שתף קטע נבחר

מאמא של ליגה

ליגת האלופות של הכדורשת בארה"ב יצאה לדרך ומככבות בה מאה אחוז אמהות. הן התחרו, שיחקו, עודדו והתאמנו יחד במשך שלושה ימים רצופים.

ליגת המאמאנט של ניו ג'רזי הוקמה לפני שנתיים ביוזמה מקומית והפכה לתוכנית מן המניין של המרכז הישראלי בג'יי סי סי בטנפליי. הן מנו שלוש קבוצות, ומאז הן גדלו וכיום משחקות תשע קבוצות על מגרשי הג'יי סי סי. לפני זמן קצר הוקמה לראשונה קבוצה מעורבת של ישראליות ואמריקאיות, ואפילו הסינית ושתי ההיספניות שבינהן כבר לומדות את הטרמינולוגיה הישראלית ונהנות מהאוירה החמה והתומכת.

 

הליגה מתנהלת בצורה מקצועית. לכל קבוצה שם (היתולי משהו) משלה, מאמן, יש שופטים ורכזת מקצועית שלא משחקת כמובן בתוך הקבוצות. מירב מילמן פעילה בתחומים שונים בקהילה, וכאן ממלאה את תפקיד המבוגר האחראי והסדר נשמר תוך הערכה מלאה. מילמן אחראית על הפן המקצועי שכולל אימונים, מאמנים, שופטים, טורנירים, אכיפה של חוקי המשחק ועוד. אחד הדברים החשובים שהיא תקפיד עליהם יהיה בהלימה לחוקה של מאמאנט והוא הדוגמא האישית שהאמהות המשחקות יתנו לסובבים אותם ברמת ההתנהגות הספורטיבית, התרומה לקהילה וההתנהלות הכללית. מילמן: "למרות שאני לפעמים השוטר הרע, אנשים מעריכים את הסדר וההגיון שעומד מאחוריו, דבר שנותן להם בטחון ותחושה של התנהלות תקינה".

 

אחרי שנה מותחת של תחרויות התנהל השנה לראשונה טורניר אליפות שכלל את כל הליגות על יבשת ארה"ב. 180 שחקניות הגיעו מבוסטון, וושינגטון די.סי. אוהיו וקליפורניה וכמובן כל קבוצות ניו ג'רזי לקחו בו חלק. הטורניר החל ביום שישי ב-9 בבוקר בהקצאה של 4 מגרשים לטובתו. הג'יי סי סי העמיד את כל השירותים לטובת הצלחת הארוע, החל בתחזוקה וכלה בקפיטריה שפעלה שעות ארוכות מהרגיל כדי לתת מענה. הקבוצות חולקו לבתים ושיחקו משחקים מלאים. האוירה היתה תחרותית אך תומכת מאוד. מאה אחוז מהבנות לקחו חלק במשחקים ואף אחת לא נשארה על הספסל. השופטים היו מקרב השופטים של ניו ג'רזי ומספר שופטים הושאלו מבוסטון. על הצד המקצועי הגיעו לתת את הדעת זיו סידבון, אהוד המאמאנטיות, שעושה את עבודתו בהתנדבות מלאה בישראל ובעולם יחד עם שירלי זקן שמפקחת על הליגות הארציות בישראל ורונית וייס שאחראית על התקשורת של מאמאנט. יחד עם מילמן הם שלטו במגרשים ביד רמה והמשחקים התנהלו בצורה מופתית. שלוש חברות פרסו את חסותן על הטורניר. את המים קיבלו הבנות מ-JUST WATER, מיטבלים ועוד נישנושים מסברה וג'ורדן ריבל פייננשיאל תמכו כלכלית.

 

- ()
משחקי הליגה של יבשת אמריקה הצפונית יצאו לדרך. צילומים: אלונה כהן

 

קבוצת בובהנט המקומית בהובלת סיגלית וכניש עלתה לגמר מול קבוצת בלוסטארס בהובלת שירן מימון של בוסטון והפסידה במערכה השלישית בשתי נקודות. למרות ההפסד התמיכה והאחווה היו שלמות. הטורניר הסתיים ב-6:30 בערב והבנות המשיכו ממנו לחצר האחורית של טלי ודני וויסמן בטנפליי שאירחו קבלת שבת גדולה לכבוד כולם ויש האומרים שיצאו מגידרם. נשות ניו ג'רזי בישלו ואפו לכבוד הארוע, בנות הקבוצה "המעורבת" נפגשו ערב לפני לארוע הפרשת חלה וכל החלות שאפו הגיעו לשולחן הקידוש שהוקם. אם כל זה לא הספיק, המפיק המוזיקאלי גיא זלצר הקים להקה לערב אחד עם הדר בראון, ניר קאופמן, נימו רכטר והורחיו ג'ימנז. הן רקדו ושרו ונראה היה שאף אחת לא רצתה לסיים את היום הקסום.

