שתף קטע נבחר

העברית השתלטה על טיימס סקוור

בסוף השבוע חגגה ניו יורק 70 שנות עצמאות לישראל. זה התחיל במצעד השנתי הגדול ונמשך במסיבה כחול לבן בטיימס סקוור. היה 'סבבה'

בפעם ה-54 נסגרה בסוף השבוע שעבר השדרה החמישית של ניו יורק לציון המצעד המסורתי של ניו יורק להזדהות ותמיכה במדינת ישראל. השנה נערך המצעד ברוח חגיגות השבעים של מדינת ישראל תחת הכותרת 'סבבה', שכבר שבועות מתנוססת בשלטים ברחבי מנהטן.

 

המצעד המסורתי למען ישראל נערך בשדרה החמישית במנהטן בכל שנה מאז 1964, יוזמה משותפת של ארגון JCRC ניו יורק, הפדרציה היהודית של ניו יורק (UJA), ארגון הגג של הקהילה היהודית בניו יורק, והקונסוליה הכללית של ישראל בניו יורק.כשעשרות אלפי חוגגים מצטרפים למצעד המסורתי, מרחוב 57 עד רחוב 74, בהם נציגים ממאות ארגונים שונים, בהם: חברי הקהילה היהודית בניו יורק, חניכי תנועות נוער, רוכבי אופנוע, רקדנים, ליצנים ולהטוטנים. כל אלו לצד בכירים ישראלים.

 

- ()
גליק מדליק את הקהל. צילום: Netanel Tevel Photography Studio‎

 

יום הפסטיבל נקרא החל מהשנה שעברה "יום שמעון פרס”. שגריר ישראל לאו"ם, דני דנון, הוביל השנה משלחת של עשרות שגרירים ודיפלומטים ביניהם שגריר קנדה, גרמניה, ספרד, תאילנד, קפריסין, צ׳כיה, ניגריה, אוקראינה, רומניה ועוד. "לכבוד 70 שנה למדינת ישראל", אמר, ”אני שמח לחנוך מסורת חדשה של משלחת שגרירים במצעד התמיכה הגדול בעולם למדינת ישראל. בימים בהם אויבנו מנסים לפגוע בנו מחמם את הלב לראות את התמיכה שלה אנו זוכים מקרב חברינו בקהילה הבינלאומית".

 

- ()
מימון על הבמה. צילום: Netanel Tevel Photography Studio‎

 

אחריו צעדו גם הקונסול הכללי של ישראל בניו יורק, דני דיין, לצידו של ראש עיריית ניו יורק ביל דה-בלאסיו. איתם צעדו גם המושל קואמו, תומך נלהב של ישראל, צ'אק שומר, נציג המיעוט בקונגרס, שפוקד את הפסטיבל בכל שנה, ולא מעט נציגים ישראליים, ביניהם השרה מירי רגב, השר אקוניס והשרה לנדבר ומהכנסת נציגים ממפלגות שונות, ביניהם ח"כ יואל חסון, ח"כ אלעזר שטרן, ח"כ שולי מועלם, ח"כ נורית קורן וח"כ עודד פורר.

 

בין אלפי הצועדים הגיעה גם הזמרת נינט כשלצידה בעלה יוסי מזרחי, ששרו וניגנו לקהל הגדול שנופף בדגלי ישראל, השף אייל שני שצעד שהיה לאורח כבוד במצעד ונופף לקהל לאורך השדרה ואיתם עשרות ארגונים, בתי כנסת, בתי ספר ועמותות שצעדו בהתרגשות למען ישראל בימים בהם התמיכה של הקהילה היהודית בניו יורק איננה איתנה כפי שהייתה בשנים קודמות.

 

את הבוקר פתחה נינט ועל אירועי הערב הופקדה המתחרה הוותיקה שירי מימון, שלקחה פיקוד על חגיגות העצמאות הראוותניות בטיימס סקוור. זה החל בקוקטייל חגיגי שמשקיף למרכז המואר של ניו יורק לצלילי שירת התקווה של מימון וההמנון האמריקאי אותו שרה גלוריה גיינור לקהל חברי הכנסת, השרים והמכובדים הרבים שהגיעו, רובם, הישר מישראל.

 

- ()
חוגגים את ישראל. צילום: Netanel Tevel Photography Studio‎

 

בשעה שמונה בדיוק התאספו מאות ישראלים ויהודים מקומיים במרכז הטיימס והמתינו לסרטון שהוקרן בכל מסכי הטיימס סקוור בקולי קולות, ובו במשך ארבע דקות הוקרנו תמונות מהעבר וההווה של מדינת ישראל תחת הכותרת Do you believe. קולו של בן גוריון הדהד לאורכה של שדרת ברודווי, תמונתו של דונלד טראמפ בכותל הוקרנה שוב ושוב ונפלאות הסטארטאפ ותל אביב הוקרנו בלופ לאורך שעה שלמה.

ברכותיהם של ראש עיריית ניו יורק ביל דה בלאסיו, מנהיג המיעוט בקונגרס, הסנטור היהודי מניו יורק צ'אק שומר, וגם כוכבים מוכרים כמו מיים ביאליק שידועה בתמיכתה הפומבית בישראל, לייב שרייבר ועוד.

 

על הבמה ניגן די ג'י עמרי אנגל בין השאר את ההמנון הישראלי החדש TOY, בהתאמה עם הוידאו הרשמי. "זהו האירוע המיוחד ביותר שמדינת ישראל עשתה מחוץ לגבולותיה כדי לחגוג עצמאות", קרא הקונסול דני דיין.

 

- ()
השרה רגב, שירי מימון והקונסול דיין. צילום: Netanel Tevel Photography Studio‎

 

עוברי אורח עצרו להבין על מה המהומה מעבר למשאיות הבטון שאיבטחו את הרוקדים וחלקם גם צילמו את הסרטנים שתועדו מכל עבר. "בסרטונים התמקדנו גם במורשת וגם בחדשנות”, מוסיף דיין. "חשוב לנו לחגוג את כל אלו בבירה של העולם, במדינה עם מספר היהודים הגדול בעולם. ההשקעה היא חשובה וכמו שבארץ ההשקעה הייתה גדולה מהרגיל לכבוד חגיגות השבעים, כך גם אצלנו”.

 

רגב, ביחד עם השרים סופיה לנדבר, השר אקוניס ונציגים ממפלגות שונות, ביניהם ח"כ יואל חסון, ח"כ אלעזר שטרן, ח"כ שולי מועלם, ח"כ נורית קורן וח"כ יהודה גליק שהגיע בעניבה ציונית במיוחד חגגו לשיריה של שירי מימון שהכריזה על הבמה באופן רשמי על השתתפותה בהפקה 'שיקגו' בברודווי.

 

קשה היה שלא להתרגש ולהיסחף כישראלים בחגיגה שהוקרנה על מסכי הענק האייקונים של מנהטן, אבל מסביב נשמעו גם לא מעט לחשושים בעברית על ההוצאה העצומה שנדרשה, כשההערכות עומדות על 5 מיליון שקלים. "מעניין", שאלה אחת האורחות, "מה תחשוב הזקנה השוכבת במסדרון בית החולים על הוצאה שכזו”.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Netanel Tevel Photography Studio‎
מומלצים