שתף קטע נבחר

ליברמן על חוק הגיוס: "מי שיפרק את הממשלה ישלם מחיר כבד"

שר הביטחון אביגדור ליברמן אומר כי חוק הגיוס שנוסח הוא לא פוליטי. "זה חוק מאוזן, ממלכתי, מי שניסח אותו אלה אנשי מקצוע, ללא מעורבות פוליטית". על המצב בעזה אמר: "הקלות כלכליות לא ישנו את החיכוך בינינו ובין חמאס"

 

 

 

"אני לא רואה שלמישהו יש לאן ללכת, מי שיפרק ממשלה מתפקדת, יעילה, ממשלת ימין, להערכתי גם ישלם מחיר כבד. אני לא חושב שלחרדים יש אינטרס ללכת לבחירות דווקא על חוק הגיוס". שר הביטחון אביגדור ליברמן התראיין הבוקר (יום א') לאולפן ynet, והתייחס לחוק גיוס חרדים שעלול לאיים על שלמות הקואליציה. ליברמן הציג הבוקר בפני ראש הממשלה, בנימין נתניהו, את דוח מערכת הביטחון בנושא חוק הגיוס. נתניהו התייחס לחוק ואמר: "ננסה להגיע להסכמה רחבה בקואליציה ולהביא את החוק למרות שסד הזמנים הוא צר מאוד".

 

"אני חושב שזה חוק מאוד מאוזן, בנוי על שני פרמטרים חשובים", אומר השר ליברמן. "כשהקמתי ועדה הגדרתי שני קריטריונים: אחד, לעבור את הרמטכ"ל, ודבר שני לעבור את בג"צ. בין שני הקווים האלה אפשר להביא חוק שהוא ממלכתי, רציני, לא חוק פוליטי. מי שניסח את החוק אלה אנשי מקצוע, ללא מעורבות פוליטית. הוא לא נועד להביא קולות ולנגח אף אחד, אלא לפתור בעיה שמונחת כבר יותר מדי שנים על השולחן שלנו. אם תהיה התייחסות עניינית וממלכתית לחוק, אני חושב שעברנו את המשוכה הזאת".

 

ליברמן הוסיף: "בשלב הראשון נתתי לאנשי המקצוע יד חופשית כי ברור שיש לי אג'נדה פוליטית ופרטית והשתדלתי להתעלם ממנה. גם מאג'נדות של אחרים. כיום אני כבר יורד לכל הפרטים, מה זה מיכסות ויעדים, סנקציות כלכליות, כלליות ועוד".

 

אביגדור ליברמן (צילום: מאיר אוחיון)
שר הביטחון אביגדור ליברמן.(צילום: מאיר אוחיון)

שר הביטחון התייחס גם למצוקה ההומניטרית ברצועת עזה ואמר: "קודם כל צריך להבין למה המציאות האזרחית בעזה כל כך קשה, ויש לזה שלוש סיבות: קודם כל אבו מאזן, שרק בשבוע שעבר העביר חצי משכורת של חודש אפריל, אני לא מדבר על מאי, וזה תוך כדי הרמדאן, החג החשוב למוסלמים. הסיבה השנייה – חמאס לא מוכן להסב אף דולר מתקציב המנהרות והרקטות שלו לטובת תושבי עזה. 260 מיליון דולר השקיע חמאס בשנת 2017 במנהור, בייצור טילים, ולא מוכן לתת אפילו דולר אחד לטובת מערכת הבריאות או תשתיות מים וחשמל. והסיבה השלישית, העיקרית והחשובה: אם הפלסטינים רוצים מחווה הומניטרית, גם אנחנו חייבים מחווה הומניטרית".

 

ללא החזרת גופות החיילים ומנגיסטו לא יהיו הקלות על תושבי רצועת עזה?

"קודם כל לא מגיע להם. אנחנו צריכים להגדיר מהן המטרות שלנו, כמו שחמאס הגדיר מה המטרה שלו בכל עימות שהוא יצר. חמאס לא מחפש לא את שיפור המציאות האזרחית, לא פיתוח כלכלה, לא פיתוח תשתיות. חמאס רוצה הסרת מצור, הוא צריך הסרת מצור לא לפיתוח הכלכלה אלא להברחת נשק, להברחת ידע, הברחת כל מיני שליחים מאיראן ומחיזבאללה".

 

"עמדתנו בסוריה ברורה לכולם"

השר ליברמן לא מאמין שהקלות כלכליות לתושבי רצועת עזה ירגיעו את השטח: "מי שאומר את זה פשוט מפזר הזיות ואשליות. כמו שקודם אמרו 'שטחים תמורת שלום', נחזיר שטחים, נקבל שלום. יצאנו מרצועת עזה עד המ"מ האחרון וקיבלנו בתמורה קסאמים ומנהרות. אם מישהו מטיף לכך שהקלות כלכליות יביאו להפסקת הטרור, להפסקת העימותים ליד הגדר, או שיפסיקו לשגר את העפיפונים, הוא טועה ומטעה, חד וחלק. זה לא יביא כהוא זה לשינוי בחיכוך בינינו לבין חמאס".

 

על הדרישות של ישראל מרוסיה להרחיק כוחות איראניים מהגבול ברמת הגולן, אומר ליברמן:

"כל מה שמעניין אותנו בהקשר של סוריה זה פינוי מוחלט של כוחות איראניים וכוחות חיזבאללה. לא פחות מזה. זאת עמדתנו, ואנחנו מנהלים על זה שיח עם כל הקהילה הבינלאומית, כולל עם רוסיה וארה"ב. אני חושב שעמדתנו ברורה לכולם, לכל אלה שמעורבים פה בזירה המזרח תיכונית. כשנקבל הסכמה ונכונות של כולם גם לפעול להוצאת כוחות איראניים וחיזבאללה, אז נוכל להגיד שהשגנו את המטרה".

 

על הדיווח לפיו איראנים ואנשי חיזבאללה מתחזים לאנשי צבא סוריה ומתקרבים לגבול, אמר השר ליברמן:  "כל מה שאנחנו יודעים זה שיש עשרות בודדות של פעילי חיזבאללה שמשמשים כמין יועצים או מדרבנים. בכל השטח הסמוך לגבול מדינת ישראל יש כמה עשרות פעילי חיזבאללה ולא מעבר לכך".

 

ליברמן מקווה שיושג הסכם בין ארצות הברית לצפון קוריאה על פירוק הנשק הגרעיני, ושתהיה לכך השפעה גם על העימות עם איראן.  "חשוב שממשל טראמפ ישיג את המטרה העיקרית וזה התפרקות צפון קוריאה מנשק גרעיני ומיכולת גרעינית. אנחנו בוודאי נברך על כך. שינוי כזה דרמטי ישפיע על כל הזירה הבינלאומית, כולל איראן ותוכנית הגרעין שלה. זה ללא ספק דבר דרמטי".

 

 

 

שחר חי השתתפה בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
שר הביטחון, אביגדור ליברמן
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים