שתף קטע נבחר

שלושה דורות מגלים את אפריקה

אריה שרמן לקח את רעייתו, ילדיו ונכדיו, וביחד בילו 10 ימים באפריקה לכבוד יום הולדתו ה-70, בטיול שנבנה בהתאמה למשפחה על-ידי ספארי קומפני

כשמלאו לאריה שרמן 70, ביקשה ממנו המשפחה לארגן טיול משפחתי, בין דורי, לכבוד המאורע. "המשפחה התעקשה על טיול ספארי", מספר שרמן. "בהתחלה הרמתי גבה. לאט לאט הרעיון שבה אותי, לקחתי את הנושא ברצינות ולמדתי אותו, והגעתי אל "ספארי קומפני". בנינו תוכנית, שתתאים למשפחה שלנו, שכוללת את אשתי ואותי, שני ילדינו וששת נכדינו: שני נכדים וארבע נכדות, כשהגדול בן 10 והקטנה בת 4. החלטנו לקחת טיול אתגרי, טיול למתקדמים. המטרה הייתה ספארי בטנזניה, להגיע עד הנהר הגדול, כדי לראות את הנדידה הגדולה, ולקנח בכמה ימים בזנזיבר. ספארי קומפני בנו לנו מסלול, התאימו בתי מלון ויצאנו לדרך. ואני מודה - עם כמה חששות".

 

כמו מה למשל?

"חששנו קצת לילדים הקטנים, למשל לאוכל. ידענו שאנחנו עם ילדים קטנים, גם ידענו שחלק מהלילות נישן באוהלים גדולים, וגם זה עורר כמה סימני שאלה. ובעיקר – ידענו שזה לא פשוט להעביר 10 ימים ביחד, כל יום וכל רגע".

 

 

צילום: משפחת שרמן ()
צילום: משפחת שרמן

 

בסיכומו של טיול: עבר בשלום?  

"עבר בשלום זו הגדרה קטנה מדיי", הוא מחייך. "הייתה לכולנו הפתעה גדולה. גם אנחנו וגם הילדים חגגנו מהבוקר עד הערב. הילדים היו פתוחים לאוכל החדש, הוא לא היווה שום בעיה. הם היו מרותקים למראות, היו ערים כל הזמן בג'יפים ושמרו על שתיקה כשצריך, היו צמודים למשקפות ולמצלמות. הם שאלו שאלות וקיבלו תשובות, צברו חוויה ענקית. גם החשש מלישון באוהלים הופרך. לקחנו שלושה אוהלים מפוארים ליד הנהר. בלילה הראשון ישבנו בשקט ושמענו את קולות הבאפלו והאריות, בלילה שני עשינו קומזיץ משפחתי. המדריכים המקומיים ליוו אותנו לכל מקום, כך שלא חששנו מכלום".

 

במה תרם הטיול למשפחתיות?

"זה היה טיול של שלושה דורות. את הגיבוש המשפחתי התחלנו עוד בארץ, כששבוע לפני הנסיעה התכנסה כל המשפחה, בעיקר כדי להראות לילדים סרטונים על מה הם עומדים לחוות. במהלך הטיול הרגשנו את הגיבוש, המשפחה הפכה לגוף אחד. בטיול כזה חייבים שתהיה משמעת של לוחות זמנים וסדר יום. הם ידעו שאם סבא כועס, וכעסתי קצת לפעמים, סימן שהוא צודק. כשחזרנו לארץ הנכד הצעיר הסביר לילדים בכיתה על אפריקה ועל החיות, הנכדה הקטנה שאוהבת מוסיקה, ושמעה בג'יפ מוסיקה טנזנית מדיסקים שהנהג המדריך הביא, לא מפסיקה לשיר ולרקוד ריקודים טנזניים עד היום. קינחנו את הטיול בארבעה ימים בזנזיבר. הנכדים צללו, לנכדה בת ה-5 חגגנו שם יום הולדת, למשפחה כולה היו אלו 4 ימים קסומים. בסיכומו של דבר, אפריקה נכנסה לכולנו לדם. היינו בקשר גם עם משפחות אחרות שיצאו לטיול, כולם סיפרו אותו דבר: לגלות את אפריקה עם המשפחה זו חוויה אחרת".

 

משפחת שרמן היא לא המשפחה היחידה שיצאה לטיול כזה לאפריקה. לא מעט משפחות הבינו את הכוח המלכד של טיול, שמחבר בין דורות. הם מנצלים חופשות ארוכות של בית הספר, כמו סוכות, פסח או החופש הגדול, ויוצאים לטיול משותף, שבנו עם חברת טיולים, בהתאם לאופי המשפחה.

