שתף קטע נבחר

פרסום שמו של יובל המבולבל: "עשו לו עוול לא קטן"

פרשת הסחר בסמים שבה מעורב על פי האישום גם כוכב הילדים, מעלה שאלות על יחס שונה לידוענים לעומת אנשים מהיישוב. עורכי דין סבורים כי יש בכך פסול: "הפגיעה בשמו הטוב תישאר לנצח"

 

פוסט באינסטגרם של יובל המבולבל ()
פוסט באינסטגרם של יובל שם טוב

האם חשיפת שמו של יובל שם טוב - "יובל המבולבל" - בהקשר לתיק שבו הוזכר כעד תביעה - הייתה הכרחית, או שהיא רק משרתת אינטרס של המשטרה ופוגעת בשמו הטוב? אלו חלק מהשאלות שעלו עם פרסום הפרשה.

 

כתב האישום שהוגש נגד צעיר בן 28 מתל אביב בגין סחר בסמים חשף גם את הקשר בינו לבין כוכב הילדים, ועלה ממנו כי שם טוב רכש קוקאין במספר רב של מקרים במקומות שונים ביותר מ-12 אלף שקל. שם טוב מוגדר כעד תביעה מספר 16 בתיק.

 

עו"ד רן תגר, עורך דין פלילי המתמחה בתיקי סמים, מתח ביקורת על חשיפת שמו של כוכב הילדים: "הסיבה היחידה ששמו הותר לפרסום היא בגלל שהוא מוכר. המשטרה מנסה לגזור קופון תקשורתי, עושה לעצמה מעין 'פרסומת' וכביכול מוכיחה שהיא נלחמת בפשע. מנצלים את המקרה כדי לעניין את התקשורת".

 

לדבריו, יש במהלך גם אלמנט של הרתעה: "המשטרה רוצה להוכיח שהיא עושה דין אחד לכולם ולא עושים הנחות לסלבס. אבל אם מנתקים את הידוענות של שם טוב, מדובר בסך הכול בעוד תיק של סוחר קוקאין לכמה עשרות קליינטים. עשו עוול לא קטן ליובל, זה סתם פוגע בשמו הטוב ובקריירה שלו. אין פה שום דבר מעניין ברמה המשפטית". 

 

לדברים הצטרף עו"ד שרון נהרי, מומחה למשפט פלילי, שאמר ל-ynet: "לפני כמה שנים תוקן חוק המעצרים ונקבע איסור פרסום שם של חשוד למשך 48 שעות. זה תיקון שנכנס בעקבות נזק בלתי הפיך שנגרם לחשודים ידוענים או אנשי עסקים. מאחר שהפגיעה בשם הטוב נשארת לנצח, גם אם התיק נסגר וגם אם לא מוגש כתב אישום, אני מוצא פסול גדול מאוד לחשוף שמות כאשר מדובר בחשד בלבד.

כתב אישום נגד סוחר סמים  ()
כתב אישום נגד סוחר הסמים
 

 

עו
מימין: עו"ד נהרי, עו"ד תגר(צילום: איל תגר)

"זכות הציבור לדעת וחופש הביטוי הם דבר מבורך, אבל ראוי שיגיע רק לאחר כתב אישום שמוגש נגד אדם. אם הוא לא חשוד אלא רק עד, צריך לחוקק חוק שיגן על עדים. המהלכים האלה גורמים לשיבוש הליכי משפט כשעדים מפחדים לדבר כדי שלא ייפגע שמם הטוב. צריך לצמצם את הפגיעה".

 

הלל פרטוק, לשעבר דובר המשטרה, חושב גם הוא כי זכויותיהם של מפורסמים לא צריכות להיות שונות משל אדם מהיישוב. "הסיבה הראשונה שהמשטרה מפרסמת שמות של ידוענים שנחקרים בפרשות סמים, היא הרתעה. להראות שלא משנה אם אתה מפורסם או לא, המשטרה פועלת כדי לאכוף את החוק. אם אתה מפורסם, אתה מקבל מכה יותר גדולה כיוון שזה עלול לפגוע בקריירה.

 

"סיבה אחרת ופסולה שיכולה להיות בפרסום היא יחידות וקצינים שמפרסמים את המידע על מנת לקדם את עצמם. זו נורמה לא ראויה שקיימת לא רק בישראל אלא בכל העולם. דוגמה לכך הוא קצין משטרה בלונדון, שפרץ לדירה של ג'ון לנון ותפס שם חשיש. אחר כך התברר שהוא עשה את זה על מנת להתפרסם. שוטרים שתופסים כוכבים בנהיגה בגילופין או שימוש בסמים לצורך קידומם האישי - זו נורמה שצריכה להיעלם מהעולם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אילן בשור
יובל המבולבל
צילום: אילן בשור
מומלצים