 

במוצ"ש התכנסו כולן לערב משחקי כיף באוירת חוף ים שארגנו בנות ניו ג'רזי. הן שיחקו במחזורים של מערכה אחת באוירת מסיבה כשברקע די. ג'יי שמנגן בלי הרף. המפסידות יכלו לצאת למסדרון ולהרוות את צמאונן בבריזרים שהוכנו מראש, והמנצחות נדרשו להתאפק עד הסוף ולא לגעת באלכוהול כל עוד הן על המגרש. הסיסמה היתה "המנצחת עולה המפסידה שותה". אם כל זה לא הספיק, הן המשיכו לבית המלון עם מגשי פיצה ושתיה בתמונה שהזכירה את הסצנה המפורסמת שעשה עליהן אדיר מילר בסדרה "צומת מילר" שמשודרת באפיק 12 והמשיכו את החגיגות.

 

- ()
אמריקאיות וישראליות חוגגות

 

ביום ראשון, היום האחרון נפגשו כולן למפגש חוצה היבשות לאימונים בפיקוחו של כל הצוות המקצועי וחתמו שלושה ימים רוויי שמחה והצלחות. אבל לא רק על המגרש ניכרת הפעילות של המאמות. מורן מזרחי, שמתפקדת כיו"ר הליגה בהתנדבות מלאה: "כדי להיות מאמאנט את נדרשת גם לפעילות קהילתית שמתרחשת ברמות שונות. האחווה והנתינה לקהילה חשובות מאוד" היא מספרת. אחת הנשים שלוקחת על עצמה זו השנה השניה פרוייקט זו אפרת ליטוין שמאמנת פעם בשבועיים את קבוצת המבוגרים עם הצרכים המיוחדים בג'יי סי סי והביאה אותם להישגים. הם כיום מסוגלים לשחק לפי החוקים ואפילו הגיעו כולם כדי לעודד אותנו בטורניר ביום שישי. זה מאוד מרגש לראות אותם שמחים על המגרש ומתפתחים בזכות הספורט". מזרחי נלחמת על רוח מאמאנט בכל מאודה לאורך כל השנה. היא דואגת שאף אחת לא תשאר על הספסל ומזכירה את המשפט שסידבון חוזר עליו כי השחקנית ה-12 היא השחקנית הכי חשובה. "המטרה" היא מדגישה "היא לא רק הנצחון בנקודות. הילדים באים לעודד את אמא על המגרש והן מצידן מהוות מודל לחיקוי. התחרות והחברותיות מגיעים בהלימה אחת. חשוב לנו שהשחקניות תרגשנה חלק מהארגון והן לוקחות חלק בועדות. כעת אנחנו מקימות מינהלת. דברים נמצאים בהתהוות כל העת".

 

האוירה חשובה מאוד. ולכן לא רק השמירה על חוקי המשחק במגרש והכרטיסים האדום והצהוב נספרים. סידבון, עורך דין ואיש עסקים בחיוו הפרטיים שמרכז את הפעילות ברמה הארגונית הביא איתו מהארץ כרטיס נוסף. "הכרטיס הירוק הוא כרטיס חשוב. הכרטיס הירוק מעודד אוירה ספורטיבית וחיובית. מקבלים אותו על יושר והערכה כלפי שחקנית שהודתה בדבר שהשופט אולי לא הבחין בו, קבוצות מעודדים שעשו עבודה ברוח טובה ועוד. יש לכרטיס חשיבות ואנחנו מכריזים עליו בקול". סדבון אוהב את מה שקורה בארה"ב ומספר "באמצעות הטורניר נוצר בארה"ב הגדולה חיבור בין כל הקבוצות. לא עוד אזורים גיאוגפיים מנותקים שמשחקים בתוך עצמם. כולן מכירות את כולן ויש בינהן קשר חם. הטורניר הזה מהווה נקודת חיבור ראשונה בין כל הליגות. זו קפיצת מדרגה מקצועית למאמאנט ארה"ב. אנחנו מצידנו נגיע לערוך קליניקות לפי הדרישה בשטח. עוד לא קרה שקראו לנו ולא הגענו. עכשיו אנחנו רוצים לקיים קורס מאמנים מלא. אנחנו נענים לצרכים מהשטח" הוא מסכם.

