שתף קטע נבחר

אסד: "אין שום תיאום בין רוסיה לישראל"

נשיא סוריה התייחס לדיווחים על סיכום בין מוסקבה לירושלים בנוגע לנסיגת כוחות איראניים ואנשי חיזבאללה מדרום סוריה, ואמר כי מעולם לא היה תיאום רוסי עם מדינה עוינת לארצו. אסד תקף את המערב: "אחראי ללחימה בסוריה"

 

"לא ביקשנו עצות מהמערב". אסד (צילום: EPA) (צילום: EPA)
"לא ביקשנו עצות מהמערב". אסד(צילום: EPA)

נשיא סוריה בשאר אסד התייחס לדיווחים לפיהם רוסיה וישראל סיכמו על נסיגת הכוחות האיראניים ואנשי חיזבאללה מדרום סוריה, ואמר כי "אין שום תיאום בין רוסיה לבין ישראל. רוסיה מעולם לא תיאמה ולא סגרה שום הסכם עם מדינה עוינת לסוריה". בראיון לעיתון הבריטי "מייל און סאנדיי" שפורסם הלילה (יום א') התייחס אסד גם לנוכחות הכוחות הזרים בסוריה.

 

לדברי אסד, הכוחות האיראניים והרוסיים נמצאים בשטח סוריה "כי אנחנו ביקשנו מהם. הם פועלים כדי לעזור לנו". אסד האשים את בריטניה בסיוע לאל-קאעידה, ואמר כי נוכחותה כמו גם נוכחות ארצות הברית בשטח סוריה לא חוקית ולא רצויה. "לא ביקשנו עצות מהמערב. מה שקורה אצלנו זה עניין שלנו", אמר.  

ליברמן ושויגו במפגש ברוסיה (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
"אין שום תיאום". ליברמן ושויגו(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

לפני שבוע וחצי דיווח ארגון זכויות האדם הסורי כי הכוחות האיראניים ולוחמי חיזבאללה נערכים לנסיגה מדרום סוריה. על פי הדיווח של המרכז הסורי המפקח על זכויות האדם, שמושבו בלונדון, יועצים איראנים וכן לוחמי חיזבאללה יעזבו את המחוזות דרעא וקוניטרה הסמוכים לגבול עם ישראל.

 

ב"קומרסנט" הרוסי דווח כי שר הביטחון אביגדור ליברמן ומקבילו הרוסי סרגיי שויגו סיכמו שהכוחות האיראניים וחיזבאללה ייסוגו בתמורה לכך שישראל לא תתערב בכניסת כוחות אסד לאזור לצורכי לחימה במורדים. בסוריה ובישראל הכחישו את הדיווחים.

חייף מניף דגל סוריה ב מחנה פליטים ירמוכ (צילום: AFP)
הריסות במחנה הפליטים ירמוכ בסוריה(צילום: AFP)
 

על המלחמה המתמשכת בארצו אמר אסד בריאיון כי "אני נמצא בשלטון כי העם תומך בי. מאות אלפי ההרוגים הם תוצאה של הטרוריסטים שזרעו מוות בכל פינה. אותם גופי טרור פעלו בתמיכה, מימון ועידוד של מדינות המערב. ארה"ב, צרפת ובריטניה אחראיות ללחימה בסוריה.

 

"קשה לדעת כמה זמן אנחנו נצטרך עוד, אבל אנחנו נשיב כל חלק מאדמת סוריה", הוסיף אסד על הצפי לסיום המלחמה. "המצב לא מסובך מדי, אמור לקחת פחות משנה. מה שמסבך את העניינים זה ההתערבות החיצונית בסוריה".

 

בעוד שלוש שנים יסיים אסד את כהונתו כנשיא סוריה. לדבריו, הוא אינו יודע בשלב זה אם יתמודד על כהונה נוספת. "מוקדם מדי לדון בשאלה", אמר. "זה תלוי ברצון שלי וגם ברצון העם, האם הם בכלל רוצים שאני אתמודד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
נשיא סוריה אסד
צילום: רויטרס
מומלצים