 

צילום: משפחת שרמן ()
צילום: משפחת שרמן

 

 

כאמור, את הטיול של משפחת שרמן בנה הצוות של ספארי קומפני, בראשות רונית הרשקוביץ, הבעלים והמנכ"לית של החברה, שמתמחה בהפקה ובתכנון של מסעות ספארי אישיים, שמבקשים לגלות את אפריקה, כשחלק מהמשפחות מנצלים את הטיול לאיחוד בין הדורות, לצבור חוויה מלכדת ולהעצים את הקשר שבין "סבתות וסבים – ילדים - נכדים".

 

הרשקוביץ עצמה (57), בת הזוג של השחקן פולי רשף ואם למאי, מחלקת כבר 25 שנה את חייה בין תל-אביב, בה נמצא ביתה ליבשת השחורה. היא משמשת גם קונסולית הכבוד של זמביה בישראל, וכיהנה שלוש קדנציות כקונסולית הכבוד של טנזניה. "אפריקה", היא אומרת, "זה הבית השני שלי. מאז 1993 התחלתי לפעול למען פיתוח התיירות והמסחר במדינות אפריקה, בין היתר הייתי חלוצת הטיולים לטנזניה ולזנזיבר".

 

 

צילום: משפחת שרמן ()
צילום: משפחת שרמן

 

מאז ועד היום היא פועלת לטיסות ישירות לאפריקה, מסייעת בשיתופי פעולה עסקיים עם היבשת בתור קונסולית הכבוד ומחוברת לנשיאים ולראשי מדינות שם, כשאת רוב השיחות היא מנהלת באנגלית וקצתם בסוואהילית, כשהיא שולטת כבר בחלק מהניבים המדוברים.

 

אמנם התמחות החברה היא בטיולי משפחות, אבל לא רק. החברה גם הוציאה משלחת של 160 איש, בהם 7 בעלי מוגבלויות, בשיתוף פעולה עם עמותת "אתגרים" לטיפוס על הקילימנג'רו, הוציאה משלחת רופאים לזמביה ואימצה בית ספר בזמביה. בימים אלו הוסיפה יעד חדש לטיולים: מוזמביק.

 

  (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

מה סוד הקסם של אפריקה?

"הקסם האפריקאי, שמשלב נופים, צבעים ואנשים, מביא אותנו למשהו ששכחנו כבר: משהו בסיסי, שמאפשר להסתכל לצדדים. ביום יום כולנו לובשים חליפות עבודה, מסתובבים במקומות המחייבים מבחינת לבוש והתנהגות, עומדים בפקקים, לא תמיד מגיעים אחד לשני וגם לא מגיעים לעצמנו. ואז מגיעים לאפריקה, מתמכרים לרגע, ופורצים את השיגרה. רוב הטיול הוא במלונות מפנקים אבל חלקו באוהלים, ופתאם מגלים כמה כייף ללון באוהל, להתקלח מתחת לכוכבים, לראות זריחות ושקיעות ובעלי חיים, להוסיף לזה את הזריחה מעל הספארי מכדור פורח או לצפות בנדידה הגדולה של החיות – זו חוויה שאין לתאר במילים. הנסיעה המשותפת בג'יפ והשהות המשותפת מאחדות בין המשפחות, והזכרונות נשארים לשנים ארוכות. יותר ויותר אנשים ומשפחות מגלים את היבשת השחורה ואוהבים לגלות מקומות סודיים, שאי אפשר להגיע אליהם בטיול מסורתי רגיל. כמעט כל משפחה שנוסעת אומרת: 'זה טיול של פעם בחיים'. אחרי יומיים אני שומעת: 'חייבים לחזור לפה'".

 

רונית הרשקוביץ, הבעלים והמנכ"לית של ספארי קומפני | צילום: שירן כרמל ()
רונית הרשקוביץ, הבעלים והמנכ"לית של ספארי קומפני | צילום: שירן כרמל

 

שרמן מחייך, כשהוא נשאל אם זה טיול של פעם בחיים, "הנכדים מוכנים לחזור לאפריקה בכל רגע", הוא אומר ומוסיף בחיוך, שמאז הטיול גם נוסף לו שם. "שמי הוא אריה. בשפה האפריקאית אריה זה 'סמבה', ומאז אפריקה קוראים לי 'סבא סמבה'. כמהנדס פנסיונר, אני משתדל ליהנות מהחיים. אני מתנדב במשטרה, ומדי פעם נוסע לגלות מקומות חדשים בעולם. בקרוב אסע לשלושה שבועות לדרך המשי. האם אחזור לאפריקה? כנראה שכן".

 

רונית הרשקוביץ | צילום: אבי דובי ()
רונית הרשקוביץ | צילום: אבי דובי

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
טיול באפריקה
צילום: shutterstock
מומלצים