 

- ()
קבלת שבת בחצר של ויסמן.

 

במסגרת הפעילות הקהילתית ניתן לסקור מספר ארועים בארגון מאמאנט ובינהם "גם אני מודעת" שהתרחש במהלך חודש המודעות לסרטן השד באוקטובר. נשים בנות הקהילה הגיעו לחלוק את סיפורן האישי ו"שלחו" את הנשים לבדיקות שד לגילוי מוקדם. "פמלינט" הוא ארוע שמזמין את הגברים לעלות למגרש ולשחק מול הנשים והילדים. הפמילינט האחרון הוליד פנייה של הגברים בדמות "גם אנחנו רוצים ליגה כזו" והדברים נבחנים בימים אלה בג'יי סי סי. הקבוצות אירחו ניצולי שואה לקבלת שבת במסגרת 'קפה אירופה' של JFCS בטינק והכינו להם תוכנית אמנותית שלמה מיוחדת לאותו ערב. הן לקחו חלק בארועי יום העצמאות והפעילו את הילדים ועושות האחת למען השנייה בתוך הקבוצות ברגעים של משבר. מזרחי "נשים שמגיעות לכאן ברילוקיישן לצד הבעל מקבלות הזדמנות להחשף לקבוצה גדולה ותומכת של נשים אחרות ותיקות יותר או פחות ולקבל כר פורה להיכרות הן בתחום החברתי והמשפחתי והן בתחום המקצועי. הספורט מיד מחבר אותן. נוצרים קשרים חברתיים מידיים. במסגרת הפעילות האחת למען השניה יצרנו את 'חברות מעבר לרשת' כדי לתת בדיסקרטיות תמיכה בעת משבר על רקע רפואי לדוגמא, אז מתארגנת הקבוצה ודואגת לכל צרכי המשפחה, החל מאוכל וכלה בהסעות לחוגים או כל צורך אחר". אם יש צורך, מספרת מורן, הן יבחרו לפנות לחברות גם מקבוצות אחרות.

 

- ()
קופצות גבוה בדרך להישג

 

"הגיי סי סי רואה חשיבות גדולה מאוד להתהוות של מאמאנט" מספר אריאל אלעד שאחראית גם על ליגת המאמאנט במסגרת תפקידה. השנה השקיע הגיי סי סי כחמש עשרה אלף דולר בציוד ובשידרוג הציוד הקיים. הוקמו רשתות קבועות עם חורים חדשים במגרשים ועוד. המודל של הגיי סי סי חזק מאוד והוא יכול לקלוט לקירבו קבוצות רבות בו זמנית. חשוב לנו מאוד לפרוץ את המעגל הישראלי ולכן אנחנו עובדות להביא גם נשים מעמים אחרים, וזה מצליח מאוד. היה נפלא לראות אותן משתלבות בקלות בכל המשחקים ובקבלת השבת. בתחילת השנה חרטנו על דגלנו את העלאת הרמה המקצועית וזה קרה כולל הבאתה של טניה פרג' שהיתה קפטנית נבחרת ישראל בכדורעף שהגיעה לאמן הישר מברלין".

 

נראה כי הליגות בניו ג'רזי מהוות מודל לכלל הליגות בארה"ב. למרות שבקליפורניה מספר גדול בהרבה של קבוצות, הן לומדות את המודל מהחוף המערבי ומיישמות אותו. בשנה הבאה בזמן הזה הן תארחנה את הליגות מכל רחבי ארה"ב לטורניר השני. סדבון מצידו חולק שבנובמבר 2018 יתקיים טורניר בינלאומי ברומא, וכל המאמאנטיות מארה"ב מוזמנות אליו!.

 


פורסם לראשונה 08/06/2018 17:22

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קופצות גבוה בדרך להישג. צילום: אלונה כהן
מומלצים