שתף קטע נבחר

חשד: סוהרות הועברו אגף לדרישת אסיר ביטחוני - והוטרדו מינית

אסיר ביטחוני המרצה מאסר עולם דרש להעביר סוהרות לאגף שבו הוא כלוא. קצין המודיעין אילץ אותן לעבור כדי "לשמור על שקט תעשייתי עם המחבלים", אלא שמאותו רגע הן עברו מסכת השפלות. "האסיר נגע לי בישבן", סיפרה אחת מהן. בשב"ס הכחישו תחילה ותיקנו בהמשך: "מתנצלים"

 

בית כלא
כלא גלבוע(צילום: גיל נחושתן)

המשטרה חוקרת: סוהרת בשב"ס הוטרדה והותקפה מינית על ידי אסיר באגף ביטחוני בכלא גלבוע וזאת לאחר שנכפה עליה ועל עוד שתי סוהרות שיבוץ באגף המדובר לבקשת אסיר, מוחמד עטאללה, איש פת"ח המרצה מאסר עולם.

 

הפרשה נחשפה בערוץ 20 וממנה עלה כי קצין המודיעין בכלא הכריח אותן לעבור מאגף פלילי לאגף ביטחוני לבקשת האסיר. "לרצות את המחבלים ולשמור על שקט תעשייתי", הסבירו שתיים מהן. עם פרסום הפרשה הכחישו בשב"ס את הדברים ודובר הארגון אסף ליברטי אף כינה את התחקיר בטוויטר "הבלים" ו"עבודה עיתונאית לא רצינית". לאחר שהוחלט למנות קצין שיבדוק את הדברים וזה החליט להעביר את החומר לידי המשטרה בשל "ממצאים חמורים", התנצל ליברטי על דבריו ואמר כי "לא האמנתי שיש שמץ של אמת בסיפור. התגובה שלי הייתה תקיפה".

 

על פי י', סוהרת בכלא גלבוע, היא סיפרה למקורביה כי "האסיר הביטחוני ראה אותי ואמר לי 'בואי תעבדי באגף שלי', עניתי לו: 'ממש לא'. יום אחד מפקד המשמרת שלי אמר לי שקצין המודיעין דרש שאעבור לעבוד באגף של האסיר. אמרתי לו שאני לא רוצה. המפקד ענה לי, 'דרשו אותך שם'. בהתחלה סירבתי להיכנס, זה אסיר שעושים לו הרבה כבוד בכלא, כולם משום מה דופקים לו חשבון".

בית כלא
כלא גלבוע(צילום: גיל נחושתן)
 

עוד אמרה למקורביה: "מדובר בארגון מאוד גדול. הכול קורה כאן בפנים ולא יוצא החוצה. אנחנו בורג קטן במערכת. השפלה כזו כמו שעברתי לא האמנתי שאעבור. הוא הרשה לעצמו לגעת לי בישבן".

 

בדוברות שב"ס לא מיהרו לחקור את המקרה ומסרו בתגובה כי "שירות בתי הסוהר משבץ את הסגל בתפקידים השונים, על פי הכשרתם ויכולתם, בהתחשב בצורכי המערכת בלבד. אוכלוסיית האסירים מאתגרת את הסגל בצורות שונות וכאשר התנהגות זאת חורגת מנורמות שנקבעו, מופעלות סנקציות בהתאם. שב"ס מצר על פרסומים שמוּנעים משיקולים זרים ומכפישים את העבודה החשובה ומשמעותית שנעשית על ידי סוהרי הארגון".

 

אלא שאז הוחלט למנות קצין בודק מטעם השב"ס. זה חקר את המקרה והחליט להעביר את הממצאים הראשוניים, שהוגדרו כחמורים, ליחידה הארצית לחקירות סוהרים על מנת לבחון פתיחת חקירה פלילית בנושא. גם ועדת הפנים של הכנסת צפויה לדון במקרה.

 

בשיחה עם "ידיעות אחרונות" אמר אמש דובר השב"ס: "נפתחה חקירה בנובמבר כנגד ההטרדה המינית של האסיר. כשהסיפור כולו התפוצץ אני מודה שגם אני וגם מכריי התקשינו להאמין שיש בו שמץ של אמת. הקצין הבודק שמונה מצא שיש ממצאים ונדרשת פה חקירה משטרתית. התנצלתי על תגובתי הקודמת. זה הדבר הנכון לעשות".

 

הבוקר נמסר רשמית משירות בתי הסוהר: "בהמשך למינוי קצין בודק לבדיקת השלכות האירוע בבית הסוהר גלבוע, לאור ממצאים ראשוניים של הבדיקה, הורתה נציבת בתי הסוהר להעביר את הממצאים ליאח״ס על מנת לבחון פתיחה בחקירה פלילית בנושא. כמו כן הורתה הנציבה מיידית להדק את הטיפול והתמיכה בסוהרות שיש חשש שנפגעו".

 

השר לביטחון פנים גלעד ארדן הודיע כי הנחה את שירות בתי הסוהר "לבצע בדיקה מיידית מקיפה והנציבה אף מינתה קצין בודק, שלאחר בדיקתו היא החליטה להעביר את התלונות לחקירת משטרה. אעקוב אחרי תוצאות החקירה ואסיק מסקנות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי אהרון
כלא גלבוע
צילום: חגי אהרון
מומלצים