שתף קטע נבחר

תקדים: צרפת אוסרת שימוש בסלולרי בביה"ס

צרפת היא המדינה הראשונה בעולם המטילה איסור גורף על ילדים להשתמש בטלפונים ניידים בבתי ספר יסודיים ובחטיבות הביניים

חברי הבית התחתון של הפרלמנט בצרפת אישרו ביום חמישי השבוע חוק האוסר על ילדים שטרם הגיעו לגיל תיכון להשתמש בטלפונים סלולריים בבתי ספר ציבוריים. חוק זה היה אחת מהבטחות הבחירות של נשיא צרפת עמנואל מקרון. מבקרי החוק אומרים כי הוא לא יתרום תרומה גדולה לניסיון למנוע הפרעות בכיתה או להיאבק בבריונות הרשת.

החוק יחול מספטמבר, אבל מי יאכוף - ומה הבעיה להתחזות למחטטים בתיק? (אילוסטרציה: Shutterstock) (אילוסטרציה: Shutterstock)
החוק יחול מספטמבר, אבל מי יאכוף - ומה הבעיה להתחזות למחטטים בתיק?(אילוסטרציה: Shutterstock)

אף שבמדינות רבות בעולם כבר הוטלו הגבלות על השימוש בטלפון סלולרי בבתי הספר, צרפת היא המדינה הראשונה בעולם המטילה איסור מוחלט על השימוש בו. האיסור יחול על בתי ספר יסודיים ועל חטיבות הביניים, והוא ייכנס לתוקפו בספטמבר, עם תחילתה של שנת הלימודים החדשה.

 

הצעת החוק נועדה להפחית את דאגתם של הורים רבים בנוגע למשך הזמן שילדיהם מבזבזים דבוקים למסכי הטלפון ובנוגע להתרחבות התופעה של הטרדות ושיימינג ברשת. מתנגדי החוק טוענים כי הוא חסר תועלת, והם מציינים כי בצרפת קיים כבר משנת 2010 חוק שלפיו אסור להשתמש בטלפון סלולרי בשיעור. עוד הם מדגישים כי כמחצית מחטיבות הביניים בצרפת אוסרות כבר כיום את השימוש בטלפון נייד.

 

לפי נתונים משנת 2016, לכמעט תשעה מכל עשרה תלמידים בני 17-12 בצרפת יש טלפון סלולרי. החוק החדש קובע כי התלמידים יחויבו להשאיר את הטלפונים שלהם בתיקים או במקום אחר שבו הם לא יוכלו לראותם.

נשיא צרפת עמנואל מקרון (צילום: רויטרס)
עמנואל מקרון. הבטחת הבחירות מתממשת(צילום: רויטרס)

פיליפ וינסנט מאיגוד SNPDEN למנהלי בתי ספר אמר: "לא מדובר במפץ גדול, אבל אנחנו תומכים בחוק משום שהוא מחזק את התהליך שמתקיים גם כך". בחוק לא הוגדר עונש ברור למי שיפר את הנהלים, ומשפטנים הדגישו כי למורים אין הזכות להחרים מתלמידים חפצים שלא נשקפת מהם סכנה לסביבה.

 

מבקרי החוק טוענים גם כי לא סביר להניח שהוא יגמול את התלמידים מהטלפונים: התלמידים יכולים תמיד להעמיד פנים שהם סתם מחטטים בתיק – ולנצל את ההזדמנות כדי להשתמש בטלפון. נוסף על כך, יש מורים הקובלים על הקריאות שגם הם ירחיקו מעצמם את הטלפונים שלהם בזמן הלימודים – לטענת המורים הם אלה שמוטלת עליהם האחריות להזעיק עזרה במקרה של אירועי חירום, ולכן הקריאה הזו שערורייתית.

 

בשנת 2015 הסיר ראש העיר ניו יורק ביל דה בלזיו איסור על שימוש בטלפונים סלולריים שהוטל קודם לכן על בתי ספר בעיר. הוא הסביר את החלטתו במניעים ביטחוניים ואמר כי צריכה להיות להורים האפשרות להישאר בקשר עם ילדיהם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילוסטרציה: Shutterstock
פחות בריונות? "יש כבר חוק, הוא לא עזר"
אילוסטרציה: Shutterstock
מומלצים