שתף קטע נבחר

חרם ספרדי: בוטלו מופעי תרבות ישראליים

ברקע האירועים בעזה: יותר ויותר רשויות מקומיות בספרד נוקטות קו קשה נגד ישראל. באוביידו בוטלו ביקור של תזמורת קאמרית מנתניה ומופע בלט, בוולנסיה אושרה החלטה המכריזה על העיר כ"מקום נקי מאפרטהייד ישראלי". מנהיג המפלגה השלישית בגודלה בספרד הגדיר את קיומה של ישראל "בלתי חוקי"

 

עשרות ערים בספרד אימצו החלטות חרם (ארכיון) (צילום: citizenside.com) (צילום: citizenside.com)
עשרות ערים בספרד אימצו החלטות חרם (ארכיון)(צילום: citizenside.com)

עיריית אוביידו, בירת מחוז אסטוריאס בצפון ספרד, החליטה לבטל מסיבות פוליטיות קונצרט של התזמורת הקאמרית נתניה, שהיה צפוי להתקיים בעיר בסתיו הקרוב.

 

המפיק המקומי של התזמורת קיבל הודעה רשמית מהעירייה כי מדובר בהחלטה פוליטית שלא לקיים פעילות ישראלית בעיר. התזמורת פנתה לשגרירות ישראל במדריד בתלונה על ביטול הקונצרט. במקביל ביטלה העירייה גם מופע בלט ישראלי.

 

עיריית אוביידו הייתה בעבר ידידותית מאוד כלפי ישראל. ואולם, בשלוש השנים האחרונות היא מנוהלת על ידי קואליציית שמאל ובכללה שמאל קיצוני, ולמעשה השגרירות הישראלית נתקלת בחוסר שיתוף פעולה מוחלט ורצון לכל ניראות ישראלית. עם זאת, מדובר כאן בעליית מדרגה, שכן נאמר למפיק ישירות כי לא יתקיים קונצרט ישראלי שאמור היה להופיע בעיר ללא כל מעורבות של השגרירות הישראלית או תמיכה תקציבית בו.

 

 

גורמים בשגרירות ישראל במדריד אמרו כי מכיוון שמדובר בחרם קלאסי שעשוי לשמש כבסיס לתביעה כלכלית-פוליטית מול העירייה, המערכת הדיפלומטית תעביר את הנושא לידיעת עורכי דין מקומיים, על מנת שיעמדו בקשר ישיר מול התזמורת ויבחנו צעדים משפטיים.

 

מדובר במקרה שהוא חלק ממגמה רחבה יותר שהשגרירות עדה לה בספרד בזירות שונות - מוניציפלית, תרבותית ואקדמית - שקיבלה תנופה על רקע אירועי עזה בחודש שעבר ושינויים פוליטיים דרמטיים במדינה: הדחתו בהצבעת אי אמון של ראש הממשלה מריאנו רחוי (מנהיג המפלגה העממית) ומינויו של ראש ממשלה חדש, פדרו סנצ'ס, איש מפלגת הפועלים הסוציאליסטית. הסוציאליסטים חייבים את מפלגת השמאל הקיצוני פודמוס בקואליציה כדי לשרוד, ואלה עלולים לדרוש נקיטת קו נוקשה נגד ישראל. פודמוס עומדת מאחורי כל יוזמות החרם נגד ישראל בעיריות השונות בספרד.

 

עיריית ולנסיה, העיר השלישית בגודלה בספרד, אישרה בתחילת החודש החלטה המכריזה על העיר כ"מקום נקי מאפרטהייד ישראלי", שמשמעותו הטלת חרם כלכלי ותרבותי על ישראל. ההצעה עברה ברוב של 17 נגד 16 מתוך 33 חברי המועצה. הטקסט שעבר כלל ביקורת חריפה על ישראל והבעת תמיכה וסולידריות בפלסטינים.

התפרעויות יום הנכסה (צילום: AP)
ליד הגדר בעזה. מכנים את ישראל "מדינה פושעת"(צילום: AP)
 

המראות מעזה הובילו לצעדים נגד ישראל 

בוולנסיה מכהנת עירייה המורכבת מקואליציה של השמאל הקיצוני (מפלגת פודמוס) ומפלגת הפועלים הסוציאליסטית הספרדית. שגרירות ישראל בספרד פעלה מול המפלגה הסוציאליסטית לסכל את המהלך, אך ללא הצלחה. סגנית ראש העיר מטעם המפלגה הסוציאליסטית אמרה לנציגי השגרירות כי המראות מעזה גרמו לדעת הקהל ללחוץ לצעדים נגד ישראל. בסופו של דבר, בעקבות לחץ גדול של השמאל הקיצוני, הטקסט עבר על חודו של קול. ההחלטה של עיריית ולנסיה מטרידה מאוד גורמים ישראליים כולל חברות ישראליות הפעילות בעיר, למרות שאין לה משמעות מעשית.

 

בשגרירות מתריעים כי בקרוב ילכו עיריות נוספות בספרד בעקבות ולנסיה. ממשלת ספרד הקודמת התבטאה בעבר נגד ה-BDS ואף נקטה צעדים להילחם בתופעה. בשנים האחרונות, עשרות ערים בספרד אימצו החלטות חרם ובעקבות פעילות של ארגונים פרו-ישראליים ותביעות בבתי משפט ובאיומים בתביעות, כ-24 ערים הפכו את ההחלטה.

 

פאבלו איגלסיאס טוריון, מנהיג מפלגת פודמוס השלישית בגודלה בספרד, אמר בריאיון לתחנת הטלויזיה הציבורית RTVE כי ישראל היא מדינה פושעת. "ספרד צריכה לפעול יותר בנחישות מול מדינה בלתי חוקית כמו ישראל", אמר טוריון שמפלגתו זכתה בבחירות ב-2015 ב-20% מהקולות. הקריאה להחרמת ישראל מצד פודמוס אינה חדשה. המפלגה מגדירה את קיומה של ישראל "בלתי חוקי".

 

ארגון פרו-ישראלי בספרד, שנלחם בעבר בקריאות לחרם במדינה, ציין כי הצהרת טוריון היא אנטישמית מכיוון שפודמוס לא מכנה אף מדינה אחרת בעולם "בלתי חוקית" אלא רק את ישראל. הארגון הודיע כי יזם תביעה משפטית נגד עיריית ולנסיה. בתי משפט בספרד, כולל בית המשפט העליון, פסלו בסך הכול 16 החלטות חרם נגד ישראל שעברו בעיריות. עוד שבע עיריות ביטלו את החרם באופן וולונטרי. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
זרם אנטי-ישראלי בספרד
צילום: AFP
מומלצים