שתף קטע נבחר

מקרון לטראמפ: רוצה להתבודד? נהיה G6

החשש ממלחמת סחר: מנהיגי המדינות המתועשות מתכנסים בקנדה לפסגת ה-G7, ונשיא צרפת שניסה עד כה לפייס את טראמפ מאותת כי הוא אינו פוחד מעימות. "שום מנהיג לא מכהן לנצח. אם ארה"ב רוצה להיות מבודדת, לא אכפת לנו להיות שש - השוק שלנו יחד גדול מהשוק האמריקני"

מנהיגי ה-G7, ארגון המדינות המתועשות, יגיעו מחר (יום ו') לקנדה לרגל ועידת הפסגה שלהם כשהם מפולגים יותר מאי פעם ב-42 שנות הארגון. הרקע לכך הוא מלחמת הסחר ההולכת ומסתמנת בין ארה"ב של דונלד טראמפ לבין האיחוד האירופי וקנדה.

לקראת פסגת G7  (צילום: MCT)
פעילים למען שילוב נשים בצמרת הכלכלית מתכוננים להגעת המנהיגים לפסגה בקנדה(צילום: MCT)

דונלד טראמפ ושינזו אבה (צילום: EPA)
טראמפ עם שינזו אבה. יפן צפויה לנקוט גישה מתונה(צילום: EPA)

בכינוס בקוויבק יפגוש טראמפ פנים אל פנים את מנהיגי העולם שאיתם יש לו חילוקי דעות עמוקים בשורה של נושאים, מיחסי הסחר, דרך איכות הסביבה, ועד לאיראן ולהעברת השגרירות האמריקנית בישראל לירושלים.

לקראת פסגת G7  (צילום: EPA)
מקרון עם ראש ממשלת קנדה. "מייצגים קודם כל ערכים"(צילום: EPA)

נשיא צרפת עמנואל מקרון אמר הערב כי שום מנהיג אינו מכהן לנצח, ובדבריו אלה אותת כי מנהיגי המעצמות מתכוונים להתעמת עם טראמפ במהלך הפסגה. במסיבת עיתונאים באוטווה עם ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו נשאל מקרון על-ידי כתבים אם הבעיה עם טראמפ היא שלא אכפת לו להיות מבודד, והשיב: "אתם אומרים שלנשיא ארה"ב לא אכפת בכלל. אולי, אבל אף אחד לא נשאר לנצח. מדינות ה-G7 בלי ארה"ב, כשמחברים אותן יחד, הן עדיין שוק גדול יותר מהשוק האמריקני. לא תהיה הגמוניה בינלאומית אם נדע כיצד להתארגן, ואנחנו לא רוצים שתהיה כזו".

 

עד כה נקט מקרון טון פייסני יותר כלפי טראמפ, שאותו הוא מכנה "חבר". היום, אף שאמר כי חשוב להישאר מנומסים, הוא אותת על כוונתו לפעול בצוותא עם מנהיגים אחרים. "ייתכן שלנשיא ארה"ב לא אכפת להיות מבודד היום, אבל לא אכפת לנו להיות שש אם נצטרך, כי השש האלה מייצגות ערכים, הן מייצגות שוק כלכלי, ויותר מהכול הן מייצגות כוח אמיתי ברמה הבינלאומית היום".

לקראת פסגת G7 (צילום: EPA)
מקרון ולצדו רעייתו ברז'יט בקוויבק(צילום: EPA)

עם זאת, קריאתו של מקרון לשאר המדינות להישאר מאוחדות מול ארה"ב עלולה ליפול על אוזניים ערלות. גרמניה כבר אותתה כי היא עשויה לערוך התאמות ביחסי הסחר עם ארה"ב מחשש לעורר מתיחות שתפגע בחברות רכב כמו BMW ומרצדס. ראש ממשלתה החדש של איטליה, ג'וזפה קונטה, ירצה לדברי מקורות ליצור מרחב להמשך הדיאלוג ויתנהל בזהירות בפסגה באוטווה כדי להתרשם מהדינאמיקה בארגון. גם יפן צפויה להיזהר מנקיטת גישה לעומתית מדי.

 

ממשל טראמפ, נזכיר, הודיע בשבוע שעבר כי החליט להטיל מכסים על פלדה ואלומיניום מאירופה, מקנדה וממקסיקו - מס של 25% על פלדה ומס של 10% על אלומיניום. טראמפ קיבל את ההחלטה להטיל מכסים על הסחורות הללו כבר בתחילת השנה, אבל האיחוד, קנדה ומקסיקו קיבלו פטור מהם לחודשיים. כעת הם לא ייהנו עוד מהפטור הזה. החלטתו של טראמפ עלולה לעורר מלחמת סחר בין ארה"ב לכמה מבעלות הברית הגדולות ביותר שלה.

עמנואל מקרון (צילום: EPA)
לא רק חבר. מקרון וצרפת בחזית המאבק מול וושינגטון של טראמפ(צילום: EPA)

טראמפ הכריז על המכסים במרץ והסביר שהם נחוצים כדי להגן על ארה"ב מהתחרות הבלתי הוגנת ושלכן הם יחזקו את הביטחון הלאומי. הממשל טען כי ייצור הפלדה והאלומיניום בחו"ל הוריד את מחיריהם, פגע ביצרנים האמריקנים ויצר את מה שמשרד המסחר האמריקני מכנה "איום על הביטחון הלאומי". מבקרי הצעד מזהירים כי הוא יגרום דווקא למצוקה בקרב יצרני פלדה ואלומיניום אמריקניים - אלה שאינם מסוגלים לספק את כל צורכיהם בעצמם וצריכים להיעזר בייבוא מחו"ל.

 

הודעת טראמפ עוררה מיד תגובות חריפות. נשיא צרפת עמנואל מקרון אמר כי ההחלטה "סוגרת את הדלת לשיחות נוספות". ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו אמר כי "המחשבה שקנדה יכולה להיות איום על הביטחון הלאומי של ארה"ב בלתי מתקבלת על הדעת". נשיא הנציבות האירופית ז'אן קלוד יונקר הודיע כי לאיחוד האירופי לא נותרה ברירה אלא לנקוט צעדי נגד בעקבות המהלך של טראמפ. גם קנדה ומקסיקו הודיעו על הטלת מכסים נגדית על מוצרים אמריקניים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: MCT
קוויבק מתכוננת לפסגת ה-G7
צילום: MCT
מומלצים