מכונה ובינה מלאכותית, גם באקדמיה וגם בתעשיית ההייטק", אומר מישה בילנקו, ראש פעילות הבינה המלאכותית והמחקר של יאנדקס. "ישראל ידועה בכל העולם ביכולות פיתוח של פלטפורמות בינה מלאכותית, שהן הכי מתוחכמות ואפקטיביות בתעשייה כולה".

 

לדברי בילנקו, התוכנית היא הזדמנות לאנשים שרוצים ללמוד תחומים חדשים, אך אינם יכולים להתפנות לעשות תואר אקדמי מלא. הוא מסביר, כי אחת מנקודות המשיכה והייחודיות של התוכנית היא העירוב בין תכנים ויידע אקדמיים-מחקריים, לבין הקניית יכולות יישומיות וביצוע פרויקטים שהגיעו מהתעשייה. הרעיון הוא, שבוגרי התוכנית יהיו מוכנים להשתלב במשרות ברמה גבוהה בתחומי הבינה מלאכותית.

 

מישה בילנקו, בינה מלאכותית, יאנדקס (תצלום: יח
מישה בילנקו. "ישראל נקודה חמה"(תצלום: יח"צ)

 

העיקרון הזה מתבטא גם בצוות התוכנית, שמורכב גם מאנשי האקדמיה וגם מאנשי הייטק: כך, מי שמעביר את הקורסים הם כמה מהמוחות המובילים בארץ בתחום הבינה המלאכותית, כולל מהאקדמיה ומתעשיית ההייטק וכן בכירים מיאנדקס. ואילו בצוות המנהל של התוכנית אפשר למצוא את אדן שוחט, שותף בקרן ההון סיכון "אלף", את פרופ' ליאור רוקח מאוניברסיטת בן גוריון ואת קירה רדינסקי, המדענית הראשית של איביי ישראל.

 

התוכנית החדשה מגיעה בהמשך לשיתוף פעולה של יאנדקס עם אוניברסיטת ת"א, שהוכרז בתחילת השנה, במסגרתו הציעו שני הגופים קורסים מקצועיים בתחומים טכנולוגיים לסטודנטים למדעי המחשב באוניברסיטה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יח"צ
מטה חברת יאנדקס במוסקבה
צילום: יח"צ
מומלצים