שתף קטע נבחר

"הכלה מברגן בלזן" שטיפלה באנה פרנק הלכה לעולמה בגיל 95

ג'ינה טארגל שרדה את הגטו וצעדות המוות באושוויץ, ובמחנה ההשמדה ברגן-בלזן טיפלה באנה פרנק בימיה האחרונים. היא נישאה לחייל בריטי שהשתתף בשחרור המחנה והקדישה את חייה להרצאות בפני תלמידים על זוועות השואה

ניצולת השואה ג'ינה טארגל, ששרדה את גטו קרקוב בפולין, את צעדות המוות ואת מחנה ההשמדה ברגן-בלזן בגרמניה, הלכה אתמול (ו') לעולמה בגיל 95 בבריטניה. טארגל נודעה בכינוי "הכלה של ברגן-בלזן" לאחר שנישאה לחייל בריטי שהשתתף בשחרור המחנה.

 

ב"גרדיאן" הבריטי דווח כי טארגל, שהתגוררה בממלכה לאחר מלחמת העולם השנייה, הקדישה את מרבית חייה להרצאות בפני תלמידים מקומיים על זוועות השואה. עוד נכתב כי ניצולת השואה פגשה גם את הנערה המפורסמת אנה פרנק במחנה ההשמדה, וטיפלה בה בזמן שגססה ממחלת הטיפוס.

 

ג'ינה טארגל (צילום: טוויטר)
ג'ינה טארגל(צילום: טוויטר)

טארגל שנולדה למשפחת גולדפינגר בפולין, הייתה רק בת 16 כשהנאצים הפציצו את ביתה בקרקוב עם הפלישה לפולין בספטמבר 1939. שנתיים לאחר מכן, עברה יחד עם אמה וארבעה מתוך תשעת אחיה ואחיותיה לגטו, עם כמה חפצים אישיים, שק תפוחי אדמה ומעט קמח.

 

אחד מאחיה של ג'ינה נורה למוות על-ידי חיילי האס.אס ואח נוסף נמלט מהגטו - ומעולם לא פגש אותה שוב. אחותה ובעלה נורו למוות כמה שנים לאחר מכן לאחר שניסו להבריח אוכל לאחד ממחנות העבודה. בחורף 1945 נשלחה ג'ינה עם אמה ואחותה למחנה ההשמדה אושוויץ. ג'ינה ואמה נאלצו להיפרד מהאחות והשתתפו בצעדות המוות שאותן הצליחו לשרוד. 

 

השתיים הגיעו לבסוף למחנה ההשמדה ברגן-בלזן בגרמניה, וג'ינה החלה לעבוד במרפאה המקומית. בריאיון שהעניקה ל"סאן" לפני כשלוש שנים סיפרה על ימיה הראשונים במחנה ההשמדה: "כשהגעתי לברגן-בלזן קודם כל נתקלתי בערימת הגופות. לא מדובר בגופה אחת או שתיים, יותר כמו הרים של גופות, שנערמו לגובה של עץ". 

 

טארגל טיפלה בה בימיה האחרונים. אנה פרנק ()
טארגל טיפלה בה בימיה האחרונים. אנה פרנק

"לא ניתן היה להבחין אם מדובר בנשים או בגברים. ערבוב של עצמות, גולגלות, גופות של ילדים. קשה אפילו לדמיין את מה שהתרחש במחנה, זה היה פשוט נורא", סיפרה. ג'ינה סיפרה גם על הימים שטיפלה בנערה ההולנדית אנה פרנק בימיה האחרונים. "היא לקתה בהזיות וסבלה מחום גבוה. שטפתי אותה במים קרים כדי להקל על מצבה. באותם ימים לא ידענו כמה מיוחדת היא, אך היא הייתה ילדה חביבה מאוד".

 

ב-15 באפריל הצבא הבריטי שחרר את המחנה, ובין החיילים שהגיעו למקום היה נורמן טארגל, שהתחתן עם ג'ינה לאחר חצי שנה. הכלה היהודייה לבשה שמלת כלה שנתפרה ממצנח של הצבא הבריטי שמוצגת עד היום במוזיאון המלחמה האימפריאלי בלונדון, ובעקבותיה כונתה בתקשורת הבריטית "הכלה מברגן-בלזן".

 

יו"ר קרן חינוך השואה בבריטניה, קארן פולוק, תיארה את טארגל כ"גברת הכי יפה ואלגנטית שהכרתי. העוצמה, הנחישות ומילותיה החכמות בשילוב חוסנה הנפשי היו השראה עבורי". פולוק ציינה כי טארגל שיתפה את סיפורה בפני מאות אלפי תלמידים ברחבי בריטניה. "לא היה לה קל לספר על חייה הקשים, אבל כל מי ששמע אותה - לעולם לא ישכח זאת. אור גדול הלך מאיתנו היום, ואף אחד לא יוכל להחליפה".

 

רבה הראשי של בריטניה לשעבר, יונתן זקס, אמר כי "ג'ינה הייתה אחת מניצולות השואה הבלתי-נשכחות שיצא לי להכיר. היא היוותה השראה לקהילה שלנו, ועבודתה בחינוך הדורות הבאים על זוועות השואה הייתה מרגשת במיוחד. לאורך כל חייה היא הדליקה אינספור נרות בלבבותינו והביאה עמה הרבה מאוד אור לעולם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים